Kaip nuo gimimo eilės priklauso asmeniniai santykiai?
2017-01-24 10:22Pasirodo, vyriausi, viduriniai ir jauniausi vaikai myli skirtingai. Ką apie tai mano specialistai? Jie sutinka, kad gimimo eiliškumas iš tiesų daro poveikį suaugusio žmogaus asmeniniams santykiams. Galbūt čia ir slypi paaiškinimas, kodėl mus traukia panašūs asmenys ir kodėl net ir naujuose santykiuose susiduriame su tomis pačiomis problemomis kaip ir senuose…
„Ankstyvosios vaikystės patirtys stato pamatą, ant kurio kursime savo gyvenimus ir romantinius santykius“, – aiškina amerikiečių psichologė ir knygos „Birth Order: What Your Position in the Family Really Tells You About Your Character“ Linda Blair, rašo hufftingtonpost.com. Tačiau reikėtų nepamiršti ir to fakto, kad žmogaus psichologijoje nėra universalių taisyklių, nei charakteristikų, kurios tiktų visiems iki vieno.
Nuo to, kaip asmuo buvo auginamas ir auklėjamas, ar jo tėvų santykiai buvo darnūs, ar jie kažkuriame gyvenimo etape išsiskyrė, labiau priklauso, kaip klostysis tolimesni jo santykiai, negu nuo gimimo eiliškumo. Be to, jeigu partneriai turi abipusį norą kurti ir puoselėti santykius, gerbia vienas kitą ir yra linkę bendrauti tarpusavyje, neigiamos vaikystės patirtys santykiams gali neturėti lemiamos įtakos.
Tiesa yra ta, kad kiekvienas asmuo, turintis vyresnių ar jaunesnių brolių (seserų) gali asmeniškai patvirtinti, kad gimimo tvarka atlieka tam tikrą vaidmenį ir nuo jos priklauso, kaip žmogus duoda ir priima meilę iš kitų žmonių. Štai kaip tai veikia santykius:
Vyriausias vaikas. Vyriausi vaikai dažniausiai būna inteligentiški, labai atsakingi ir siekiantys aukščiausių tikslų. Kai jie užauga ir įsimyli, šios teigiamos savybės persiduoda ir jų asmeniniams santykiams. Jie labai organizuoti ir atsakingi, linkę rūpintis ir globoti kitus. Santykiuose pirmagimiais visada galima pasitikėti: jie daug iš savęs reikalauja ir yra labai savikritiški. Tačiau užaugę vyriausi vaikai neretai tampa perfekcionistais, mėgsta visus ir viską kontroliuoti. Jų nenoras rizikuoti gali varyti iš proto riziką mėgstančius jaunėlius ir lanksčius viduriniuosius.
Vidurinysis vaikas. Galima sakyti, jie viena koja stovi ten, kur pirmagimiai, o kita ten, kur jaunėliai. Tai iš prigimties taikdariai. Jie geriausiai iš visų vaikų moka prisitaikyti, dažniausiai yra labai diplomatiški ir geri derybininkai, nes jiems nuolat reikia tartis su vyresniais ir jaunesniais vaikais. Jie labai vertina teisingumą. Viduriniesiems vaikams užaugus svarbu išmokti kalbėti apie tai, kas netenkina santykiuose. Kartais šie asmenys per daug lengvai pasiduoda kitų žmonių įtakai. Nors savo gebėjimus jie vertina realistiškai, jie gali būti nevisiškai tikri, ko nori iš gyvenimo.
Jaunėlis. Jauniausi vaikai nuolat ieško kitų žmonių dėmesio, jie linkę rizikuoti ir mėgsta sužavėti kitus. Santykiuose jaunėliai linkę būti žaismingi ir spontaniški. Tai žmonės, su kuriais lengva bendrauti ar tiesiog būti šalia. Jie labai anksti išmoksta tinkamai bendrauti su vyresniais šeimos nariais. Paprastai jiems sekasi kurti glaudžius asmeninius santykius. Neigiamos jų savybės yra tos, kad jaunėliai gali tikėtis, kad kiti visada už juos viską nuspręs ir gali būti gana vėjavaikiški kaip partneriai. Jaunėliai gali siutinti pirmagimius dėl savo gebėjimo visus sužavėti. Tačiau jie taip pat gali padėti išsilaisvinti, labiau atsipalaiduoti pirmagimiams.
Vienturtis vaikas. Augdami vienturčiai vaikai niekada neturi varžytis su kitais dėl tėvų meilės ir dėmesio. Jie yra paprasti, atsakingi ir priklausomi nuo kitų. Tačiau kadangi į juos visada būdavo nukreiptos tėvų akys, užaugę šie vaikai gali reikalauti daug dėmesio ir meilės sau. Jie užaugo būdami dėmesio centre ir yra įpratę, kad beveik visada jų emociniai bei fiziniai poreikiai būtų patenkinti. Teigiama, kad užaugusiems vienturčiams vaikams geriausiai kurti santykius su suaugusiais pirmagimiais, nes tiek vieni, tiek kiti vertina atsakomybę ir patikimumą. Su jaunėliais santykiai gali būti šiek tiek kampuoti (sudėtingi). Vienturčiai vaikai auga tarp suaugusiųjų, todėl gali būti pernelyg rimti ir jaunėlių spontaniškumą bei pomėgį rizikuoti gali laikyti vaikiškais. Tokiai porai rekomenduojama mokytis kantrybės ir pakantumo vienas kitam.