Breketai – daugelio vaikų kasdienybė. Tačiau vis dažniau ir suaugusieji pradeda juos nešioti, kad turėtų tiesesnius dantis, taisyklingesnį sąkandį ir gražesnę šypseną. Šiandien galima rinktis beveik nepastebimus breketus, kas tikriausiai taip pat prisidėjo prie jų populiarumo tarp suaugusiųjų.

 

breketai

Breketai sukelia nuolatinį spaudimą dantims judėti į reikiamą poziciją. Breketus sudaro mažos plokštelės, per kuriuos perkišama viela, jungianti visus dantis. Breketų būna kelių rūšių:

 

Metaliniai breketai. Nerūdijančio plieno breketai daugeliu atveju – geriausias pasirinkimas. Jie gali ištaisyti ir didžiausius dantų defektus.

 

Permatomi arba dantų spalvos breketai. Kitaip tariant, keramikiniai breketai. Jie yra pastebimi, tačiau nėra tokie ryškūs. Vienas iš šių breketų trūkumų yra tas, kad ilgainiui ant jų gali atsirasti dėmių.

 

Skaidrios dantų tiesinimo kapos. Tai gana naujas dantų tiesinimo metodas. Rekomenduojamas, jei nėra labai didelių dantų ir sąkandžio problemų. Kapas pacientai gali nusiimti valgydami, valydamiesi dantis ir tarpdančius. Kapas rekomenduojama dėvėti 20 – 22 valandas per dieną. Šis dantų tiesinimo būdas atrodo patrauklus, nes beveik nepastebimas, tačiau ne visiems tinkamas, ypač jei mėgstama dažnai užkandžiauti.

 

Liežuviniai breketai. Šie breketai tvirtinami prie liežuvinės dantų pusės. Rekomenduojami žmonėms, kurie drovisi nešioti įprastus metalinius breketus, tačiau kurių dantų problemų negali išspręsti skaidrios dantų tiesinimo kapos.

 

Auksiniai breketai. Gaminami iš plieno, padengti žvilgančiu auksu. Tinka žmonėms, kurie mėgsta atkreipti dėmesį į save. Tokie breketai populiaresni tarp paauglių, o ne tarp suaugusių.

 

Suaugusių ortodontinis gydymas gali būti sudėtingesnis. Vaikų dantenos paprastai būna storesnės ir sveikesnės. Bėgant metams, atsiranda vis daugiau dantenų problemų, susilpnėja kaulinis audinys. Ortodontai glaudžiai bendradarbiauja su odontologais ir nepradeda gydymo, kol nėra tikri, kad paciento dantų ir dantenų būklė yra pakankamai gera, periodonto ligos yra kontroliuojamos. Be to, breketai gali nepadėti išspręsti kai kurių problemų suaugusiems, kitaip nei vaikams ir paaugliams, nes jų veidas jau nebeauga. Kai kurias netaisyklingo sąkandžio problemas suaugusiems asmenims gali išspręsti tik chirurginis gydymas.

 

Jeigu teko nešioti breketus vaikystėje, tikriausiai prisimenate, kad šis ortodontinis prietaisas buvo gaminamas mechaniniu būdu pagal unikalius dantų antspaudus. Šiandien breketų gamybos procesas yra labiau pažengęs. Skaitmeninė rentgeno technologija dabar yra tobulesnė, todėl nebereikia tiesiogiai burnoje gaminti dantų atspaudų, be to, yra mažesnė radiacijos rizika.

 

Šiuolaikinių breketų nešiojimo trukmė yra trumpesnė nei praeityje. Dažniausiai užtenka juos nešioti 17 mėnesių. Jeigu nėra didelių problemų, nedidelius tarpus tarp viršutinių dantų, breketai gali panaikinti vos per pusę metų. Tačiau jei apatiniame žandikaulyje yra labai kreivai išaugusių dantų, gydymas gali užtrukti net iki 3 metų. Suaugusiųjų gydymas paprastai trunka ilgiau nei vaikų. Gydytojai paprastai naudoja mažesnį spaudimą, nes suaugusieji neretai yra jautresni skausmui.

 

Nuėmus breketus, dantys gali ir toliau judėti ir po kelių metų grįžti į pradinę padėtį. Todėl po to naktimis visą likusį gyvenimą rekomenduojama nešioti išimamą įtvarą. Pirmuosius dvejus metus įtvarą reikia dėvėti kiekvieną naktį. Paskui galima dėvėti vieną ar dvi naktis per savaitę.

 

Nešiojant breketus, rekomenduojama vengti maisto, kuris gali pažeisti breketus arba pakeisti jų padėtį. Tai daugiausiai kieti maisto produktai – saldainiai, žalios morkos, kukurūzų burbuolės, traškučiai, riešutai, spragėsiai, grūstas ledas. Taip pat rekomenduojama vengti tąsių maisto produktų – karamelės, irisų, gumos. Tokie maisto produktai gali užstrigti tarp breketų ir juos deformuoti.