Buvęs profesionalus boksininkas Muhammadas Ali yra pasakęs: „Jeigu pralaimėsi svarbią kovą, tai neduos tau ramybės visą likusį gyvenimą. Tai kankins tave, kol negalėsi atsikeršyti“. Moksliniai tyrimai rodo, kad kerštas suteikia pasitenkinimo jausmą, bet kokia viso to kaina?..

 

kerstas

Kerštas – tai tyčinis veiksmas arba veiksmai, padaryti siekiant ką nors įžeisti ar įskaudinti. Tai atpildo troškimas. Tai viena stipriausių ir intensyviausių žmogiškų emocijų. Keršto tema labai dažnai plėtojama televizijos serialuose ir kino filmuose, tačiau ar realiame gyvenime reikėtų taip pat kerštauti?

 

Šveicarų mokslininkai atliko tyrimą, norėdami išsiaiškinti, kas vyksta smegenyse, kai kas nors trokšta keršto. Jie nuskenavo žmonių smegenis, su kuriais buvo neteisingai pasielgta per žaidimą laboratorijoje. Skenavimo procesas truko minutę, kol tiriamieji mintyse kūrė keršto planus, kad būtų galima įrašyti smegenų aktyvumo pokyčius. Mokslininkai pastebėjo labai padidėjusį neuronų aktyvumą uodeguotajame branduolyje (lot. nucleus caudatus). Šioje smegenų dalyje apdorojama informaciją apie atpildą, atlygį.

 

Įdomu, kad šiuo šveicarų tyrimu įrodyta, kad mintys apie kerštą yra gana naudingos. Tačiau iki šiol nėra išsiaiškinta, ar iš tikrųjų kerštas yra toks jau naudingas, kai pradedamas vykdyti.

 

Labai dažnai žmonės įsivaizduoja, kad kerštas – tai yra tam tikra emocijų paleidimo forma ir kad atkeršiję jie pasijus geriau. Bent jau taip vaizduojama kine ir knygoje – galų gale visi gauna tai, ką nusipelnė ir laimingai gyvena.

 

Tačiau net jeigu pirmomis akimirkomis kerštas yra naudingas, tačiau, anot tyrėjų, jeigu nebandoma užgniaužti priešiškumo ir pradeda kerštauti, tai nemalonus jausmas, nuoskauda ilgiau išlieka ir kankina žmogų negu būtų tada, jei jis nuoskaudą pamirštų ir atleistų. Kerštas tarsi skatina žaizdą nuolat kraujuoti, kuri, atleidus, būtų jau seniai sugijusi.

 

Kerštas atveria ir paaštrina emocines žaizdas. Net jei tikslas yra nubausti kitą, visų pirmas žmogus baudžia patį save, nes neleidžia sau gyti. Tačiau ką daryti tuomet, kai jaučiate, kad su jumis buvo pasielgta neteisingai? Kaip kovoti su užplūstančiais intensyviais jausmais ir nieko nedaryti? Ką daryti, jei širdis reikalauja keršto?

 

Yra būdų, kaip susidoroti su šiomis neigiamomis emocijomis be skaudžių pasekmių. Protą, trokštantį keršto, reikėtų nukreipti kita linkme, kuri padėtų tobulėti, augti, o ne griautų ir naikintų viską aplinkui. Norą kerštauti reikėtų išnaudoti savo tikslų siekimui, siekiant gauti tai, ko norite ir asmeniniam augimui. Priverskite tą smegenų dalį, kuri yra atsakinga už atpildą, galvoti, kaip jūs puikiai jausitės, kai pavyks pasiekti išsikeltus tikslus. Dėmesį rekomenduojama koncentruoti į save ir į tikslą, kad kaltininkas pasidarytų nebesvarbus ir nereikšmingas.