„Whole30“ dieta laikoma vienu geriausių mitybos planu pasaulyje. Dieta kalta dėl beveik visų fizinių ir psichinių sveikatos sutrikimų. Tačiau kurie maisto produktai daro didžiausią žalą išsiaiškinti labai sunku, nebent 30 dienų išbraukus iš valgiaraščio cukrų, alkoholį, grūdines kultūras, pieno produktus ir ankštines daržoves. Teigiama, kad 31 mėnesio dieną pasijuntama tarsi naujai gimus ir visai nepasiilgstama šokoladinio keksiuko prie rytinės kavos puodelio ar taurės raudonojo vyno vakarais.

 

Whole30

„Whole30“ mitybos programą sukūrė vyras ir žmona, Dallasas ir Melissa Hartwigai, kaip trumpalaikį mitybos atstatymą, padedantį atsikratyti blogų įpročių ir nesveiko potraukio tam tikram maistui, atkurti metabolizmą, pagydyti virškinamąjį traktą ir atkurti imuninės sistemos pusiausvyrą.

 

Dieta trunka tik 30 dienų, tačiau programa yra labai griežta: visiškai jokio cukraus (net dirbtinių saldiklių), alkoholio (įskaitant alkoholį, naudojamą kepiniuose), grūdinių kultūrų (taip pat ir bolivinių balandų), ankštinių daržovių (jokio žemės riešutų sviesto) ir pieno (net sveikojo graikiško jogurto). Negalima net kramtyti becukrės kramtomosios gumos ir balinti kavos liesu pienu, nes organizmo būklė vėl taps tokia, kaip prieš tai ir nepasveiks nuo uždegimo, kuriuos sukelia netinkami maisto produktai. Draudžiama vartoti net tokius skanėstus kaip Paleo keksiukai ar kokosų pieno ledai, net jei jų sudėtyje nėra jokių produktų iš neleistinų sąrašo. Delikatesai iš principo draudžiami, nes „Whole30“ programos esmė – pakeisti žmogaus požiūrį į mitybą 360° kampu.

 

Laikantis „Whole30“ dietos nereikia skaičiuoti kalorijų, svertis ir matuoti kūno apimtis. Iš tikrųjų tai daryti net draudžiama tam, kad besilaikantieji dietos suprastų, kad svarbiausia sveiki mitybos svoris ir nesusikoncentruotų tik į svorio metimą. Šios amerikiečių kurtos dietos pagrindinis principas telpa į tris žodžius: „Valgyti gerą maistą“.

 

Tačiau valgyti tą gerą maistą reikia tik tada, kai jaučiamasi iš tikrųjų išalkus. Kitaip tariant, jei nenorite valgyti tokio paprasto maisto kaip garuose virti brokoliai, vadinasi, nesate alkanas. Nerekomenduojama užkandžiauti, bet pagrindiniai dienos valgymai gali būti šiek tiek gausesni. Jeigu esate tikrai alkani, gali pridėti šiek tiek daugiau baltymų ir riebalų. Vis dėlto jei žmogus intensyviai sportuoja, užkandžių nereikėtų atsisakyti. Pavyzdžiui, galima suvalgyti kietai virtą kiaušinį ir 10 – 15 makadamijų riešutų 15 – 75 minutes prieš treniruotę, o po sporto praėjus 15 – 30 minučių – mažą, ant grotelių keptą vištienos krūtinėlę be odos ir keptą batatą.

 

Laikantis „Whole30“ programos tenka keisti ne tik mitybą, bet ir gyvenimo būdą. Pavyzdžiui, jeigu iki šiol dažniausiai maistą užsisakydavote ar valgydavote viešojo maitinimo įstaigose, dabar teks išmokti gaminti, sudaryti pirkinių sąrašus, vaikščioti po parduotuves ir pan. Jeigu mėgstate leisti laiką su draugais baruose, reikės sumąstyti, kaip būtų galima užsisakyti stalo vandens ir morkyčių užkandžiams vietoj alaus ir keptos duonos. Jeigu tenka dalyvauti verslo pietuose ar numatomos šventės, kuriose bus patiekiamos vaišės, reikėtų susikurti strategiją, kaip elgsitės ir ką valgysite, kad neliktumėte alkani prie stalo. Būtų idealu, jeigu besilaikantieji turėtų stiprų socialinį ir virtualų palaikymą. Taip lengviau nenukrypti nuo dietos.

 

„Whole30“ dieta nėra pati ekonomiškiausia, nes rekomenduojama rinktis tik labai kokybišką, organiškai užaugintą maistą, o toks yra brangesnis. Tačiau dietos reikia laikytis tik mėnesį.

 

Ar „Whole30“ dieta padeda numesti svorio? Greičiausiai. Statistika rodo, kad 96 % iš 1600 „Whole30“ savanorių numetė svorio. Dauguma iš jų numetė nuo 3 iki 7 kg. Tačiau tokios griežtai ribojančios dietos turi didelę riziką, kad asmenys, nustoję laikytis dietos, grįš prie senų mitybos įpročių ir vėl priaugs tiek pat ar net daugiau kilogramų.