Jau kovo mėnesį Lietuvos gyventojai galės susipažinti su šalyje renovuotais daugiabučiais bei išsirinkti, kuris, jų nuomone, labiausiai nusipelnė metų renovacijos projekto vardo 2020. Rinkimus inicijavusi bei Daugiabučių namų atnaujinimo (modernizavimo) programą šalyje administruojanti Būsto energijos taupymo agentūra (BETA) skatina visus į rinkimus pažiūrėti plačiau bei susipažinti su kiekvienu pateiktu projektu.

 

IRMA8656

Renovacija Lietuvoje. Nuotrauka iš BETA archyvo.

 

Kviečia ne tik balsuoti, bet ir teikti savo pasiūlymus

 

Nuo vasario 24 d. pretendentai į Metų renovacijos projektą bus pristatomi BETA „Facebook“ puslapyje bei naujienų portale, kuriame vyks atviras balsavimas.

 

„Nors esame parengę preliminarų galimų laimėtojų sąrašą, visuomenę skatiname teikti ir savo pasiūlymus. Parengtas sąrašas parodys, kad renovacija Lietuvoje vyksta tiek didmiesčiuose, tiek mažesniuose miesteliuose, bei atskleis, kad kiekvienas projektas yra unikalus – tipiniai sovietiniai daugiabučiai įgauna individualumo, o kai kurie tampa ir inovatyvūs. Iš patirties žinome, kad geriausios praktikos ir sėkmės istorijos yra aptarinėjamos gyventojų, todėl jeigu žinote renovuotą daugiabutį, kuris yra vertas būti tarp geriausių – kviečiame mus informuoti, o mes apie jį papasakosime visai Lietuvai“, – skatina V. Serbenta, BETA direktorius.

 

Metų renovacijos projekto rinkimams siūlomus daugiabučius namus su trumpu komentaru, kodėl jie yra verti būti įtraukti į geriausiųjų sąrašą, galima siųsti el. paštu info@betalt.lt arba žinute BETA „Facebook“ puslapyje iki vasario 28 d.. Rinkimų laimėtojas paaiškės balandžio mėn. pradžioje.

 

BETA_logo (2)

 

Pagal ką vertinti?

 

BETA visuomenę skatina savo balsą atiduoti ne tik už gražiausiai renovuotą daugiabutį, bet ir susipažinti su jo išskirtinumais bei privalumais gyventojams, kurie nėra matomi.

 

„Svarbu vertinti ne tik pagal gražiai atrodantį fasadą, o ir papildomus, tačiau labai svarbius kriterijus: energetinį efektyvumą, atsinaujinančių energijos šaltinių diegimą, indėlį į aplinkosaugą, bendruomeniškumą bei projekto indėlį į platesnį gyvenamosios aplinkos atnaujinimą ne tik kieme, tačiau ir gatvėje, rajone ar net visame mieste“, – teigia V. Serbenta.

 

Anot jo, tiek inžinerine, tiek moraline prasmėmis daugiabučių atnaujinimas yra visai valstybei svarbus procesas, kurio poveikis – platus. Dažniau renovaciją vertiname per gražaus namo ar mažesnės šildymo sąskaitos prizmę, tačiau ilgalaikėje perspektyvoje renovacija yra kur kas daugiau: šis procesas prisideda prie gyventojų gerovės kūrimo, ekonomikos konkurencingumo stiprinimo bei šalies klimato kaitos mažinimo įsipareigojimų vykdymo.

 

zenklas_2015 04 13

 

Renovacijos mastai bei susidomėjimas ja sparčiai auga

 

Rinkimų metų skaitytojai bus kviečiami susipažinti su 18 sėkmingų projektų, iš kurių geriausią atviro balsavimo metu išrinks visuomenė.

 

2019 m. metais Lietuvoje buvo atnaujinta daugiau kaip 300 daugiabučių, šiandien vyksta dar daugiau nei 400 namų atnaujinimo darbai, o nuo 2013 m., kai į renovacijos procesus įsitraukė savivaldybės, buvo atnaujinta daugiau nei 2400 daugiabučių.

 

„Skaičiai yra vienas iš geriausių sėkmės rodiklių – mūsų administruojama programa padėjo ne tik sumažinti energijos sąnaudas daugiabučiuose, bet prisidėjo ir prie jaukesnės gyvenamosios aplinkos kūrimo, gamtos tausojimo bei miestų atsinaujinimo. Tai atskleis ir metų renovacijos projekto rinkimai. Jų tikslas – ne tik pasidalinti gerąja patirtimi, bet ir įtraukti visuomenę teikti savo pasiūlymus bei balsuoti. Mums svarbu išsiaiškinti, kokiems projektams visuomenė teikia prioritetą, į kokias įgyvendintas priemones atsižvelgia, ar tai būtų energijos taupymas, inovatyvių šaltinių diegimas, kvartalinė renovacija, ar kiti kriterijai“, – pasakoja Valius Serbenta.

 

Jo teigimu, rinkimais taip pat stengiamasi atkreipti visuomenės dėmesį į senų, energetiškai neefektyvių daugiabučių modernizavimo svarbą. Susidomėjimas BETA administruojama programa sparčiai auga – pernai metų pabaigoje „Spinter tyrimų“ atlikta apklausa atskleidė, kad net 77 proc. Lietuvos gyventojų, gyvenančių daugiabučiuose, pastatytuose iki 1993 m., norėtų atnaujinti savo daugiabutį.