Nanotechnologijos kasdienybėje
2025-03-28 10:31Nanotechnologijos keičia daugelį pramonės šakų, o pastaraisiais metais vis labiau įsitvirtina ir buityje. Viena sričių, kurioje jos daro didelę įtaką, yra namų priežiūra. Aptarkime, kaip nanotechnologijos padeda užtikrinti namų švarą, blizgesį ir daiktų ilgaamžiškumą.
Švaresni ir lengviau prižiūrimi paviršiai
Vienas pagrindinių nanotechnologijų privalumų buityje yra paviršių apsauga. Nanodalelės gali sudaryti nematomą dangą, saugančią įvairius paviršius nuo vandens, riebalų, dulkių ir bakterijų. Specialios nanodangos padaro paviršius hidrofobinius ir oleofobinius, todėl skysčiai tiesiog nubėga jų neįsigerdami. Tai itin naudinga langams, veidrodžiams, dušo kabinoms ir plytelėms – jie ilgiau išlieka švarūs ir be kalkių apnašų. Nanotechnologinės dangos taip pat saugo nuo pirštų atspaudų – tokiomis dangomis padengti stiklai, nerūdijančiojo plieno paviršiai ar lietimui jautrūs ekranai mažiau tepasi, todėl juos reikia valyti rečiau.
Kai kurios nanodalelės (pvz., titano dioksidas) pasižymi fotokatalitinėmis savybėmis – veikiamos saulės šviesos, jos skaido nešvarumus ir naikina bakterijas. Taip išgaunami savaime apsivalantys paviršiai. Tokios technologijos naudojamos pastatų fasadams, langams, plytelėms ir net automobilių stiklams, kad jie ilgiau išliktų švarūs.
Ilgaamžiškumas ir apsauga nuo nusidėvėjimo
Nanotechnologijos ne tik palengvina valymą, bet ir padeda apsaugoti įvairius paviršius nuo nusidėvėjimo, įbrėžimų ir kitų pažeidimų. Nanodangos medienai ir laminatui suteikia atsparumą drėgmei, UV spinduliams ir mechaniniams pažeidimams, todėl grindys ir baldai ilgiau išlaiko pirminę išvaizdą. Akmeninių paviršių impregnavimas padeda išvengti skysčių įsigėrimo ir dėmių susidarymo ant stalviršių, palangių ar laiptų. Yra ir specialių antibakterinių dangų. Nanodalelės, pvz., sidabro ar vario jonai, turi stiprų antibakterinį poveikį. Jos naudojamos virtuvės paviršiams ir kriauklėms, kad sumažintų bakterijų dauginimąsi; šaldytuvuose, kad ilgiau išliktų gaiva ir nesikauptų pelėsis; vonios kambaryje, kad apsaugotų nuo pelėsio ir grybelių atsiradimo.
Audinių ir kilimų apsauga nuo dėmių
Nanotechnologijos vis dažniau naudojamos tekstilės gaminiuose, suteikiant jiems apsaugą nuo skysčių, purvo ir bakterijų. Sofos, užuolaidos ir kilimai, apdoroti nanodalelėmis, atstumia skysčius, todėl išsilieję gėrimai ar kiti nešvarumai neįsigeria, o paviršius lengvai nusivalo. Drabužiai su nanotechnologijomis gali būti atsparūs vandeniui ir kvapams, todėl rečiau reikalauja skalbimo.
Oro kokybės gerinimas
Nanotechnologijos prisideda prie švaresnio oro namuose per inovatyvius oro filtrus ir fotokatalitines dangas. Nanofiltrai efektyviau pašalina dulkių daleles, alergenus, bakterijas ir net virusus iš oro, todėl namuose oras tampa švaresnis ir sveikesnis. Kai kurie oro valytuvai naudoja nanotechnologijas, kurios ardo teršalus molekuliniu lygmeniu, neutralizuodamos nemalonius kvapus. Specialūs dažai ar sienų dangos su nanodalelėmis gali reaguoti su šviesa ir skaidyti kenksmingas medžiagas, pvz., smogą ar dūmus. Tai padeda pagerinti oro kokybę patalpose.
Išmanios valymo priemonės
Nanotechnologijos taip pat naudojamos kuriant efektyvesnius, bet mažiau cheminių medžiagų turinčius valymo produktus.Jie veikia molekuliniu lygmeniu, efektyviai pašalindami nešvarumus ir apsaugodami paviršius nuo pakartotinio užteršimo.Tokie produktai mažiau agresyvūs nei tradicinės cheminės priemonės, todėl saugesni sveikatai ir aplinkai.Nanodangos sumažina poreikį naudoti stiprius cheminius valiklius, todėl jos padeda sumažinti aplinkos taršą ir saugo namų ekosistemą.
- Nanodalelės turi neįtikėtiną mastelį – vienas nanometras yra maždaug 100 tūkst. kartų mažesnis už žmogaus plauko storį.
- Kai kurie nanotechnologiniai dangalai gali reguliuoti temperatūrą, atspindėti šilumą vasarą ir sulaikyti ją žiemą.
- Tam tikros nanodalelės geba prisitaikyti prie aplinkos sąlygų, keisdamos savo savybes, pvz., sukietėdamos arba tapdamos lankstesnėmis.
- Nanotechnologijos maisto pramonėje naudojamos pakuotėse, kad maistas ilgiau išliktų šviežias, apsaugotas nuo mikrobų ir oksidacijos.
- Nanotechnologiniai betono ir dažų priedai gali suteikti pastatams didesnį atsparumą aplinkos poveikiui, korozijai ir net savaime užsandarinti įtrūkimus.
Autorius Jūratė Survilė