Kai kažkas XX amžiaus pabaigoje išsiaiškino, kad tokie iškilūs istorijoje žmonės kaip Aristotelis, Julijus Cezaris, Leonardas da Vinčis, Napoleonas Bonapartas, Izaokas Niutonas, Čarlis Čaplinas ir Albertas Einšteinas buvo kairiarankiai, pradėta manyti, kad – tai genialumo bruožas.

 

kairiaranke

Kairiarankystė – tai ne vien gebėjimas taisyklingai rašyti kaire ranka. Nuo to gali priklausyti bendravimo įgūdžiai, lyderio savybės ir galimybės pakreipti gyvenimą norima linkme. Iš pirmo žvilgsnio atrodo keista, kad dominuojanti ranka gali daryti tokią didelę įtaką. Tačiau, pasak neurologų, toks ryšys tarp kairės rankos ir gebėjimų atsiranda dar negimus kūdikiui.

 

Nuo seniausių laikų kairiarankystė buvo viena iš labiausiai dominančių temų. Tikriausiai todėl atsirado tiek daug mitų ir prietarų, susijusia su šia žmogiškas ypatybe. Pietų Amerikos inkų indėnų gentyje buvo tikima, kad tie asmenys, kurių kairė ranka yra dominuojanti, turi mistinių galių, naudodamiesi ta ranka, jie gali kerėti ir burti. Kita vertus, škotai manė, kad kairiarankiai yra linkę būti užmaršūs ir nerangūs.

 

Seniausi įrodymai apie kairiarankius užfiksuoti Vakarų Europoje, prieš 10000 ar 35000 metų. Paleolito laikų urvuose rasta piešinių ant sienų, kuriuose vaizduojami žmonės, rankoje laikantys nendrę ar šiaudą, o kitoje dažus, į kuriuos pamirkę ranką, įspaus žymę sienoje. Įdomu tai, kad iš 507 priešistorinių piešinių, 79-iuose buvo pavaizduoti kairiarankiai žmonės. Ar tai reiškia, kad tais laikais kairiarankių buvo maždaug tris kartus daugiau nei dabar?

 

Mokslininkus stebina, kad žmonės kairę ranką kartais gali naudoti norėdami atlikti nemalonų dalyką, kažko vengdami ir bijodami. Labai dažnai tie, kurie tyrimuose elgiasi kaip kairiarankiai iš tiesų tokie nėra ir atvirkščiai.

 

Kai kuriose šalyse vis dar nepriimtina būti kairiarankiu, todėl tuose kraštuose tokių žmonių. Mažiausiai kairiarankių yra Kinijoje (3,5 %), Meksikoje (2,5 %), Japonijoje (0,7 %). Ko gero, daugiausiai kairę dominuojančią ranką turinčių žmonių gyvena Kanadoje (12,8 %).

 

Iki šių laikų yra tikinčių legenda, kad kairiarankiai asmenys iš tikrųjų turėjo brolį (sesę) dvynį, kuris vystėsi kartu su jais gimdoje. Tačiau stipresnis dvynys savo brolį panaudojo savo vystymuisi. Dėl to tokie asmenys turi daugiau testosterono, geresnius bendravimo įgūdžius bei erdvinį suvokimą. Mokslinių įrodymų apie kairiarankių ypatingas savybės nėra pakankamai, tačiau faktas yra tas, kad tokių žmonių kiekvienais metais gimsta vis daugiau. Anot statistikos, vienas iš septynių asmenų yra kairiarankiai. Pastebėta, kad jie uždirba 15 % daugiau negu jų bendramoksliai dešiniarankiai.  Nemažai vadovaujančias pareigas užimančių žmonių yra kairiarankiai. Galima tik spėlioti – sutapimas ar likimas, kad nemažai pasaulio valstybių prezidentų buvo kairiarankiai. Dabartinis Jungtinių Amerikos Valstijų prezidentas Barakas Obama – vienas tokių.

 

Kartais žmonėms pradeda atrodyti (arba iš tikrųjų taip yra), kad jų dešinė ranka yra neveiksni, todėl jie vis dažniau pradeda naudoti kairę ranką. Ilgainiui tampa sunku vėl pradėti naudoti dešine ranka. Priežastys, kodėl taip nutinka kol kas nėra žinomos.

 

Sakoma, kad asmenys, kurių kairė ranka yra dominuojanti, dažniau regi paranormalius reiškinius ir įvykius. Vieno tyrimo metu nustatyta, kad mistinių įvykių sūkuryje net 10 % dažniau atsidurdavo kairiarankiai žmonės. Taip pat jie dažniau turi psichinių gebėjimų ir tiki mistiškais fenomenais. Bendraudami su kitais žmonėmis jie dažniau kliaujasi intuicija negu atmintimi ir etiketo taisyklėmis. Sunku paaiškinti kairiarankių fenomeną. Galbūt jie tapo ypatingi, nes jų nėra labai daug ir jie jaučiasi privalantys būti kitokie.

 

Manoma, kad dominuojanti ranka priklauso nuo to, kuris smegenų pusrutulis yra aktyvesnis. Todėl yra manoma, kad kairiarankiai yra meniškesnės natūros, jų loginis mąstymas yra kitoks nei daugelio žmonių.