Skrydis lėktuvu su augintiniu
2025-04-10 10:06Nesvarbu, ar tai pirma išvyka drauge, ar tenka keliauti dažnai, skrydis su augintiniu visada sukelia daug rūpesčių ir nerimo. Kiek kainuoja bilietas? Ar galima pasiimti su savimi į saloną? Kokius dokumentus sutvarkyti? Galimybė skristi kartu vilioja, tačiau priimti sprendimus nelengva.
Salone arba… bagažo skyriuje
Viena labiausiai paplitusių klaidingų nuomonių – neva visos oro linijos taiko vienodą tvarką dėl naminių augintinių pervežimo. Iš tikrųjų reikalavimai skiriasi ne tik tarp bendrovių, bet ir priklauso nuo to, ar skrydis vietinis, ar tarptautinis. Būtina iš anksto pasidomėti, paskambinti į klientų aptarnavimo skyrių ir surinkti informaciją. Net jei tenka dažnai skraidyti, nepamiršti, jog taisyklės nuolat keičiasi. Nepasikliauti patarimais forumuose ir vadovautis žiniomis iš pirmų lūpų. Kuo realesni lūkesčiai, tuo sklandesnė kelionė.
Daugeliu atvejų šuo ar katė gali skristi lėktuvu, tačiau, atsižvelgiant į dydį, pervežami salone arba bagažo skyriuje. Pasitaiko išimčių. Štai brachicefalinių veislių atstovams (buldogams, mopsams) nevalia skristi bagažo skyriuje dėl galimų kvėpavimo problemų. Dauguma didelių šunų, išskyrus tarnybinius ir vedlius-palydovus, neįleidžiami į saloną. Kai kurios bendrovės draudžia pervežti tam tikrų veislių šunis, pavyzdžiui, pitbulius. Pasitaiko reikalavimų, kad vienu metu gali skristi tik tam tikras skaičius gyvūnų (2–6), nelygu lėktuvo tipas ir kelionės trukmė. Gali būti ribotas sėdimų vietų pasirinkimas. Deja, pigios skrydžių bendrovės savo taisyklėse apibrėžia, jog keliauti su augintiniais jų lėktuvuose draudžiama. Į visa tai reikia atsižvelgti prieš bilietų rezervaciją.
Daug streso
Skrydis sukelia nepatogumų net labai išauklėtiems šunims, tačiau ypač sunku vyresniems gyvūnams, judriems jaunikliams, sergantiems ar turintiems elgesio problemų, taip pat daugumai kačių. Baugina triukšmas, šviesos, kvapai, žmonių srautas, slėgio ir temperatūrų pokyčiai, ribotos galimybės judėti ir atlikti gamtinius reikalus. Šunys, skrendantys bagažo skyriuje, jaučiasi atskirti, vieniši ir turi praleisti nepažįstamoje, gąsdinančioje aplinkoje kelias valandas. Nors skrydžio metu būseną seka personalas, į pareigas neįeina rūpintis emocine keturkojų savijauta.
Visada reikia pasverti kelionės pranašumus ir trūkumus. Tai, kas teikia malonumą žmonėms, gali būti kančia augintiniams. Verta paieškoti alternatyvų – ar galima keliauti traukiniu, galbūt nuosavu automobiliu? Daugelis didelių šunų savininkų renkasi nuosavas transporto priemones arba nuomojasi kemperius, kad nereikėtų palikti augintinio lėktuvo bagažo skyriuje. Retai, bet pasitaiko nelaimingų nutikimų. 2022 m. JAV statistikos duomenimis, incidentų (gaišo, pabėgo, susižalojo) dažnis siekia 0,48 iš 10 tūkst. Prieš kelionę verta konsultuotis su veterinaru dėl raminamųjų priemonių, pavyzdžiui, feromonų, naudojimo.
Reikalingi dokumentai
ES oro linijos paprastai reikalauja, kad augintinis turėtų „Europass“, būtų pažymėtas poodine mikroschema, gavęs visus privalomus skiepus. Jungtinėje Karalystėje, Skandinavijoje taikomi griežtesni reikalavimai dėl įvežamų gyvūnų, todėl svarbu žinoti visus niuansus.
Kai kuriose šalyse reikalaujama, kad įgaliotas veterinaras gyvūno pase pasirašytų likus 24 val. iki numatyto skrydžio. Kitos nori, kad įvežimas būtų suderintas su atitinkamomis valstybinėmis institucijomis. Dar kitose būtinas gydymas nuo kaspinuočių. Keliaujant už Europos ribų tvarka sudėtingesnė – reikalingas pasiutligės antikūnų titro kraujo tyrimas. Aktuali informacija pateikiama Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos interneto svetainėje.
Ne mažiau kaip likus mėnesiui iki numatytos kelionės privalu apsilankyti pas veterinarą ir sudėlioti pasiruošimo planą. Nevalia sušvirkšti vakcinos ar suduoti vaistų paskutinę minutę. Verta konsultuotis dėl lėtinių ligų ir kitų būklių, jei augintiniui reikės specifinės priežiūros kelionėje.
Transportavimo dėžė
Dažniausiai keleiviai negali įsigyti papildomos sėdimos vietos augintiniui. Tačiau, atsižvelgiant į gyvūno rūšį ir dydį bei oro linijų taisykles, galima susimokėti už pervežimą salone. Tokia galimybė taikoma tik katėms ir mažo dydžio šunims, kurių transportavimo dėžė ar rankinė atitinka rankinio bagažo reikalavimus. Keleivis nešasi į saloną ir savo lagaminą, ir augintinį. Transportavimo tara turi tilpti po keleivio sėdyne. Be to, viduje gyvūnas turi turėti galimybę atsistoti ir apsisukti. Ir ši aplinkybė tikrinama patikros poste. Nepavyks vidutinio dydžio šuns įsprausti į mažą rankinę. Visos kelionės metu augintinis turi būti uždarytas. Nevalia imti ant rankų ar paleisti salone.
Jei gyvūnas skraidinamas bagažo skyriuje, reikalingas boksas kietomis sienelėmis, jei salono viduje – galima pervežti specialioje rankinėje su ventiliacijos angomis, kietu dugnu ir tvirtomis rankenomis. Narvo / bokso / krepšio išmatavimus nurodo oro linijos, kurios skraidina gyvūnus. Prieš kelionę būtin prisiūti etiketę su savo vardu ir pavarde bei telefono numeriu. Įsitikinti, kad veikia užtrauktukai ar užraktai, niekas nesugedo ir nesuplyšo.
Pratinti prie bokso ar rankinės likus kelioms savaitėms iki skrydžio. Galima palikti atidarytą kambaryje ir vilioti skanėstais bei žaisliukais. Retkarčiais pavėžinti automobiliu ir įsitikinti, kad gyvūnas išbūna uždarytas tiek laiko, kiek trunka skrydis.
Lemtinga diena
Likus kelioms valandoms iki skrydžio duoti nedaug lengvai virškinamo ėdalo ir vandens. Vėliau susilaikyti nuo šėrimo, nes padidėja vėmimo rizika, nėra galimybių pasituštinti ir pasišlapinti. Prieš einant į oro uostą būtina gerai pavedžioti, padūkti, kad šuo atliktų gamtinius reikalus ir pavargtų. Idealiu atveju ramiai miegos skrydžio metu.
Į rankinį bagažą verta pasiimti kelis gyvūno reikmenis. Pravers kelioninis dubenėlis, vandens atsargos, drėgnos ir popierinės servetėlės, vienkartinės palutės, maišeliai ekskrementams, mėgstamas žaisliukas. Jei tenka daug laiko praleisti laukimo salėje ir nėra galimybės išeiti į lauką, pavedžioti patalpose, atokiau nuo žmonių. Šunys ir katės turi būti prisegti pavadėliu. Mažus augintinius galima išmokyti atlikti gamtinius reikalus ant vienkartinės palutės – tai palengvina kelionę.
Skrydžio metu atsižvelgti į gyvūno reakcijas. Jei augintinis miega ar ramiai guli, nelandžioti be reikalo ir netrukdyti. Jei nerimauja, inkščia ar kniaukia, raminti balsu, pridėti ranką prie dėžės durelių ar rankinės langelio su tinkleliu. Galima iš anksto įdėti į vidų skepetaitę su savo kūno kvapu. Nepamiršti, kad gyvūnai jaučia šeimininko nerimą, todėl svarbu išsaugoti šaltus nervus ir atsipalaiduoti.
Po skrydžio, kai tik bus saugi galimybė, išvesti šunį pavedžioti, pažaisti, pagirti, paskatinti skanėstais. Stengtis, kad skrydis asocijuotųsi su teigiamomis emocijomis.
Avarinės situacijos
Ore gali nutikti nenumatytų dalykų, tokių kaip turbulencija, gaisras, techninės problemos nusileidžiant. Pasigirdus perspėjimo pranešimui, svarbu ne tik pačiam prisisegti saugos diržą, bet ir pasirūpinti augintiniu.
Transportavimo dėžė turi būti pakišta po keleivio sėdyne. Idealu, jei įklotas minkštas pledas. Tokiu atveju galima įsitikinti, jog gyvūno pervežimui labiausiai tinka plastikinis boksas, o ne tekstilinis krepšys. Tvirtos sienelės gali apsaugoti nuo smūgių, jei salone pasitaikys riedančių daiktų.
Didesnio dydžio šunys vedliai, kurie keliauja ne bagažo skyriuje, o kartu su šeimininku lėktuvo salone, apsaugoti mažiausiai. Pasodinti keturkojį sau tarp kojų, apvynioti pavadį aplink riešą, pasilenkti ir apkabinti gyvūno krūtinę. Padėtis turi įmobilizuoti, tačiau būti patogi abiem.
Jei įvyko avarinis nusileidimas ir prasidėjo evakuacija, oro linijų darbuotojai liepia palikti salone bagažą ir rankines. Teoriškai negalima imti gyvūno transportavimo dėžės. Tačiau paprastai šeimininkai ignoruoja draudimą, o sėkmė priklauso tik nuo supratingumo. Jeigu leidžiama evakuotis kartu, priėjus prie čiuožyklos priglausti rankinę ar dėžę sau prie krūtinės ir stipriai apkabinti abiem rankomis. Čiuožiant su dideliu šunimi, reikia pasiguldyti ant savęs ir apkabinti iš nugaros pusės taip, kad kojos laisvai mataruotų ore.
Autorius Jurgita Ramanauskienė