Arganų aliejų jau seniai pamėgo tie, kurie puoselėja odą ir plaukus. Tačiau jis naudingas ne tik išoriškai. Natūralus gamtos produktas turtingas riebiųjų rūgščių, antioksidantų ir vitaminų, todėl gali būti laikomas ne tik grožio, bet ir sveikatą stiprinančia priemone.

 

aliejus

Argano riešutų aliejus spaudžiamas rankomis Šiaurės Afrikos valstybėje Maroke. Dėl vertingų medžiagų tai neprilygstama priemonė, kovojant su sausa oda, jaunatviniais spuogais ir pirmaisiais senėjimo ženklais. Kokia jo paslaptis? Stiprūs antioksidantai apsaugo nuo žalingo laisvųjų radikalų ir Saulės spindulių poveikio. Oleino ir linolio rūgštys subalansuoja odos riebalų (sebumo) gamybą, skatina ląstelių atsinaujinimą. Tai ypač svarbu žmonėms, sergantiems akne, egzema, žvyneline. Arganų aliejus vadinamas sausuoju, nes greitai įsigeria ir padeda išsaugoti drėgmę odoje, neužkimšdamas porų ir nepalikdamas riebios plėvelės. Augaliniai steroliai taip pat gerina odos medžiagų apykaitos procesus bei gydo uždegimą.

 

Argano aliejaus kaukės suteikia natūralaus švytėjimo žvilgesį praradusiems plaukams, ramina sausos galvos odos niežulį, apsaugo nuo pleiskanų, plaukų lūžinėjimo ir suvaldo nepaklusnius plaukus. Pastarasis aliejus gali būti vartojamas ir į vidų, ne tik išoriškai, nes pasižymi daugybe puikių savybių.

 

Vienas iš tradicinių Maroko žmonių valgių – augaliniu aliejumi apšlakstytos duonos riekelės arba aliejumi pagardintas kuskusas. Dažniausiai patiekalai pagardinami nacionaline vertybe laikomu, unikalaus, riešutų skonio arganų aliejumi. Taigi skystuoju Maroko auksu vadinamas produktas kulinarijoje gali būti naudojamas kaip prieskonis.

 

Arganų aliejaus sudėtyje yra retų augalinių sterolių, kurie nėra aptinkami kitų rūšių aliejuose. Manoma, kad šių fitosterolių derinys yra toks vienintelis ir daugiau nepasitaiko jokiuose kituose augaliniuose aliejuose. Fitosteroliai yra naudingi tuo, kad mažina uždegimą ir cholesterolio absorbciją iš žarnyno, mažina vėžio riziką. Apskritai manoma, kad naudingosiomis savybėmis arganų aliejus prilygsta alyvuogių.

 

2005 metais buvo atliktas tyrimas, kuriame 60 tiriamųjų kasdien tris savaites per pusryčius būdavo duodama po duonos skrebutį su arganų arba alyvuogių aliejumi. Paskui buvo atlikti kraujo tyrimai, kurių metu nustatyta, kad augalinio aliejaus vartojimas gali sumažinti oksidacinę žalą ir širdies bei kraujagyslių ligų riziką.

 

Kito tyrimo su gyvūnais metu nustatyta, kad arganų aliejaus ir žuvų taukų vartojimas gali keisti atsparumą insulinui ir gliukozės netoleravimą. Tai labai džiugios naujienos žmonėms, sergantiems diabetu. Taip pat priešuždegiminį poveikį turintis arganų aliejus gali sumažinti reumatoidinio artrito simptomus.

 

Arganų aliejaus dedama į daugybę kosmetikos pramonės produktų: nuo kremų, losjonų iki šampūnų ir kt. Taip pat jis gali būti parduodamas kaip skystas aliejus, skirtas maistui gaminti. Svarbiausiai įsigyti tyrą, pirmo spaudimo aliejų rankomis kažkur tolimajame Maroke. Rekomenduojama naudoti 100 procentų arganų aliejų, o ne vadinamąjį Maroko aliejų („Moroccan oil“), kuriame pastarojo iš tikrųjų yra tik labai nedidelis kiekis.