Akiniai ar kontaktiniai lęšiai. Ką rinktis vairuojant?
2025-07-08 08:59Vairavimas – sudėtinga, didelio budrumo ir greitos reakcijos reikalaujanti veikla. Labai svarbūs ne tik geri vairavimo įgūdžiai, bet ir aštri rega. Deja, vis daugiau žmonių susiduria su trumparegyste, tad tenka nešioti akinius arba kontaktinius lęšius. Kuris variantas tinkamesnis vairuotojams?
Kontaktinių lęšių privalumai
Kontaktiniai lęšiai tampa vis populiaresniu pasirinkimu koreguoti regą. Pasaulinės statistikos duomenimis, kasmet jų pardavimas išauga vidutiniškai po 5 %. Dauguma juos besirenkančių žmonių vertina tai, kad tinkamai parinkti lęšiai leidžia jaustis taip, tarsi jų išvis akyse nė nebūtų. Tai patogu ir vairuojant. Lęšiai maksimaliai prisitaiko prie akies formos, todėl, skirtingai nei akiniai, nekeičia natūralaus matymo lauko. Sėdint prie vairotai itin svarbu, nes kuo didesnis vairuotojo matymo laukas, tuo geresnis saugumas. Kiti svarbūs kontaktinių lęšių privalumai – nerasoja, nedulka, nesusitepa. Tai ypač reikšminga drėgnu ir vėsiu oru. Mat dažnas vairuotojas susiduria su tuo, kad įlipus į automobilį akinių stiklai gali rasoti, todėl nesaugu ar net neįmanoma vairuoti. Problemų kyla ir lietingu, snieguotu oru, mat akinių stiklus įsėdus į automobilį tenka kruopščiai valyti. Su kontaktiniais lęšiais tokios problemos nėra, tad galimagreičiau ir saugiau pradėti kelionę. Svarbu paminėti ir tai, kad nešiojantšią regos korekcinę priemonę nesusiformuoja orientaciją aplinkoje trikdantys atspindžiai. Kontaktiniai lęšiai daugumai patogesni ir saulėtomis dienomis, mat galima vairuoti dėvint akinius nuo saulės.
O gal visgi akiniai?
Kai kuriems kontaktiniai lęšiai netinkami dėl tam tikrų sveikatos būklių, kitų akys tiesiog pernelyg jautriai reaguoja į svetimkūnį. Yra ir tokių, kurie nė nenori mėginti kontaktinių lęšių, nes jiems atrodo paprasčiau užsidėti akinius. Tai priimtinesnis pasirinkimas ir tiems vairuotojams, kurių rega nusilpusi nežymiai. Tuomet akiniai nešiojami tik vairuojant, o užsiimant įprasta veikla nusiimami. Su kontaktiniais lęšiais tai būtų gerokai kebliau. Dauguma sako, kad akiniai – patogesnis pasirinkimas ilgose kelionėse. Nors ir kaip gerai tiktų parinkti kontaktiniai lęšiai, akys su jais vis tiek labiau sausėja, greičiau pavargsta. Tai ypač pastebima, jeigu automobilyje įjungtas šildymas ar vėdinimas, nes oro srovė dar labiau sausina akių gleivinę. Todėl nešiojant kontaktinius lęšius ilgoje kelionėje gali tekti daryti pertraukas, leisti akims pailsėti, sudrėkinti dirbtinėmis ašaromis.
Inovacija, skirta vairuojantiems
Galbūt dar ne visi žino, bet sukurti akiniai, skirti esantiems prie vairo. Jie maksimaliai gerina matomumą, mažina šviesos perteklių, atspindžius nuo kitų automobilių skleidžiamos šviesos. Tad padeda geriau matyti net smulkesnes detales, geriau įvertinti atstumus – tai vairuojant gyvybiškai svarbu. Tokie akiniai tinka vairuojant ne tik naktį, bet ir esant kitoms sudėtingoms vairavimo sąlygoms: tvyrant rūkui, šlapdribai, lyjant lietui ir kt.
Taip pat yra akinių su poliarizuotais stiklais, UV apsauga, kurie skirti vairuojant. Rinkoje siūlomi unikalūs fotochrominiai akinių lęšiai „Transitions Xtractive“. Skirtingai nei įprasti fotochrominiai akiniai, šie patamsėja net sėdint automobilio salone, mat reaguoja ne tik į ultravioletinius spindulius, bet ir į natūralų apšvietimą. Užtamsėjimo intensyvumas priklauso nuo šviesos ryškumo, tad vairuotojui užtikrinamas maksimalus komfortas. Spalvinė „Transitions Xtractive“ lęšių charakteristika optimaliai pritaikyta žmogaus akies jautrumui spalvoms, prisitaiko prie besikeičiančių oro ir kelio sąlygų, todėl mažina akių įtampą.
Regos patikra būtina
Kad ir kurį regos korekcijos būdą rinktumėtės, svarbiausia – nepamiršti reguliariai tikrintis regos. Optikos specialistai atkreipia dėmesį – tai darykite kartą per pusmetį. Refrakcijos yda gali progresuoti, todėl svarbu įsitikinti, kad turimi kontaktiniai lęšiai ar akiniai vis dar užtikrina optimalų matymą. Nors vairuotojo sveikatos pažyma, atsižvelgiant į amžių, gali galioti nuo kelerių iki 10 metų, visgi regą patartina tikrintis kasmet. Deja, kaip pastebi specialistai, tai daro vos ketvirtadalis žmonių. Svarbu įsitikinti, kad akys yra sveikos, mat kai kurie regos sutrikimai ne tik apsunkina matymą į tolį, bet ir blogina spalvų, kontūrų suvokimą, sukelia ašarojimą, dvejinimąsi akyse. Visa tai ypač pavojinga vairuojant.
Kontaktiniai lęšiai – ne online pirkinys
Šiais skaitmenizuotais laikais apsipirkimas elektroninėse parduotuvėse – tendencija, pasiekusi neregėtas aukštumas. Žmones vilioja greitas ir lengvas norimų daiktų įsigijimas bei patogus jų atsiėmimas. Vos keli mygtukų paspaudimai ir paštomatas padovanoja taip laukto pirkinio džiaugsmą. Tačiau ar žinote, kad kontaktiniai lęšiai – išimtis iš taisyklės? Optikos specialistai griežtai nerekomenduoja jų siųstis paštu vasarą. Karštą dieną saulė įkaitina lauke esančius paštomatus, todėl kontaktiniai lęšiai perkaista, o dedant į akį gali įtrūkti. Todėl svarbu šį atsakingą pirkinį įsigyti saugiai apsilankius specializuotuose salonuose. Jų darbuotojai jums pristatys kontaktinių lęšių naujoves, patars, kuris variantas labiausiai atlieptų asmeninius poreikius, turint klausimų – padės juos išspręsti.
Autorė Jūratė Survilė