Novrūzas – persų Naujųjų metų tradicijos (+ receptas)
2017-03-22 10:51Tikriausiai nedaugelis Lietuvoje žino, kad kovo 21 dieną, per pavasario lygiadienį, Islamo pasaulis šventė Naujuosius metus. Svarbiausia metų šventė persų kalba vadinama novruz arba nauja diena. Novrūzas švenčiamas buvusioje Persijos imperijos teritorijoje: Irane, Tadžikistane, Azerbaidžane, Afganistane, Indijoje, Kirgizijoje, Kazachstane, Turkijoje, Turkmėnistane ir Uzbekistane. Į UNESCO paveldo sąrašą įtraukta šventė trunka nuo 11 iki 13 dienų priklausomai nuo regiono.
Novrūzo istorija siekia 2600 metus prieš Kristų, zoroastrizmo religijos ir Persijos karalių klestėjimo laikais. Anksčiau religinė šventė šiais laikais tapo labiau pasaulietinė, nors joje vis dar gausu simbolizmo ir senųjų tradicijų.
Kovas prasideda nuo pavasarinio namų bei aplinkos tvarkymo. Šeimos į nedidelius vazonėlius sėja kviečių, miežių ar lęšių sėklas, kurios netrukus sudygsta, suveši ir sužaliuoja. Šiomis dienomis privaloma lankyti draugus ir giminaičius.
Novrūzo pradžią dainuodami paskelbia gatvės dainininkai Haiji Firuz arba vyrai raudonais kostiumais ir juodais veidais, mušantys tambūriną.
Paskutinįjį šventinį trečiadienį, saulei leidžiantis, uždegami laužai ir tai vadinama Raudonuoju trečiadieniu. Žmonės šokinėja per laužus ir taip apsivalo nuo baimių ir silpnybių. Vaikai persirengia protėvių kaukėmis ir eina po kaimynų namus, prašydami saldumynų.
Novrūzo puošmena yra Haft Sīn – tai stalo serviravimas su septyniais simboliniais maisto produktais arba patiekalais, kurie visi turi prasidėti raide „S“. Dažniausiai ant šventinio stalo atsiduria daiginti kviečiai, miežiai arba lęšiai (sabzeh), kviečių pudingas (samanu), džiovintos laukinio alyvmedžio (lot. Elaegnus angustifolia) uogos (senjed), česnakas (sīr), obuoliai (sīb), žagrenio uogos (somaq) ir actas (serkeh). Stalas taip pat puošiamas žvakėmis, veidrodžiais, dažytais kiaušiniais ir net miniatiūriniais akvariumais su gyvomis auksinėmis žuvelėmis.
Per Novrūzo šventę valgomi daug įvairių saldumynų, pyragaičių, riešutų ir šerbetų. Keletas iš populiarių tradicinių valgių:
- Sabzi Polo ba Mahi – su žolelėmis žaliai nudažyti ryžiai, patiekiami su kepta žuvimi. Valgis patiekiamas Naujųjų metų dieną.
- Kookoo Sabzi – omletas su žalumynais.
- Reshteh Polo – ėrienos gabalėliai su ryžiais ir makaronais.
- Dolmeh Barg – vynuogių lapai, įdaryti ryžių ir maltos ėrienos mišiniu.
- Shekar Polo – saldus ryžių plovas.
Paskutinė Novrūzo dieną įprasta laiką leistu su visa šeima už miesto ribų ir rengti iškylas. Žmonės kol gali mėgaujasi gaiviu ir šylančiu oru, nes kitą dieną vieniems reikės grįžti į darbus, kitiems – į mokslus, kitiems – užsiimti namų ruoša bei kitais darbais.
Fesenjan arba persiška vištiena granatų ir graikinių riešutų padaže
- 60 g sviesto arba aliejaus
- 1 kg vištienos
- 2 svogūnai
- 250 g graikinių riešutų
- 360 – 500 ml sultinio arba vandens
- 160 ml granatų sulčių
- 1 – 3 šaukštai cukraus
- Druskos, maltų, juodųjų pipirų pagal skonį
Gaminimas
Vištieną supjaustyti gabalėliais. Į keptuvę įpilti aliejaus arba įdėti sviesto ir apkepinti mėsą. Atskirai pakepinti smulkiai supjaustytus svogūnus, kol taps permatomi. Graikinius riešutus susmulkinti ir suberti prie svogūnų, supilti vandenį arba sultinį ir sudėti keptą vištieną. Kai užvirs, sumažinti ugnį, ir troškinti 20 – 30 minučių. Granatų sultis sumaišyti su cukrumi, druska bei pipirais ir pavirinti ant mažos ugnies 15 – 20 minučių arba, kol vištiena suminkštės, padažas sutirštės, o riešutai pradės išskirti aliejų. Paskaninti prieskoniais ir patiekti su virtais ryžiais.
4 – 6 porcijų
100 g apie 160 kcal
Paruošimo laikas: apie 90 min