Buteliuką akių lašų galima rasti, ko gero, kiekvienuose namuose. Jie naudojami nuo akių sausumo, alergijų, infekcijų, glaukomos. Tikrai ne visi šiuos iš pirmo žvilgsnio saugius vaistus naudoja teisingai. Net nereceptiniai akių lašai gali pakenkti, jei jų naudojama per daug arba netinkamai.

 

akių lašai

Vartojant akių lašus, daugiau – tai nebūtinai geriau. Daug svarbiau yra ne tai, kiek lašinama, o kaip tai daroma.

 

Akių lašai turi nemažai privalumų, todėl juos mielai renkasi žmonės, kuriuos vargina jautrios akys. Akių lašai veikia kaip natūrali drėgmę išlaikanti priemonė, kai akys pačios nebegali pasigaminti pakankamai ašarų ir džiūsta. Dirbtinės ašaros arba akių lašai padeda panaikinti sausumą ir sudirginimą, todėl žmogus gali geriau jaustis. Akių lašai taip pat slopina perštėjimą, deginimo pojūtį tiek laikiną, tiek ilgalaikį. Prasidėjus alergijos sezonui, jie gali bent šiek tiek pagerinti savijautą.

 

Be to, akių lašai padeda greičiau gyti akių žaizdoms po traumų ar operacijų, pasišalinti dulkėms, teršalams ir kitiems svetimkūniams, kurie galėjo pakliūti į akį. Žinoma, jei akis yra sužeidžiama ar kitaip traumuojama, visų pirma reikia apsilankyti pas akių gydytoją, kad paskirtų gydymą. Vien akių lašai akių traumos neišgydys. Oftalmologai akių lašus dažniausiai skiria kaip vieną iš sudėtinio infekcijų ir traumų gydymo priemonių. Kai akis yra nuolatos sudrėkinta, sumažėja nubrozdinimų ir kitų pažeidimų mirkčiojant.

 

Nors akių lašai laikomi saugiais vartoti vaistais, bet ir jie gali pakenkti. Daugelyje akių lašų yra papildomai dedama konservantų, kurie kai kuriems žmonės gali sukelti alergines reakcijas. Tokiu atveju sergančiojo būklė gali dar labiau pablogėti. Kartais akių sausumas gali dar labiau sustiprėti, kai praeina akių lašų poveikis.

 

Ilgalaikis akių lašų naudojimas tarsi užmaskuoja pagrindinę problemą, kuriai reikia rimtesnio gydymo. Kai kurie vaistai gali labai išsausinti akis. Tada gali padėti šiuo metu vartojamų akių lašų pakeitimas kitais, kurių sudėtis geresnė ir tinkamesnė konkrečiam atvejui.

 

Akių lašai ne visada suteikia ilgalaikį poveikį, todėl jų lašinti reikia labai dažnai. Tai yra brangu ir nepatogu. Gali net pasirodyti, kad nuo vaistų išsivystė priklausomybė. Nuolat lašinti vaistus į akis – tikrai ne pats geriausias sprendimas.

 

Daugeliui tikriausiai įdomu, ar įmanoma priklausomybė nuo akių lašų. Kai kuriuose nereceptiniuose vaistuose nuo alergijos yra kraujagysles sutraukiančių medžiagų (dekongestantų). Ilgainiui jie gali turėti priešingą poveikį: sukels patinimą ir paraudimą, todėl akys nuolatos atrodys paraudusios. Nenutraukus vartojimo, būklė gali dar labiau pablogėti. Tokiu atveju reikėtų pasitarti su savo gydytoju dėl galimų gydymo alternatyvų.

 

Neįmanoma tapti priklausomiems nuo dirbtinių ašarų, kurių sudėtyje nėra konservantų. Tokiuose akių lašuose yra tik nekenksmingos, drėkinančios medžiagos, bet nėra jokių gydomųjų sudėtinių dalių. Jie yra visiškai saugūs vartoti net ilgą laiką.

 

Kai kurių akių lašų sudėtyje yra benzalkonio chlorido, kuris yra konservantas. Šis cheminis junginys gali sukelti padidėjusio jautrumo reakcijas. Norint vartoti šiuos vaistus, taip pat būtina pasitarti su gydytoju.

 

Daugelis žmonių neteisingai vartoja akių lašus. Dažniausiai į vieną akį rekomenduojama lašinti po vieną lašą, bet retas taip daro, nes atrodo, kad vieno lašo nepakanka. Akių lašus reikėtų lašinti į išorinį, bet ne vidinį akies kamputį. Lašinami į vidinį akies kamputį (prie nosies) jie dažniausiai išbėga ant veido ir reikia vartoti daugiau akių lašų. Dažnai žmonės mano, kad įsilašinus vaistų reikia pamirksėti akimis, nes taip geriau įsisavinami vaistai. Iš tikrųjų yra priešingai. Įsilašinus akių reikėtų mirksėti tiek pat, kiek ir paprastai, o jei mirksėjimas nevalingas, geriau porą minučių ramiai pagulėti užmerktomis akimis. Jeigu reikia lašinti daugiau nei po lašą į akį, po kiekvieno įlašinimo padaryti pertrauką, kad vaistai iš tikrųjų suveiktų, o ne išbėgtų vos įsilašinus. Nešiojantys kontaktinius lęšius, turėtų atsiminti, kad akių lašai turi geresnį poveikį, kai lašinama į akį, kurioje nėra lęšio.

 

Dar viena priežastis, kodėl akių lašai turi neigiamą reputaciją yra tai, kad dažniausiai nepaisoma akių lašų galiojimo laiko. Pasenę vaistai gali pakenkti labiau negu jokių vaistų nevartojimas. Be to, kai kurie lašai, kurie tiko gydant tam tikras akių problemas, gali nebetikti, jei dabar jos yra kitokios.

 

Kai akys sudirgusios nebūtina iš karto pradėti vartoti akių lašus. Iš pradžių galima išbandyti vaistažolių kompresus su ramunėlių, medetkų, agurklių lapų arba petražolių nuoviru.