2014-ieji – Žaliojo medinio Arklio metai. Nuo žilos senovės arklys simbolizavo jėgą, gyvybingumą, išmintį, laikytas laimės, vaisingumo ir turto simboliu. Senoliai jais nudirbdavo būtiniausius žemės ūkio darbus, tik arklius pasikinkę galėdavo nuvažiuoti į turgų arba netoliese esantį kaimą. Tikėta, kad šis gyvūnas – dievų pasiuntinys, todėl jo pasagos saugo nuo nelaimių ir padeda pritraukti sėkmę.

 

Pasaga, ypač metalinė, nuo seno laikoma sėkmės, turto ir gerovės simboliu. Tikėta, kad metalas atbaido piktąsias jėgas. Pasaga dėl savo formos buvo siejama su vaivorykšte, Mėnuliu ir Saule. Senoliai ją kaldavo prie durų arba virš jų. Šis paprotys išlikęs iki šiol. Pasagos galai turi „žiūrėti“ į viršų, antraip ji gali pritraukti nelaimes.

 

Viena legenda atskleidžia, kodėl virš durų kabanti pasaga saugo nuo blogio. Pasak jos, gyveno toks kalvis, vardu Danstenas. Kartą pas jį užsuko velnias pasagų savo kanopoms. Supratęs, jog tai nelabasis, kalvis sumelavo, kad kalant pasagas reikia būti surištam. Surišo jis velnią, kalė jam pasagas, o šis muistėsi vos skausmą tverdamas ir maldavo paleisti. Danstenas sutiko įvykdyti nelabojo norą su viena sąlyga, kad šis niekada neis į tuos namus, kuriuos saugo metalinė pasaga…

 

Arklio suklupimas nuo seno pranašavo nelaimes. Jeigu bernelis arkliu jodavo pas mergelę ir šis suklupdavo, tai reiškė nesėkmingas piršlybas. Jei arklys suklupdavo kare, vadinasi, karys žus.

 

Blogu ženklu laikytas ir arklio žvengimas. Jeigu arklys netikėtai sužvengdavo, tai reiškė artėjančią nelaimę. Tačiau jei gyvūnas prunkšdavo stovėdamas prie pirkios lango, tuos namus aplankydavo piršliai.

 

Senoliai kreipdavo dėmesį ir į arklio karčių spalvą. Tamsiai rudi karčiai simbolizavo laimę ir turtus. Jeigu toks arklys pasitaikydavo kelyje, aplankydavo sėkmė. Jei merginai kelią pastodavo arklys margais karčiais, tai reiškė, kad ji dar ilgai neištekės. Tačiau Latvijoje tikėta, kad sutikus arklį margais karčiais išsipildys visi norai.

 

Mitinėje tautosakoje baltos spalvos arba baltų karčių arkliai laikyti stebuklingais. Manyta, kad jie gali kalbėti ir numatyti ateitį.

 

Tarologė ir astrologė Sigita Benetienė

 

Ką simbolizuoja arklys?

 

Arklys – vienas pirmųjų žmogaus prijaukintų naminių gyvūnų, kuriuo buvo dirbama žemė, jojama, važiuojama ir pan. Nuo žilos senovės arklys buvo didžiausias žmogaus draugas. Šio gyvūno laidojimas kartu su mirusiuoju buvo didžiausia auka. Taip pat tikėta, kad jame slypi vaisingumo jėgos, kurios gali daryti įtaką žmogaus gyvenimui, o kaukolė saugo nuo blogio, nelaimių ir ligų. Be to, arklys – gyvybės medžio saugotojas, jėgos, jaunystės, seksualumo ir vyriškumo simbolis.

 

Lietuvių mitologijoje minimi darbiniai arkliai. Mitinėje tautosakoje šis gyvūnas kalba žmonių balsu, protingai pataria ir gelbsti patekus į nelaimę. Taip pat jis laikomas visatos kūrėju. Arklio galva simbolizavo ryto aušrą, akys – saulę, nugara – dangų, pilvas – orą, kvėpavimas – vėją, prakaitas – žemę. Dvynių žirgų galvomis puošdavo namų stogus, avilių kraigus, prievartes, audimo stakles, lovas ir pan. Tikėta, kad tai saulės dievybės, vyriškos lyties vaikai.

 

Pagal Avestą, arkliai – darbo ir ramybės simbolis.

 

Arklio metai siejami su pažadais ir atlygiu už neteisingumą. Jie palankūs bendruomenėms kurti.

 

Kokie prietarai susiję su pasaga?

 

Rasta pasaga, ypač surūdijusi, neša laimę ją radusiam žmogui, o pakabinta virš durų – saugo namus nuo blogio. Rastą pasagą reikia paimti, spjauti į ją ir sugalvojus norą mesti per kairįjį petį. Sakoma, kad jis būtinai išsipildys.

 

Tiesa, kad sėkmę neša tik tikros pasagos?

 

Taip, tiesa. Nuo senovės buvo kabinamos tik tikros pasagos. Apie tai rašoma ir mitologijoje.

 

Kokius talismanus reikėtų nešioti su savimi, kad 2014-aisiais pritrauktume sėkmę ir pinigus?

 

Žaliojo arba Mėlynojo medinio Arklio pakabutį, segę arba figūrėlę.

 

Ar naudinga ateinančiais metais namus puošti tapytais arklių paveikslais, jų figūrėlėmis, nešioti aksesuarus su arkliais ir pan.?

 

Jeigu žmogui tai priimtina ir jis tuo tiki, kodėl ne? Tačiau tikrai nebūtina visus paveikslus pakeisti arklio atvaizdais.

   

Aistė Sakalauskienė