Dermatologai pastebi, kad moterys, stengdamosi kuo geriau pasirūpinti veido oda ar išspręsti ankstyvo senėjimo problemą, neretai persistengia. Renkasi ne tik netinkamas odos priežiūros priemones, tačiau ir jų naudoja gerokai per daug. O tai lemia, kad oda nuolat dirginama skirtingomis ir neretai tarpusavyje nederančiomis veikliosiomis medžiagomis. Šios, užuot ją tausojusios, išsausina ar kitaip pažeidžia. Tad būtina ne tik gerai pažinti aktyviuosius kosmetikos komponentus, bet ir žinoti, kurie jų sąveikauja tarpusavyje.

 

Kelios paprastos taisyklės  Funny,Smiling,Attractive,Young,Woman,With,Towel,On,Head,Creme

 

Turbūt visi žino, kad odos priežiūrai vien gero ir brangaus kremo nepakanka. Taip, kaip oda sudaryta iš skirtingų sluoksnių, taip ir jos priežiūros rutina susideda iš kelių žingsnių, kuriais sekant kosmetikos priemonės plonai tepamos vienos ant kitų, leidžiant kiekvienai jų tinkamai įsigerti. Grožio specialistai pabrėžia, kad svarbu derinti odos priežiūros priemones. Tai reiškia, kad prausiklis, tonikas, esencija ar serumas ir kremai turi priklausyti tai pačiai odos priežiūros linijai. Nebūtina, kad visų jų prekių ženklai sutaptų, tačiau privalo derėti jų sudėtis, o veikliosios medžiagos nedubliuoti vienos kitų. Paprasčiausias būdas užtikrinti, kad priemonės derėtų tarpusavyje – pasitarti su specialistu arba įsigyti visą liniją, kurią kosmetikos gamintojai sukuria specialiai kuriai nors odos problemai spręsti ar kurio nors odos tipo sveikai būklei palaikyti.

 

Ne mažiau svarbu pasirinktas priemones tinkamai sluoksniuoti. Mat eilės tvarka padeda odai geriau įsisavinti aktyviuosius komponentus. Tinkamas skirtingų produktų sluoksniavimas užtikrins, kad nekils alerginių reakcijų ir vienos medžiagos neigiamai nepaveiks kitų. Taigi derėtų sekti šiais žingsniais:

 

1 žingsnis. Prausiklis. Prieš tepant ant odos bet kokius jos priežiūrai skirtus produktus, visų pirma nuo veido odos būtina pašalinti visus nešvarumus. Norint, kad naudojamuose produktuose esantys komponentai tinkamai įsigertų, oda turi būti švari. Tam geriausia naudoti švelnų valiklį, atitinkantį odos tipą. Jį naudoti prieš odos priežiūros procedūrą ryte ir vakare.

 

2 žingsnis. Tonikas. Pagrindinė šiuolaikinių veido odos tonikų paskirtis – paruošti odą grožio priežiūros priemonių komponentams, kad jie geriau įsigertų. Kokybiškuose tonikuose yra švelnių ir odą drėkinančių medžiagų, kurios padeda veiksmingai puoselėti sausą odą, gydyti aknę, šalinti nelygumus.

 

3 žingsnis. Serumas. Ant odos tepamas tik tuomet, kai ji visiškai paruošta, o tonikas susigėręs. Naudojant daugiau nei vieną serumą, jie tepami atsižvelgiant į jų konsistenciją, t. y. nuo skysčiausio iki tirščiausio, kad oda juos lengviau įsisavintų. Panaudojus vieną serumą, plaukti 1–5 min. ir tada naudoti kitą serumą.

 

4 žingsnis. Paakių kremas. Skystokas, todėl rekomenduojama naudoti prieš tepant drėkinamąjį kremą.

 

5 žingsnis. Drėkiklis. Drėkinamąjį kremą ar gelio konsistencijos priemonę būtina naudoti ryte ir vakare. Nesvarbu, ar oda labai sausa, ar itin riebi, drėkinamasis kremas atsakingas už sveiką, gražią ir tinkamai sudrėkintą odą.

 

5 žingsnis. Aktyvioji priemonė / kremas. Tirštesnės konsistencijos kremas su daugiau aktyviųjų medžiagų dažniausiai tepamas vakare. Visgi esant poreikiui juo galima užbaigti ir rytinę veido odos priežiūros rutiną.

 

6 žingsnis. Apsauginis kremas nuo saulės. Naujausi tyrimai rodo, kad net debesuotą dieną ar tiesiog dirbant prie kompiuterio oda veikiama UV spinduliuotės. O ši ne tik sausina, bet ir spartina senėjimo procesus. Tad apsauginį kremą būtina naudoti net laiką leidžiant patalpose.

 

Odos priežiūros specialistai primena, kad bent kartą per savaitę odą derėtų švelniai nušveisti ir palepinti kauke. Prisirišti prie vieno veido priežiūros derinio neverta. Priemones derėtų keisti kas 3–6 mėn. kintant klimatui.

 

Kosmetikos sudėties rebusas

 

Renkantis kosmetiką verta ne tik perskaityti produkto aprašymą ant pakuotės, bet ir atidžiau panagrinėti sudėtį. Nereikia išmanyti visų kosmetikoje naudojamų medžiagų, bet aktyviuosius komponentus žinoti verta. Beje, pavasarį patariama daugiau dėmesio skirti odos drėkinimui ir vitaminizuotos kosmetikos poveikiui:

 

Natūraliai odą drėkina hialurono rūgštis. Drėkinantys kosmetikos komponentai odą nuo sausėjimo saugo sulaikydami drėgmę viduje arba papildomai ją drėkindami. Hialurono rūgštis – vienas natūraliai odoje randamų drėkiklių, gali išlaikyti net 100 kartų daugiau vandens nei sveria pats. Užpildo tarpus tarp ląstelių, taip suteikdamas odai stangrumo. Efektyvus drėkinantis pojūtis jaučiamas vos tik panaudojus kosmetikos priemonę su hialuronu. Ši medžiaga puikiai dera su visais kitais aktyviaisiais kosmetikos komponentais. Hialurono rūgšties turinčią kosmetiką derėtų tepti ant vos drėgnos odos, leisti priemonei susigerti apie minutę.

 

Kitas veiksmingas drėkiklis – skvalenas. Jo galima aptikti ne tik odos priežiūros priemonėse, bet ir plaukams skirtoje kosmetikoje. Skvalenas natūraliai sudaro net 13 % odos sebumo, tad padeda greitai sudrėkinti ir suminkštinti viršutinį odos sluoksnį. Taip pat puikiai dera su kitais aktyviaisiais komponentais.

 

Keramidai padeda atkurti pažeistą odos apsauginį barjerą. Keramidai sudaro kone 50 % kūno sandaros. Kosmetikoje šie lipidai (natūralūs riebalai) geriausiai veikia juos derinant su kitais drėkinamaisiais ir maitinamaisiais komponentais: riebalų rūgštimis, glicerinu. Tokie lipidiniai mišiniai puikūs gerinant odos tonusą ir stangrumą, tekstūrą ir reljefą, taip pat mažina odos jautrumą. Keramidais papildyta kosmetika saugi naudoti kartu su antioksidantais – odą atkuriančiais komponentais. Tai gali būti niacinamidas, retinolis, vitaminas C, peptidai, linolo rūgštis.

 

Retinolis – vitamino A forma. Šiuo metu retinolis itin populiarus kosmetikoje ir naudojamas gaminant įvairius serumus, kremus, veido kaukes. Efektyviai mažina smulkias raukšleles ir pigmentaciją, didina kolageno gamybą, gerina ląstelių apykaitą, taip skatindamas odos atsinaujinimą, lygesnę spalvą. Tai efektyvi priemonė gydant aknę. Visgi retinolis – agresyvi medžiaga. Tad odą prie jo reikia pripratinti palaipsniui. Odos jautrumą retinoliui padeda sumažinti lengvi drėkinamieji kremai. Tačiau juos tepti tik po 20 min. panaudojus retinolį. Įsidėmėti, kad kosmetikos priemones su retinoliu reikia tepti vakare, o kitą rytą naudoti apsauginį kremą su SPF. Taip pat nereikėtų maišyti su vitamino C turinčiais produktais.

 

Askorbo rūgštis – vitamino C forma, naudojama įvairaus amžiaus grupėms skirtoje kosmetikoje, kaip skaistinanti, odos papilkėjimą mažinanti aktyvioji medžiaga. Vitaminas C – stiprus antioksidantas, taip pat stangrina odą skatindamas kolageno gamybą, mažina raukšleles, teigiamai veikia kraujagysles ir kapiliarus, mažina jų trapumą. Kosmetikos gaminiuose naudojamas grynas vitaminas C (nestabilizuota forma) ir stabilizuotas vitaminas C. Grynas vitaminas C dažniausiai būna mažesnės koncentracijos, patalpintas ampulėse arba tamsaus stiklo buteliukuose, jo galiojimo terminas po atidarymo – trumpas. Stabilizuotas vitaminas C dažniausiai būna aukštesnės koncentracijos, veikia švelniau, galiojimas po atidarymo – ilgesnis. Ir viena, ir kita vitamino C forma teikia panašius rezultatus. Kosmetikos produktus su vitaminu C geriausia naudoti vakare, bet galima ir ryte, tačiau būtina naudoti kremus su SPF. Antraip gali atsirasti pigmentinių dėmių.

 

Niacinamidas – tirpi vitamino B3 forma. Puikiai reguliuoja sebumo gamybą, todėl tinka riebios odos priežiūrai, kai sebumo gaminama per daug ir oda blizga dienos metu. Turi apsauginių, gydomųjų, raminamųjų ir odos atsinaujinimą skatinančių savybių, todėl dažnai naudojamas kremuose jautriai, probleminei, saulės pažeistai ar brandžiai odai. Niacinamidas neleidžia melaninui pasiekti odos paviršiaus ir taip apsaugo ją nuo saulės spindulių žalos, t. y. neleidžia atsirasti strazdanoms, pigmentinėms dėmėms, mažina odos vėžio riziką. Taip pat kosmetikos priemonės su šiuo vitaminu saugo odą nuo drėgmės netekimo, nes didina keramidų ir riebiųjų rūgščių kiekį odoje. Puikiai veikia su tokiais drėkinamaisiais komponentais kaip glicerinas, augaliniai aliejai be kvapiklių, natrio hialuronatu (vandenyje tirpi hialurono rūgšties druska).

 

Salicilo rūgštis – beta hidroksirūgštis (BHA). Natūraliai ši rūgštis išgaunama iš gluosnių žievės. Ši rūgštis gerai žinoma dėl to, kad padeda kovoti su bėrimais, užsikimšusiomis poromis. Šveičia odą ir palaiko švarias poras. Nors BHA gana saugus komponentas, lengvai prieinamas ir randamas kosmetikos priemonėse, visgi su juo reikėtų elgtis atsargiai. Labai svarbu priemones su salicilo rūgštimi naudoti griežtai pagal instrukcijas – nenaudoti dažniau ar nelaikyti ant odos ilgiau, nei nurodo gamintojas. Priemones su šia rūgštimi derėtų naudoti tik vakare. Ryte būtinai panaudoti apsauginį kremą nuo saulės. Priemonių su šiuo komponentu patariama vengti nėštumo metu ir žindant. Priemonių, kurių sudėtyje yra salicilo rūgšties, negalima naudoti kartu su retinoliu ir vitaminu C.

 

Svarbu! Odos priežiūros specialistai primena, kad aktyviųjų komponentų neretai turi ir BB kremai ar makiažo pagrindai bei pudros. Tad prieš juos naudojant būtina patikrinti, ar jie dera su kitais odos priežiūros aktyviaisiais komponentais.

 

Autorius Eglė Stratkauskaitė