Burokėlius vieni mėgsta, kiti ne, tačiau visi sutinka, kad juose daug naudingų sveikatai medžiagų. Šaltuoju metų laiku, kai trūksta vietinių šviežių daržovių, burokėlių vartojimas stiprina imuninę sistemą, suteikia jėgų ir energijos, papildo organizmą kaliu, kalciu, geležimi ir augaliniais baltymais.

 

Burokėliai – vėžio profilaktikai

 

Tamsiai violetinėse daržovėse gausu antioksidantų ir priešuždegiminių medžiagų. Skaisčiai raudona spalva burokėlius nudažo pigmentas betacianinas. Preliminariais duomenimis pigmentas padeda apsaugoti ląsteles nuo žalingų kancerogenų. Unikalių skaidulų turtingi šakniavaisiai mažina gaubtinės žarnos vėžio riziką. Kai kurių mitybos specialistų nuomone, norint išvengti inkstų vėžio reikia kasdien suvartoti apie 40 g burokėlių.

 

Burokėliai – nuo širdies ir kraujagyslių ligų

 

Burokėliai – folatų ir betaino šaltinis. Šios medžiagos sumažina baltymo homocisteino kiekį kraujyje, todėl sumažėja širdies ir kraujagyslių ligų rizika.

 

Burokėliai – ištvermei

 

Britų mokslininkai pastebėjo, kad atletai, kurie gėrė burokėlių sultis, sumaišytas su obuolių sultimis prieš treniruotę, pasižymėjo didesne ištverme. Papildomų tyrimu metu nustatyta, kad pagyvenę žmonės vartodami burokėlių ir obuolių sultis ne taip pavargdavo pasivaikščiojimų metu. Taip yra dėlto, kad burokėliuose yra nitratų, suteikiančių energijos ir mažinančių kraujospūdį.

 

Burokėliai – nuo demencijos

 

Burokėliuose nitratai paverčiami nitritais, kurie gerina kraujotaką visame organizme, taip pat ir smegenyse. Geresnė kraujotaka smegenyse – geresnė protinė veikla.

 

Burokėliai – nuo vidurių užkietėjimo

 

Gerina virškinimo veiklą.

 

Burokėlių vengti, jei padidėjusi rizika inkstų akmenims susiformuoti

 

Burokėlių lapuose gausu oksalatų, kurie gali skatinti inkstų akmenų susidarymą.

 

Burokėliai grasina podagra

 

Dėl tų pačių oksalatų organizme gaminasi per daug šlapimo rūgšties, kuri lemia artritą bei podagrą.