DJI_0648

Renovuotas daugiabutis. Nuotrauka iš APVA archyvo.

Renovuojant daugiabutį vis dažniau pasirenkamos modernios technologijos, leidžiančios dar efektyviau sumažinti išskiriamą CO2 kiekį ir daugiabučio energijos sąnaudas, pagerinti patalpų mikroklimatą ir gyvenimo kokybę – tai naudinga tiek gyventojams, tiek aplinkai. Tvarumą ir patogumą  užtikrina išmanūs inžineriniai sprendimai. Plačiau apie juos pasakoja ekspertai.

 

Aplinkos projektų valdymo agentūros (APVA) Daugiabučių namų modernizavimo projektų skyriaus ekspertas Edvardas Petrauskas išskiria, jog investicijos į išmanius sprendimus yra būtinos visais atvejais bei primena, jog juos remia ir valstybė.

 

„Nusprendę renovuoti savo daugiabutį žmonės dažnai svarsto apie nepriklausomo energijos šaltinio, kuris gamintų reikalingą elektros kiekį namui, įsirengimą. Esant tokiai galimybei yra skaičiuojama kaina ir per kiek laiko atsipirktų. Šiandien, esant tinkamoms techninėms sąlygoms, daugelis noriai įrengia fotovoltines saulės elektrines ant daugiabučių stogų. Tai sprendimas, kuris ne tik didina energetinį savarankiškumą, bet ir finansiškai atsiperka“, – akcentuoja ekspertas.

 

Jis primena, jog valstybė finansuoja energijos iš atsinaujinančių išteklių gamybos įrenginių (saulės, vėjo, geoterminės ar aeroterminės energijos) įrengimą, taip pat vėdinimo sistemos pertvarkymą įskaitant mechaninio vėdinimo sistemos su rekuperacijos funkcija įrengimą.

 

Ką verta žinoti apie šilumos siurblius?

 

Kitas galimas sprendimas – šilumos siurbliai, kurie yra puiki alternatyva tradiciniam šildymui: sistema oras-vanduo išsiskiria maža tarša ir taupumu, kadangi pastato išorėje sumontuotas šilumos siurblys absorbuoja šilumą iš lauke esančio oro ir perduoda ją į patalpas per įrengtus šildymo prietaisus.

 

Verta žinoti, jog efektyviausias pasirinkimas – geoterminiai šilumos siurbliai, kurie šilumą ima iš grunto. Tai užtikrinti leidžia du pagrindiniai techniniai sprendimai: horizontalūs kolektoriai, kuriems reikia didelio žemės ploto, ir vertikalūs gręžiniai, siekiantys 100–150 metrų gylį. Antrasis sprendimas yra brangesnis, tačiau ši technologija yra ilgaamžiška.

 

Lietuvos atsinaujinančių išteklių energetikos konfederacijos prezidento Martynas Nagevičius pažymi, jog gyventojams, turintiems individualų šildymą ir siekiantiems sutaupyti, atsiveria platesnis modernizacijos laukas: šilumos siurbliai, dujų katilai ar jų kombinacijos.

 

„Kai temperatūra lauke krinta žemiau nulio, šilumos siurblio efektyvumas mažėja – tokiu atveju protinga dalį apkrovos perleisti dujų katilui. Visgi dauguma miesto daugiabučių yra prijungti prie centralizuoto šilumos tiekimo ir nors ši sistema patogi, neretai yra mažiau lanksti. Tokiuose namuose alternatyvos individualiam reguliavimui iš esmės nėra, tad dažniausiai reikšmingas energinis efektyvumas pasiekiamas tik per kompleksinę renovaciją“, – sako M. Nagevičius.

 

Puikus sprendimas Lietuvos klimatui

 

Modernizacijos metu verta nepamiršti skirti dėmesio oro kokybės gerinimui, siekiant užtikrinti šviežio oro cirkuliaciją, šilumos sutaupymus rudenį ir žiemą bei komfortą karštuoju metų laiku. M. Nagevičius primena, jog tai užtikrinti padeda centralizuota vėdinimo sistema su šilumos atgavimu – daugeliui geriau žinoma kaip rekuperacija.

 

„Mechaninis vėdinimas su šilumos atgavimu leidžia efektyviai išspręsti kelias problemas – drėgmės, pelėsio pavojų bei pablogėjusios oro kokybės. Iš patalpų išeinantis šiltas oras pašildo į patalpas tiekiamą šaltą lauko orą, ir taip sutaupo šilumos energiją. Tačiau tai dar ne viskas – vienu metu įrengus tokią sistemą, galima papildomai ją išplėsti ir su vėsinimo funkcija“, – pasakoja pašnekovas.

 

Nors šaldymo įranga reikalauja papildomos elektros energijos, ją suteikti gali saulės elektrinė: „Šių dviejų sistemų veikimas puikiai sutampa. Vasarą, kai patalpas kaitina saulė ir jas vėsinti reikia labiausiai, saulės elektrinės gamina daugiausia elektros energijos. Ši sinergija tampa dažnu renovacijos pasirinkimu, ypač dabar, kai šiltėjant vasaroms vėsinimas aktualus ir Lietuvos klimato zonai“, – teigia ekspertas.

 

Primename, jog iki spalio 1 d. vis dar galioja APVA kvietimas valstybės paramai daugiabučiams atnaujinti siekiant B ar aukštesnės energinio naudingumo klasės. Daugiau informacijos apie kvietimo sąlygas rasite APVA tinklalapyje: www.apva.lrv.lt Paraiškos teikiamos per APVA informacinę sistemą APVIS.

 

Projektas „Daugiabučių namų renovacijos skatinimas“ finansuojamas Sanglaudos fondo lėšomis.

 

Teksto autorė: Benita Gaižiūnaitė

 

LT_FundedbytheEU_RGB_POS

 

APVA logo LT-01