Dietos niekada neišeina iš mados. Kai kurios iš jų patikrintos laiko ir patvirtintos gydytojų, bet nemažai yra tokių, kurios, nors ir padeda numesti svorio, tačiau labai alina organizmą. Tie, kuriuos suvilioja mintis iškeisti maistą ir gėrimus į orą ir saulės energiją ir kurie nieko nevalgo visą savaitę, kad galėtų išgerti savaitgalį – rizikuoja atsidurti reanimacijos palatoje.

 

"alkoreksija"

Alkoreksija – tai pastaruoju metu pasaulyje gana populiari „dieta“, kurios pasekėjų ypač daug tarp įžymybių. Jos esmė – suvartoti kuo įmanoma mažiau kalorijų dieną, kad būtų galima daugiau išgerti naktį. Žmonės pradeda laikytis šios dietos, nes nori išsaugoti dailias kūno linijas ir nepraleisti vakarėlių. Kalbama, kad alkoreksijos aukomis yra tapusios tokios garsios šou pasaulio atstovės kaip Britney Spears, Lindsay Lohan ir kt. Sklando gandai, kad tokį gyvenimo būdą propaguoja ir skandalingoji Lady Gaga.

 

Alkoreksija sulaukė griežto mitybos specialistų pasmerkimo. Tokia dieta yra labai pavojinga organizmui, nes kūnas negauna pakankami baltymų, vitaminų ir maistinių medžiagų ir alkoholis pablogina visų išvardytų naudingų medžiagų įsisavinimą. Alkoholis, vartojamas ant tuščio skrandžio, gali sukelti apsinuodijimą arba net mirtį. Mokslininkų nuomone, alkoreksija gali pabloginti žmogaus pažintines funkcijas, sukelti elgsenos pokyčius bei įvairius psichinius sutrikimus.

 

Jaunos moterys itin lengvai pasiduoda aplinkos spaudimui. Aplinka turi įtakos jų apsisprendimams, kaip reikia rengtis, dažytis ar kaip reikia linksmintis. Tačiau visų svarbiausia yra išlikti lieknoms. Užtenka trumpam užmesti akį į blizgančių žurnalų puslapius, kad pamatytumėte labai lieknų, tobulo kūno sudėjimo, specialiomis kompiuterinėmis programomis ir vaizdo efektais patobulintų modelių nuotraukas. Šie modeliai – tai grožio standartas mados pasaulyje. Tačiau grožio standartai su realybe labai prasilenkia. Štai vidutinė moteris yra apie 163 cm ūgio ir sveria apie 63 kg, o manekenė yra apie 180 cm ir sveria apie 53 kg.

 

Kas belieka moteriai, jei ji nori linksmintis iš visos širdies ir išlaikyti puikią figūrą? Tada gali pasirodyti, kad alkoreksija yra kaip tik ta išeitis, kurios ji ieško. Riboti per dieną suvartojamo maisto kiekį ir gerti tiek, kiek norisi naktį – kas gali būti lengviau? Praleidusios pietus ar vakarienę, joms nebereikia jaudintis, kad gaus daugiau, nei galbūt reikėtų, kalorijų iš alkoholinių gėrimų. Be to, vartojant alkoholį tuščiu skrandžiu, lengviau apgirsti, o iki tam tikro laipsnio apsvaigimo būsena daugeliui patinka. Be to, tai yra daug smagiau ir įdomiau negu kasdien valgyti subalansuotą maistą.

 

Alkoreksija – tai iškreiptas mąstymas apie tai, ką sveika valgyti ir gerti, kuris gali sukelti ne tik prie valgymo sutrikimus, bet ir alkoholizmą. Alkoreksijos esmė – kiekvieną dieną sutaupyti 1500 kalorijų (remiantis sveikatos specialistų rekomendacijomis, suaugusiam žmogui per dieną reikia suvartoti apie 2000 kalorijų), kad būtų galima suvartoti net iki 10500 kalorijų su alkoholiniais gėrimais per savaitgalį.

 

Kai skrandyje nėra maisto, alkoholio lygis kraujyje yra didesnis, o ilgalaikis alkoholio vartojimas didina riziką susirgti diabetu arba demencija. Žinoma, ligoms atsirasti prireikia ne vieno dešimtmečio, todėl jauni žmonės apie tai net nepagalvoja.

 

Amerikiečių tyrimai parodė, kad 30 % moterų nuo 18 iki 23 metų yra praleidusios bent vieną pagrindinį dienos valgymą, kad galėtų daugiau išgerti vakare. 16 % moterų taip elgiasi reguliariai. Nemažai daliai dailiosios lyties atstovių tai tampa įprastu mitybos režimu. Tačiau nereikėtų galvoti, kad alkoreksijos aukomis tampa vien tik jaunos moterys – ji kamuoja ir vis daugiau vyresnio amžiaus moterų ir net vyrų.

 

Ką tai sako apie mūsų visuomenę, kai svarbiau tampa išlaikyti iliuziją, kad esate sveiki, nes esate liekni? Arba kai alkoholio vartojimas tampa kone vieninteliu būdu išlikti socialiems? Tai dar vienas įrodymas, kokie mes esame priklausomi nuo rinkodaros triukų, reklamų ir visuomenės spaudimo. Noras prisitaikyti amžiaus neturi, tačiau nepaisant to, reikėtų stengtis neprarasti sveiko proto ir išlikti sveikiems.

 

Žmonės renkasi skirtingus lieknėjimo metodus (nuo alkoholio vartojimo vietoj maisto iki žalios mėsos valgymo), kad kartais gali pasirodyti, kad pasaulis išprotėjo. Gydytojai norėtų priminti svarbiausią dalyką: vienintelis būdas numesti svorio – tai kasdien sveikai maitintis ir būti fiziškai aktyviems. Jeigu neketinate atsisakyti alkoholio, prieš eidami susitikti su draugais, suvalgykite baltymų turtingą patiekalą, vaisių, daržovių, visadalių grūdų produktų. Tai padės išvengti apsinuodijimo alkoholiu ir ilgiau išlikti budriems bei protingai mąstantiems.