Tylūs simptomai, rodantys, kad galite turėti išvaržą
2018-04-10 10:11Būklė, kai per susilpnėjusius raumenis išsikiša kūno audiniai (išvarža), gali būti labai skausminga. Tačiau anksti pastebėjus pirmuosius simptomus galima sumažinti nemalonius pojūčius ir pradėti gydymą greičiau (tada paprastai jis būna efektyvesnis).
Tylūs simptomai, rodantys, kad galite turėti išvaržą:
- Išsipūtęs pilvas. Pats akivaizdžiausias išvaržos simptomas yra skausmingas, matomas gumbas arba išsikišimas pilvo srityje. Tačiau tai ne vienintelis požymis, rodantis, kad jus gali kamuoti ši skausminga ir galimai pavojinga sveikatos būklė. Kiti išvaržos simptomai nėra taip lengvai pastebimi, tačiau, juos pražiopsojus, gali kilti realus pavojus sveikatai.
- Skausmas lenkiantis arba keliant sunkius objektus. Skausmas ir diskomfortas pilvo srityje gali būti išvaržos simptomas, net jeigu vizualiai nematyti jokio išsikišimo. Ypač jeigu jaučiate skausmą, spaudimą ar diskomfortą, kai lenkiatės, kilnojate daiktus arba kosite, turėtumėte pasitarti su gydytoju. Išvaržos gali pasireikšti kaip nekomfortiškas tempimo jausmas pilvo srityje ir kirkšnyse. Kai kurie reti išvaržų tipai (šlauninio ir užtvarinio nervų), kai pilvo srities organas stumia kirkšnį arba viršutinę kojos dalį, rečiau pasireiškia kaip kokie nors gumbeliai. Ši išvarža nustatoma kompiuterinės tomografijos metu.
- Sotumo jausmas. Tai vienas dažniausiai pražiūrimų išvaržos simptomų, greičiausiai todėl, kad jį lengvai galima supainioti su iš tikrųjų jaučiamu sotumu pavalgius. Dažniausiai pasitaikantis išvaržos tipas (kirkšnies išvarža) atsiranda apatinėje pilvo dalyje ir kirkšnyse. Ji gali būti skausminga arba gali atsirasti toks jausmas tarsi po sočių vaišių. Jeigu jaučiatės išsipūtę ir sunkūs, nors tikrai nepersivalgėte (ypač jei būklė ilgainiui blogėja ir tampa skausminga), gali būti, kad turite išvaržą.
- Raumenų silpnumas. Nors raumenų silpnumas gali sukelti išvaržą, bet tai taip pat gali būti ir simptomas. Kai atsiranda išvarža, greta esančiuose audiniuose pradedamas jausti spaudimas, ilgainiui sukeliantis didesnį raumenų nuovargį. Jeigu jaučiatės silpnai (ypač jeigu silpnumas jaučiamas viršutinėje kojos dalyje ir kirkšnyse) gali būti, kad dėlto kalta išvarža.
- Pykinimas ir vėmimas. Virškinimo sutrikimas (nemalonus jausmas skrandyje ir vėmimas) gali rodyti, kad išvaržos problema tapo rimtesnė. Išvaržos audiniai, kurie negyja ir negrįžta į sau priklausančią padėtį, vadinami, įkalinta išvarža ir gali sukelti pykinimą ir (arba) vėmimą. Jeigu išvarža vizualiai pastebima, galite pabandyti ją patys pastumti, kad atsistatytų į vietą. Vadinamoji įkalinta išvarža yra labai skausminga, todėl reikia skubios gydytojų pagalbos.
- Aukšta temperatūra. Į karščiavimą niekada nereikėtų numoti ranka, ypač jei jį lydi ir kiti išvaržos simptomai. Tai įspėjamasis ženklas skubėti į ligoninės priimamąjį. Išvaržos audiniai gali būti labai spaudžiami ir dėlto sutrikti kraujotaka (tai labai pavojinga sveikatos būklė).
- Vidurių užkietėjimas. Retai storojoje žarnoje gali atsirasti žarnyno išvarža, kuri gali blokuoti virškinimą. Rezultatas: vidurių užkietėjimas ir negalėjimas išleisti dujų. Kartais dalis žarnyno gali būti taip užspaudžiamas, kad gali prireikti chirurginės operacijos.
- Rėmuo. Haliato išvarža gali prasidėti viršutinėje pilvo srityje ir pasireikšti visai kitokiais išvaržos simptomais (rėmens griaužimu ir krūtinės skausmu). Dalis skrandžio veržiasi per silpną audinį stemplėje; ištrūkusi skrandžio rūgštis gali šioje vietoje sukelti uždegimą. Rezultatas: deginimo pojūtis, panašus į rėmens griaužimą.