Daugelis mano, kad vienintelis paplūdimiuose tykantis pavojus gresia tik neatsargiems nuotykių ieškotojams, nuplaukusiems toliau plūdurų. Tačiau net ir smėlyje yra ne mažiau pavojų.

 

"paplūdimys"

Po daugelį metų trukusių tyrimų amerikiečių mokslininkai priėjo prie liūdinančios išvados, kad paplūdimio smėlis gali būti pavojingas žmogaus sveikatai, nes jame veisiasi plika akimi nematomi patologiniai mikroorganizmai, kurie gali sukelti daug rimtų ir net mirtinų infekcijų.

 

Tyrėjai sukūrė dirbtinio pliažo modelį su dirbtiniu jūros vandens baseinu ir auksiniu smėliu. Praėjus šiek tiek laiko, žmonės specialiai užteršė šią aplinką mikroorganizmais, kurių koncentracija buvo tokia pati, kaip pakrantėse. Tada paėmę jūros vandens ir smėlio pavyzdžius, ištyrė moderniausia aparatūra.

 

Mokslinis žurnalas „Environmental Science & Technology“ priėjo išvadą, kad būti paplūdimyje sveikatos atžvilgiu yra pavojingiau negu vandens pursluose. Nenuostabu, kad Jungtinėse Valstijose gamtinių išteklių apsaugos tarnyba vien per šią vasarą uždarė vieną iš dešimties pliažų.

 

Per elektroninį mikroskopą matyti, kad tame paplūdimio smėlyje yra galybė mikroorganizmų, taip pat ir patogeninių bakterijų. Smėlyje jų koncentracija kur kas didesnė nei vandens telkinyje, nepaisant to, kad į natūralius vandenis kartais pilamos nuotekos.

 

Vandens sudėtį nuolatos atnaujina įtekančios upės ir bakterijos greičiau pasišalina. Kita vertus, smėlis yra gana stabilus ir jo sudėtis ilgą laiką nekinta. Patologinė mikroflora jaučiasi kaip šiltnamio sąlygomis, todėl gali nekliudoma vešėti. Beveik kiekviename smėlio centimetre visame pasaulyje aptinkama Clostridium perfringens bakterijų kolonijų, enterococcus bakterijų grupės, fecal streptococcus ir E. Coli bakterijos. Mokslininkai buvo šokiruoti, kad smėlyje bakterijų yra 100 kartų daugiau negu vandenyje.

 

Basomis vaikštant smėliu, statant smėlio pilis su vaikais, deginantis, gulint tiesiai ant smėlio, kūną iš kartą apspinta nesuskaičiuojama gausybė kenksmingų bakterijų. Nereikia naiviai tikėtis, kad, jei praėjusiais metais nieko blogo nenutiko, tai nenutiks ir šiais. Mėgavimasis saule, vandeniu ir smėliu, tikrai nevertas tokios aukos. Kenksmingi mikroorganizmai gali sukelti virškinimo sutrikimus, hepatitą, uždegimines odos ligas.

 

Kaip apsaugoti save ir vaikus nuo smėlyje gyvenančių kenksmingų bakterijų? Ligos išvengti paprasčiau negu ją išgydyti, todėl verta paklausyti gydytojų ir sveikatos specialistų rekomendacijų. 3 pagrindiniai patarimai, kurie padės išvengti ligų nuo paplūdimių smėlio bakterijų:

 
  • Įsigyti plastikinius arba guminius batus, o dar geriau šlepetes ir nevaikščioti basomis po smėlio. Tai padės apsaugoti kūną nuo kenksmingų bakterijų bei grybelio, pažeidžiančio kojų nagus.
 
  • Pavojingomis infekcijomis galima užsikrėsti ne tik gulinti tiesiai ant smėlio, bet ir nuo rankšluosčio, kuris prieš tai lietėsi su smėliu. Rekomenduojama paplūdimyje naudojamus rankšluosčius skalbti kiekvieną kartą, grįžus namo.
 
  • Viešuose pliažuose mažiems vaikams neleisti žaisti su smėliu, kad vėliau nereikėtų ilgai gydyti infekcijų. Kūdikiams, kurių imuninė sistema dar nėra visiškai susiformavusi, kai kurios infekcijoms gali būti net mirtinos.
 

Gali pasirodyti, kad paplūdimiuose geriau iš viso nesilankyti, jei juose tiek daug pavojų. Tačiau kelionės į pajūrį ar prie ežero neverta atšaukti. Tiesiog nesėsti ant smėlio, prieš tai nepasitiesus švaraus pledo arba galima naudotis gultais. Jeigu ant kojų yra žaizdų arba nubrozdinimų, nuplauti jas švariu vandeniu,  užklijuoti steriliais pleistrais ir nevaikščioti basomis. Kaip atpažinti, kad prasidėjo infekcija? Užkrėsta žaizda pradeda kaisti, parausta, tampa skausminga, atsiranda išskyrų ir kitų pakitimų. Pastebėjus galimą užkrėtimą, reikia kuo skubiau kreiptis į gydytoją. Be to, kad ir kaip ten būtų, didžiausia grėsmė, kuri kyla paplūdimiuose – tai odos nudegimas saulėje, todėl rekomenduojama naudoti kremą nuo saulės, užsidėti kepurę ir apsivilkti marškinėlius.