Skausmas gali nereikšti nieko baisaus, bet gali būti ir įspėjimas apie gyvybei gresiantį pavojų, ypač jeigu jis intensyvus, prasideda staiga ir yra lydimas kitų ženklų ir simptomų. Štai 10 skausmo tipų, į kuriuos nereikėtų numoti ranka ir nedelsiant pradėti ieškoti pagalbos!

 

skausmas

Skausmo tipai, kurių negalima ignoruoti:

 
  • Staigus galvos skausmas. Jeigu skausmas atsiranda galvoje staigiai ir yra nepakeliamai stiprus, tai gali būti smegenų aneurizma (nenormalus kraujagyslės dalies išsiplėtimas). Negydant kraujagyslė gali trūkti ir sukelti galimai mirtiną insultą arba kraujo išsiliejimą į smegenis. Nedelsiant kviesti greitąją pagalbą.
 
  • Dantų skausmas, geriant ką nors šalto. Dantų emalis (išorinis dantų sluoksnis) gali būti pažeistas ėduonies, todėl skausmas gali būti sunkiai iškenčiamas, kai yra kontaktas su šaltu ar karštu maistu bei gėrimais. Be to, atviras nervas gali sukelti ne tik dantų jautrumą, bet ir bakterinę infekciją, kuri gali išplisti į kitas kūno dalis. Rekomenduojama apsilankyti pas odontologą, jeigu vargina labai stiprus dantų jautrumas.
 
  • Plaštakos, riešo arba dilbio skausmas. Jeigu atsiranda bukas skausmas pirštuose (ypač nykštyje, rodomajame ir didžiajame), delne ir rieše, ir plinta į dilbį, gali būti riešo kanalo sindromas. Negydant plaštakos raumenys susitraukia ir plaštaka nebeatlieka savo funkcijos. Reikėtų kuo įmanoma greičiau kreiptis į gydytoją ir aptarti gydymo galimybes bei vengti skausmą stiprinančių veiksmų.
 
  • Skausmas, išplintantis į krūtinę. Krūtinės skausmas yra tipinis širdies priepuolio simptomas, kai sutrinka deguonies patekimas į širdį. Skausmas gali plisti į žandikaulį, pečius, kaklą. Nedelsiant kviesti greitąją pagalbą.
 
  • Bukas vidurinės nugaros dalies skausmas. Jeigu skausmas palaipsniui blogėja, jį lydi aukšta temperatūra ir pykinimas, gali būti, kad prasidėjo inkstų infekcija. Reikia kuo greičiau pasirodyti gydytojui. Infekcija gali visam laikui pabloginti inkstų funkciją, apnuodyti funkciją arba inkstai net gali apskritai atsisakyti veikti.
 
  • Skausmas, prasidedantis apatinėje nugaros dalyje, paveikiantis ir kojas. Toks skausmas – tipinis išialgijos simptomas, atsiradęs dėl sėdmenų nervų pažeidimo, traumos, spaudimo. Reikėtų pasitarti su gydytoju, kaip gydyti ir suvaldyti skausmą. Gali taip pat atsirasti silpnumas kojose, šlapimo pūslės jautrumo praradimas, šlapimo nelaikymas arba retas, arklio uodegos sindromas (lot. Cauda equine syndrome), galintis baigtis visišku kūno paralyžiumi. Reikia nedelsiant ieškoti medikų pagalbos.
 
  • Skausmas žarnyno dešinėje, apatinėje pusėje. Jeigu skausmą lydi aukšta temperatūra, pykinimas ir (arba) vėmimas, gali būti apendicitas. Trūkęs apendicitas gali sukelti gyvybei potencialiai pavojinga infekciją. Reikia kreiptis į gydytoją, kuris greičiausiai nukreips tiesiai į ligoninę ir rekomenduos atlikti operaciją.
 
  • Skausmas dubens ir pilvo srityje. Menstruacijų skausmai daugeliui moterų yra normalus ir įprastas dalykas. Jeigu skausmai stiprėja arba nepraeina, tai gali būti endometriozės simptomas (būklė, kai išveša audiniai už gimdos ribų). Nieko nedarant gresia nevaisingumas.
 
  • Skausmas arba kojų mėšlungis. Jei skausmą lydi paraudimas, šiluma, tinimas, tai gali būti susiję su giliųjų venų tromboze (kraujo krešuliais kojų venose). Reikėtų apsilankyti pas gydytoją ir atlikti tyrimą ultragarsu. Skausmingos kojos negalima masažuoti, nes tada kraujo krešulys gali nukeliauti iki plaučių arba širdies.
 
  • Nuolatinis dilgčiojimas pėdose. Pėdų tirpimas, dilgčiojimas, deginimo pojūtis gali atsirasti dėl diabeto. Reikėtų apsilankyti pas gydytoją ir atlikti gliukozės tyrimą. Gali net tekti amputuoti pėdą, jei būklė labai apleista.