10 dalykų apie sausąjį įstatymą JAV
2018-01-08 11:421920 metų sausio 16-ąją daugybė amerikiečių išėjo į gatves paskutinį kartą legaliai nusipirkti alkoholinių gėrimų. Kitą dieną oficialiai įsigaliojo „sausasis įstatymas“, kada buvo draudžiama gaminti, parduoti ir transportuoti svaigiuosius gėrimus. Įstatymas galiojo ilgiau negu dešimtmetį – iki 1933 metų pabaigos, bet valdžios planai nepavyko, nes tuo metu suklestėjo nelegali prekyba pogrindyje ir realiai alkoholis liejosi laisvai.
10 dalykų apie sausąjį įstatymą JAV:
- Tai nepirmaus kartas, kai buvo priimtas įstatymas, draudžiantis vartoti alkoholį. XIX a. pr. pamokslininkai ir blaivininkai Amerikoje pradėjo žygį už blaivią valstybę, kurioje iki tol buvo per daug girtaujama. Aktyvistai pasiekė pergalę 1851 metais, kai Meino įstatymų leidžiamas organas patvirtino įstatymą, draudžiantį parduoti alkoholį.
- Prohibicijos metu nebuvo nelegalu vartoti alkoholį. 18 pataisa draudė tik gaminti, parduoti ir transportuoti svaigiuosius gėrimus, bet ne juos vartoti. Pagal įstatymą nuo 1920 metų sausio buvo ir toliau galima laikyti namie vyną, alų ir stipriuosius gėrimus ir privačiai juos vartoti.
- I-ojo pasaulinio karo metu vokiečių aludariai buvo vaizduojami kaip grėsmė Amerikai. Sausojo įstatymo šalininkai teigė, kad miežiai, naudojami gaminti alui, galėtų būti naudojami kepti duoną amerikiečių kareiviams ir nukentėjusiems per karą europiečiams. Kampanija prieš alkoholį buvo rasistinė, nes amerikiečiai į vokiečių alkoholio pramonę žiūrėjo kaip į grėsmę.
- Kai kurios valstijos atsisakė vykdyti prohibiciją. Merilendo valstija užsitarnavo labiausiai užsispyrusios JAV valstijos titulą. Niujorko valstija iš pradžių laikėsi įstatymo, o 1923 metais panaikino jo galiojimą. Kitos valstijos taip pat ėmė pro pirštus žiūrėti į įstatymą, baigiantis dešimtmečiui.
- Vaistinėse alkoholis pradėtas pardavinėti kaip vaistai. Vis dar buvo galima parduoti liturginėms apeigoms skirtą vyną. Vaistinėse buvo parduodamas „medicininis viskis“, skirtas viskam gydyti (nuo dantų skausmo iki gripo). Su gydytoju receptu „pacientai“ galėdavo įsigyti stipriųjų alkoholinių gėrimų kas 10 dienų.
- Vyno gamintojai ir aludariai rado kūrybingų sprendimų kaip išlikti rinkoje. Daug alkoholinių gėrimų gamintojų ir toliau veikė paslapčia, o kiti buvo priversti užsidaryti arba perorientuoti savo specifiką. Pavyzdžiui, kai kurie vyndariai pradėjo gaminti ledus, o aludariai – žiesti keramiką. Tačiau didžioji dalis gamino ir pardavinėjo legalų salyklą, kurį namie pirkėjai užpildavo vandeniu ir taip pasigamindavo draudžiamų gėrimų.
- Tūkstančiai žmonių mirė, apsinuodiję nelegaliais alkoholiniais gėrimais. Abejotinos kokybės nelegalus alkoholis buvo pavojingas gyvybei: grėsė apakti ar net mirtinai nusinuodyti. Patys pavojingiausiuose sveikatai gėrimuose būdavo pilama pramoninio alkoholio, naudojamo kurui ir medicinos prekėms gaminti.
- Daug pinigų nutekėjo į juodąją rinką. 1920 metų pabaigoje amerikiečiai pirko kontrabandinių prekių daugiau negu kada nors anksčiau. Didžiąją depresiją išgyvenančiai JAV tai buvo dar vienas skaudus smūgis ekonomikai. Dėlto galiausiai prohibicija ir buvo panaikinta.
- Priėmus sausąjį įstatymą alkoholio suvartojimas sumažėjo. Alkoholio suvartojimas iš tiesų sumažėjo 70 %, pradėjus taikyti prohibiciją, tačiau vėl išaugo po kelių metų, po to, kai įvestas „sausasis įstatymas“. Tačiau net ir paskelbus įstatymą nebegaliojančiu alkoholio suvartojimas vis tiek buvo 30 % mažesnis negu prieš prohibiciją.
- Kai kuriose JAV vietose iki šiol galioja sausasis įstatymas. Kanzase ir Oklahomoje sausasis įstatymas galiojo atitinkamai iki 1948 ir 1959 metų, Misisipėje alkoholiui apribojimai panaikinti tik 1966 metais, pradėjus 33 metams po 21-osios įstatymo pataisos. Iki šiandien liko 10 apygardų, kuriose visiškai draudžiama parduoti alkoholį.