Žodžiai yra galingi. Jie gali suteikti sparnus ir juos pakirpti, paguosti ir įžeisti. Mūsų sakomi žodžiai kupini energijos, kurią galime nukreipti į save ar kitus. Tinkamai juos pasitelkę galime sukurti geresnį gyvenimą sau ir kitiems. Sužinokime daugiau apie teigiamą žodžių poveikį naudojant pozityvias frazes – afirmacijas.

 

afirmacijos

Kas yra afirmacijos?

 

Afirmacijos – pozityvūs teiginiai, kuriuos kartojame savęs programavimo ir savitaigos tikslais. Mūsų pasąmonė labai jautri ir imli kartojamiems žodžiams. Nuo mažens klausydamiesi pasakų išmokstame girdimus žodžius vizualizuoti, prieš akis matyti tai, kas pasakojama. Vėliau šią savybę pritaikome mokydamiesi, studijuodami. Galimybė vizualizuoti žodžius suteikia afirmacijoms galią veikti tarsi programoms, kurias įdiegiame ir paleidžiame veikti pasąmonėje. Tos programos lemia norimus pokyčius gyvenime.

 

Afirmacijos gali būti ir vos kelių žodžių, ir net keliolikos sakinių. Bene labiausiai paplitusios ir visuotinai vartojamos afirmacijos: „Viskas bus gerai“, „Aš galiu“, „Man pavyks“ ir pan. Tiesa, afirmacijos gali būti net iš keliolikos sakinių, tarsi nedidelis pokyčių scenarijus. Pvz., „Šiandien aš atliksiu visus darbus, kuriuos atidėliojau. Pradėsiu sveikos mitybos planą ir praleisiu laiko gryname ore.“ Afirmacijos gali susidėti iš tiek sakinių, kiek jaučiame esant reikalinga, tačiau įsidėmėti, kad ilgas afirmacijas sunkiau atkartoti tiksliai ir išlaikyti energetinį žodžių svorį viso nedidelio atpasakojimo metu. Stipriau veikia trumpos ir konkrečios afirmacijos.

 

Tik teigiamos

 

Afirmacijos skirtos keisti gyvenimą teigiame linkme, todėl jos turi būti tik teigiamos siekiant pagerinti savo ar artimų žmonių būtį. Jokiu būdu negalima afirmacijų pasitelkti norint padaryti kam nors bloga. Tai gali bloguoju baigtis patiems.

 

Sugalvoti afirmaciją nėra sudėtinga, todėl, kad visuomet jaučiame, ko trokštame, ko šiuo metu reikia labiausiai. Kad ir kas tai būtų – sveikata, santykiai, profesinis gyvenimas ar kt., tekste negali būti jokių neiginių ir neigiamą atspalvį turinčių žodžių. Pvz., jei kamuoja sveikatos problemos, negalime mintyse kartoti „Noriu neSIRGTI“, „Tegul LIGA pasitraukia“ ir pan. Afirmacijose turėtų skambėti tik teigiamą energiją turintys žodžiai ir teiginiai. Kalbėti reikia esamuoju laiku, tarsi teigiamas pokytis jau būtų įvykęs – „Aš jau sveikstu“, „Jaučiuosi vis geriau“, „Sveikata sugrįžta“ ir pan. Jei jaučiate finansinį nepriteklių ir norite, kad problemos pagaliau išsispręstų, negalite kartoti „Noriu, kad neTRŪKTŲ pinigų“, reikėtų sakyti: „Man viskam užtenka pinigų“, „Turiu užtektinai“ ir pan. Jei afirmacijose bus neiginių ar neigiamą energiją turinčių žodžių, niekaip nepajudėsite iš taško, kuriate esame užstrigę. Tad problemai, kurią norite išspręsti, raskite teigiamų žodžių.

 

Galvodami afirmaciją nesirinkite realybės neatitinkančių teiginių, kurie patiems skamba nerealiai, pvz., „Laimiu milijoną“. Kartodami tokias afirmacijas jausite vidinį prieštaravimą, kuris teigiamą afirmacijos poveikį tiesiog neutralizuos. Afirmacija turi būti optimistiška, lengvai pagražinta, bet tikroviška.

 

Teiginį patariama baigti žodžiais, kurie ją sustiprina: „Tegul taip ir būna“ ar pan. Tai asmeninis „amen“, užtvirtinantis afirmacijos poveikį.

 

Poveikis

 

Pagrindinis teigiamų afirmacijų tikslas – pozityvus savęs programavimas, kuris padeda įveikti sunkumus ir pasiekti dalykų, kurie iki šiol buvo neįmanomi. Didžiausias pokytis, kurį daro afirmacijos, – suvokimo apie save ir aplinką teigiamas transformavimas. Taip pat jos augina pasitikėjimą savimi, sukuria psichologinį komfortą ir dovanoja teigiamų emocijų. Afirmacijos gali padėti ir nusiraminti staiga užplūdus baimėms, neigiamoms emocijoms, padėti sutelkti dėmesį ir išvalyti protą nuo nereikalingų minčių. Bioenergetikai pastebi, kad afirmacijos generuoja pozityvias emocijas, taip harmonizuodamos vidinius energetinius srautus. Visi kartu šie dalykai ir lemia greitesnį sveikatos atgavimą, ligų atsitraukimą, didesnį fizinį pajėgumą, protinį ir kūrybinį budrumą, santykių darną. Negana to, afirmacijomis į gyvenimą pritraukiate palankias aplinkybes, sėkmingas progas, kurios padės lengviau ir greičiau įgyvendinti siekius.

 

Kai afirmacijomis siekiate pagerinti kitų gyvenimo kokybę, jie patiria ne visus afirmacijų privalumus, pvz., negalite mintyse kartodami pozityvius teiginius įkvėpti jiems pasitikėjimo savimi, tačiau galite prikviesti į jų gyvenimą palankesnių aplinkybių.

 

Būtina kartoti

 

Vos kelis kartus pakartojus afirmaciją, teigiamų pokyčių gyvenime tikėtis būtų naivu. Tam, kad afirmacijos materializuotųsi, jas kartoti reikia bent kelias minutes, vieną ar kelis kartus per dieną.

 

Nors afirmacijas galima kartoti bet kuriuo paros metu ir bet kokiomis aplinkybės, pvz., prieš einant skaityti pranešimą auditorijai (kas mums kelia baimę) ir tokiu būti nusiraminti, susikaupti, įsivėpti. Galima kartoti ir važiuojant automobiliu, vaikštant gamtoje, tačiau didesnę galią jos turi išsakomos visiškoje ramybėje, vienumoje ir tam specialiai nusiteikus.

 

Geriausia šia malonia savitaigos programa baigti arba pradėti dieną. Anot ezoterikų, tarpinė būsena tarp miego ir budrumo yra ypatinga. Būtent tuo metu išsakyti teiginiai į pasąmonę gulasi kaip į baltą lapą rašomos naujos gyvenimo istorijos raidės. Taip pat afirmacijoms kartoti tinka meditacija.

 

Kartojant afirmacijas svarbu ne tik suprasti sakomus žodžius, juos girdėti garsiai, bet ir vizualizuoti tai. Tarti žodžiu nebūtina, galima ir mintyse. Jei nutarėte kalbėti, tuomet tai daryti reikia neskubant, aiškiai ištariant ir pajaučiant kiekvieną žodį visa savo esybe. Kartodami afirmacijas turite jausti didelį džiaugsmą ir dėkingumą už jau pasiektą tikslą, kurį mintyse vizualizuojate.

 

Suprantama, vienu metu gyvenime gali trūkti kelių reikšmingų dalykų, tačiau visko prašyti vienu metu neįmanoma. Reikėtų atvirai sau pasakyti, kas šiuo metu yra svarbiausia, ir pradėti nuo to. Didelė tikimybė, kad išsisprendus vienai problemai, pamažu išsinarplios ir likęs sunkumų kamuolys.

 

Kiti būdai

 

Jei rytais ir vakarais kartoti afirmaciją atrodo pernelyg įpareigojantis užsiėmimas, galima paieškoti alternatyvių būtų, kaip save užprogramuoti teigiamiems pokyčiams. Vienas jų yra minčių užrašymas.

 

Galite parašyti laišką iš ateities. Adresatu galite pasirinkti artimą žmogų ar tiesiog išgalvotą personažą ir parašykite jam apie tai, kaip jaučiatės, kai jūsų troškimas jau išsipildęs. Pvz., „Miela Laura, rašau tau iš Balio, kur gyvenu jau trečią mėnesį.“ Rašydami panašaus pobūdžio laišką turite įsijausti į išsvajotą situaciją, aprašyti ją kuo detaliau, sudėti visas teigiamas emocijas ir dėkingumą dėl įvykusio pokyčio. Tokį laišką galite dažnai skaityti sau ar sudeginti ir paleisti pavėjui, kad stichijos padėtų įgyventi.

 

Afirmacijas galite surašyti ant lapukų ir priklijuoti namuose, automobilyje ant kompiuterio ekrano darbe ir pan. Kaskart perskaičius užplūs teigiamos mintys, prisiminsite tikslą, siųsite pozityvią energiją jam įgyvendinti.

 

Pozityvius teiginius galima žymėti ir darbo kalendoriuje, nusistatyti kaip priminimą telefone, pasidaryti apie tai primenančią laikiną tatuiruotę ir kt. Tinka visi būdai, kurie padės prisiminti, kokių pokyčių trokštate.

 

Pokyčiams reikia pastangų

 

Nors afirmacijomis galite vizualizuoti trokštamus pokyčius, bet vien šios praktikos neužtenka. Turite įdėti ir realių pastangų. Pvz., jei norite apkeliauti pasaulį, negalite tik apie tai svajoti ir laukti, kol kažkas apskraidins apie Žemės rutulį. Siųskite teigiamas vizualizacijas visatai, kad pritrauktumėte palankias aplinkybes ir ieškokite būtų įgyvendinti norą patys. Galbūt reikia pakeisti darbovietę, susirasti papildomos apmokamos veiklos ar pakeisti požiūrį į keliones – juk nebūtina pasaulį apkeliauti per metus, gyvenant tik prabangiuose viešbučiuose. Afirmacijų dovanojamas susitelkimas ir pozityvus nusiteikimas padės surasti priemones, kurios padės įgyvendinti svajones.

 

Kalbant apie sveikatą, taip pat neužteks vien afirmacijų. Turėsite pasitikėti medikais, paisyti jų nurodymų, rasti pagalbinių būdų, kaip sveikti (galbūt iš netradicinės medicinos), ryžtis pakeisti gyvenseną, atsisakyti žalingų įpročių ar kt.

 

Svarbu suvokti, kad afirmacijos nėra panacėja ir patiems nejudinant nė piršto stebuklas neįvyks. Pagrindinis dalykas, ką suteikia afirmacijos, – pozityvus požiūris į save ir savo troškimus, motyvacija ir postūmis judėti į priekį.

 

Mantros

 

Mantras taip pat galima priskirti prie afirmacijų, nes jų kartojimas teigiamai veikia protą, pasąmonę, kūną. Mantros yra hinduistų ir budistų kartojamos frazės (OM, RAMA, OM NAVAH SHIVAYA, HARE KRISHNA HARE RAMA ir kt.) arba šventos giesmės. Tikima, kad jos daro tiesioginį poveikį smegenims per garso ir energijų vibraciją. Kartoti senąsias hinduistų ir budistų mantras gali kiekvienas žmogus net nesuprasdamas žodžių reikšmės – per tūkstančius metų į garsinį žodžių kodą įsigėrusi energija perduodama tiesiogiai. Kitaip tariant, veikia ne šių žodžių prasmė, o garsų sąskambis. Galima patiems kartoti mantras arba jų klausytis. Mantrų garsai harmonizuoja vidinius energijų srautus, padeda sutelkti dėmesį ir išvalo neigiamas mintis.

 

Įvairios mantrios skirtos harmonizuoti energetinius srautus, čakras, santykį su penkiais elementais (Oras, Vanduo, Žemė, Ugnis ir Metalas), stiprinti ryšį su planetomis ir gerinti jų valdomas jūsų gyvenimo sritis. Pvz., Mėnulio mantra skirta motinystei, vaisingumui, moteriškumui, santykiams su mama gerinti. Priklausomai nuo jogos mokyklos, rekomenduojama mantras kalbėti garsiai, pašnibždomis, mintyse. Tvirtinama, kad reguliariai klausantis mantrų pajuntamas lengvumas, harmonija, išsilaisvinimas, pakylėtumas, taip pat priartėjama prie dieviškumo.

 

Mantrų reikšmės suprasti nėra būtina, todėl galima tiesiog klausytis jų namuose. Jei kasdien klausysitės mantrų, namiškiai bus ramesni, vyraus darnesni santykiai, pagerės miego kokybė. Gražiai skambančių mantrų galima rasti internete. Jos gali net pakeisti lopšines prieš miegą mažiesiems.

 

Maldos

 

Maldos taip pat priskiriamos afirmacijoms. Tai šimtmečius kartojami žodžiai, kurie savaime yra įkrauti energija, o kalbami gimtąja kalba tampa artimi ir reikšmingi. Maldos suteikia nusiraminimą, padrąsinimą, viltį; sakomos tikinčiųjų bendruomenėje kuria ir artumo, bendrystės jausmus. Melstis galima ir savais žodžiais – dėkoti bei prašyti to, ko labiausiai trokštate. Maldose, kaip ir afirmacijose, negali būti neigiamų intencijų. Melskitės prašydami to, ko labiausiai trokštate, ko trūksta, apie ką svajojate. Kaip ir afirmacijose, maldose galite kalbėti tiek apie materialius dalykus, tiek sveikatą, sielos ramybę. Negalite kitam melsti bėdos ar nelaimės, nes tai prieštarauja religiniams įsitikinimams, todėl maldos yra įkraunamos teigiama energija ir viltimi.

 

Melsdamiesi kartu su artimaisiais ar bendruomenėje ir prašydami to paties, pvz., kad artimasis pasveiktų, maldai suteiksite kur kas daugiau galios.

 

Ukrainos medicinos mokslų daktaras Michailas Lazorikas atrado, kad maldos daro teigimą poveikį organizmui sergant. Atlikęs ilgamečius tyrimus nustatė, kad meldžiantis kinta kraujo rodikliai, mažėja uždegimų procesai, greičiau sveikstama. Malda, kaip ir afirmacijos, harmonizuoja, nuramina, suteikia vilties ir motyvacijos judėti į priekį.

 

Palinkėjimai

 

Dar viena afirmacijų rūšis – palinkėjimai. Nuo mažens, kaip mandagumo frazes, išmokstame sakyti „Sėkmės!“, „Laimingo kelio!“, „Sveik greičiau!“ ir pan. Daugelis tai daro iš inercijos, net nesusimąstydami, kad tokie palinkėjimai taip pat yra pozityvia energija įkrauti teiginiai. Žinoma, jie gali turėti skirtingą galią, juk skiriasi pasakymas „Į sveikatą!“, kai žmogus sučiaudi ir „Sveik greičiau!“, kai lankome sergantį artimą ligoninėje.

 

Norint, kad palinkėjimai kitam žmogui išsipildytų, reikia ne tik ištarti žodžius, bet iš tiesų norėti, kad palinkėjimas išsipildytų. Skirti tam laiko ir energijos, sustiprinti viltimi ir kartojimu, net kai to žmogaus jūs nematote. Kaip ir afirmacijas, taip ir nuoširdų palinkėjimą turite kartoti prieš miegą ir nubudus. Pvz., turite sergantį artimą, kas vakarą apie jį pagalvokite ir iš širdies palinkėkite sveikatos.

 

Linkėti galima tik gerų dalykų. Jokiu būdu negalima kitam linkėti blogo. Net jei tas žmogus iš tiesų nusidėjo, įskaudino, apgavo, turite paleisti nuoskaudas ir palinkėti jam tik laimės. Linkėdami blogo išgyvenate neigiamas emocijas, pritraukiate negatyvą į savo gyvenimą. Ką jau kalbėti apie stresą, kurį patiriate nerasdami sau vietos ir nepaleisdami blogos situacijos. Geriausia, ką galite padaryti sau ir tam žmogui, – atleisti, palinkėti sėkmės ir paleisti.

 

Dar šis tas

 

Jei šiuo metu neturite ypatingų troškimų, dar nereiškia, kad afirmacijos jums nereikalingos. Kasdien esame apsupti negatyvaus mąstymo, blogų naujienų, pervargusių žmonių. Ilgainiui patys persismelkiame neigiama energija. Patiriamos blogos emocijos kelia nepasitikėjimą, abejones, baimes, kenkia tiek fizinei, tiek psichinei sveikatai bei bendrai gyvenimo kokybei. Pasitelkę afirmacijas, į savo mąstymą galite įterpti teigiamų minčių, pozityvių emocijų. Jos nustums negatyvias mintis, pagerins dvasinę savijautą, išvalys protą. Pasijusite ramesni ir laisvesni. Jei nesugalvojate, ko norime, norėkite tiesiog būti laimingi, ramūs ir geri.

 

Specialistės komentaras

Geštalto terapeutė Daiva Žukauskienė

 

„Žodis ne žvirblis“, – taip sakydavo senoliai primindami, kad žodžiai yra ne tik greiti, bet turi ir galią. Ar esame pesimistai, optimistai ar realistai, rodo mūsų mąstymas ir kalba. Mokslas seniai įrodė, kad jaučiamės taip, kaip mąstome. Mintys, žodžiai kuria nuotaiką ir lemia savijautą. Savitaigos tėvu laikomas EmilisCoue pastebėjo, kad žmogaus vaizduotė, jo vidinės nuostatos lemia, ar žmogus suserga, sveiksta ir kaip jis jaučiasi. Įsikalbėti ligą žmonės mokėjo nuo seno, pasveikti nuo ligų sekėsi kiek sunkiau, bet neįtikėtini nepagydomų ligų pasveikimo atvejai būtent tai demonstruoja. Užkalbėjimai, maldos už save, kitus yra ne kas kita, kaip geros savitaigos pavyzdžiai.

 

Nesąmoninga savitaiga duoda nelauktų rezultatų, bet tiesa yra ta – ką galvojame, tą ir gauname. Dažnai žmonės net nejaučia, kad baimingos ir neramios mintys gimdo baimę ir nerimą, kurie pajuntami fiziškai. Retas sąmoningai dėlioja savo sėkmės ar geros savijautos scenarijus, daug dažniau mintyse dėlioja tragiškus scenarijus, o jiems išsipildžius linguoja galvas: „Ar taip nesakiau…“ Daug malonesnių rezultatų sulauktume linkėdami sau sėkmės, pagirdami ir palaikydami save mintimis ir žodžiais. Kritikos užtektinai sulaukiame iš aplinkinių, tad kaip atsvarą vertėtų save palaikyti, pagirti. Teigiama savitaiga gali būti daroma tariant teigiamas afirmacijas, vizualizuojant savo sėkmę, gerą savijautą.

 

Užsiimti savitaiga

 

Kūnas gali sustiprinti savitaigą – išsitiesus, pasitempus, einant iškelta galva užtvirtinamas geros savijautos ir gero gyvenimo siekis. Savitaigą sustiprina šypsena ar rami veido išraiška. Mimiką reikėtų kontroliuoti ir stengtis kuo dažniau būti vadinamojo gero veido. Viskas nueis veltui, jei darysite be tikėjimo, kad tai veikia, be savistabos, kad tai duoda teigiamų rezultatų.

 

Keletas patarimų, kaip daryti teigiamą įtaigą sau:

 
  • Savitaiga turi sutapti su jūsų nuoširdžiais norais. Nevartokite „ne“, pvz., „nesirgti“. Vartokite teigiamas veiksmažodžių formas.
  • Nedaugžodžiaukite, nes patys susipainiosite savo įtaigose. Daug paprasčiau sau linkėti laimės, sėkmės ir geros dienos.
  • Savitaiga negali prieštarauti jūsų moralinėms normoms.
  • Žodžius tarkite esamuoju laiku, lyg trokštamas dalykas jau vyktų, pvz., „Čia ir dabar esu sveikas ir laimingas.“
  • Tikėkite tuo, kad tai veikia, kliaukitės savimi ir aukščiausiomis jėgomis, Dievu, likimu.
  • Geras žodis, nuoširdus palinkėjimas, malda, mantra – visa tai tik formos, kurias galite rinktis savo nuožiūra. Jos veikia tik kartu su teigiama nuostata, nes visada sakoma „kaip šauksi, taip atsilieps“.