Kasmet tūkstančiai žmonių išgirsta vėžio diagnozę. Taip prasideda ilga ir varginanti kelionė. Net sėkmingai įveikus ligą po jos laukia iššūkių kupinas metas. Kaipgi greičiau atsigauti po onkologinių ligų?

 

Fizinis atsigavimasYoung,Woman,With,Cancer,Sitting,After,Doing,Yoga,In,Her

 

Tiek pati onkologinė liga, tiek agresyvus jos gydymas organizmą fiziškai itin išsekina, todėl natūralu, kad po visko prireikia nemažai laiko atsigauti.

 

Nuovargio valdymas. Lėtinis nuovargis – vienas dažniausių simptomų, su kuriuo susiduria onkologiniai ligoniai tiek kovodami su liga, tiek vėliau. Jis gali tęstis ištisus mėnesius ar net metus po gydymo. Nuo įprasto nuovargio skiriasi tuo, kad poilsis nepadeda. Priešingai nei dauguma mano, su tokiu simptomu padeda kovoti lengvo ir vidutinio sunkumo fizinis aktyvumas. „A Cancer Journal for Clinicians“ skelbta studija rodo, kad itin naudingas vaikščiojimas, plaukimas, aerobiniai pratimai. Ne mažiau svarbūs tinkami miego įpročiai. Reguliaraus miego grafiko sudarymas, ramios miego aplinkos sukūrimas ir dienos miego ribojimas leidžia kovoti su nemiga ir pagerinti miego kokybę, sykiu mažinti nuovargį. Galiausiai būtina subalansuoti mitybą. Joje turėtų būti daug baltymų (ypač svarbūs norint atstatyti gydant prarastą raumenų masę), visų grūdo dalių produktų, vaisių, daržovių.

 

Imuniteto atkūrimas. Vėžio gydymas, ypač chemoterapija ir radiacija, gali susilpninti imuninę sistemą. Norint atkurti organizmo atsparumą ligoms, pirmiausia svarbu sveikai maitintis. Įrodyta, kad itin veiksminga antioksidantų gausi dieta (daug šviežių daržovių, uogų, vaisių, žalumynų ir kitų natūralių produktų). Taip pat labai svarbus cinkas ir vitaminas C. Nevalia pamiršti probiotikų (jų apstu raugintuose pieno ir kituose produktuose), kurie būtini sveikai žarnyno mikroflorai palaikyti. Juk žarnyne yra 70 % imuninės sistemos. Be mitybos, imunitetui būtinas poilsis ir streso valdymas. Verta išbandyti įvairias atsipalaidavimo technikas – meditaciją, gilaus kvėpavimo pratimus.

 

Kaulų ir raumenų sveikata. Vėžio gydymas, ypač susijęs su steroidais ar hormonų terapija, gali sukelti kaulų tankio mažėjimą ir raumenų silpnumą. Norint sustiprinti judamąjį aparatą, rekomenduojama užsiimti treniruotėmis su svoriais, daryti pasipriešinimo pratimus, daugiau vaikščioti, išbandyti tokias subalansuojančias fizines veiklas kaip joga. Visa tai didina kaulų tankį, stiprina raumenis, gerina bendrą fizinę ištvermę. Kartu patartina vartoti daugiau vitamino D ir kalcio – jie reikšmingi ne tik kaulams, bet ir imunitetui.

 

Širdies ir kraujagyslių būklė. Kai kurie chemoterapiniai vaistai didina širdies ir kraujagyslių ligų riziką. Norint sumažinti tokį poveikį ir sustiprinti širdį, itin svarbūs jau minėti aerobiniai pratimai: greitas ėjimas, važiavimas dviračiu, plaukimas ir kt. Ne mažiau svarbus reguliarus (dažnumą nustatys prižiūrintis gydytojas) širdies veiklos patikrinimas ir kraujospūdžio stebėjimas. Tai leidžia anksti nustatyti problemas ir veiksmingiau jas spręsti.

 

Kognityvinė reabilitacija. Dėl chemoterapijos poveikio gali atsirasti įvairių pažintinių funkcijų sutrikimų. Vieniems sunku sukoncentruoti dėmesį, kitiems sutrinka atmintis ir pan. Norint tai pašalinti svarbūs protiniai pratimai: galvosūkiai, skaitymas, naujų įgūdžių mokymasis ir kt. Ne mažiau reikšmingas bendras sveikas gyvenimo būdas, apimantis subalansuotą mitybą, fizinį aktyvumą, tinkamą darbo ir poilsio režimą, streso kontrolę.

 

Emocinė harmonija

 

Daugelis onkologines ligas įveikusių žmonių susiduria su emociniais iššūkiais: padidėjusiu nerimu, depresija, baime, kad liga pasikartos, potrauminiu streso sindromu. Nacionalinio vėžio instituto duomenimis, iki 20 % vėžį išgyvenusių pacientų po gydymo patiria klinikinę depresiją. Norint sustiprinti psichinę sveikatą, pirmiausia svarbu nedvejoti kreiptis pagalbos į specialistus. Kognityvinė elgesio terapija ir kitos psichoterapijos formos itin veiksmingos valdant minėtus emocinius iššūkius. Daugumai padeda dalyvavimas paramos grupėse, kuriose susiburia onkologiniai ligoniai, besidalijantys patirtimi, vienas kitą palaikantys, padrąsinantys. Tai mažina izoliacijos jausmą, nes dažnai su vėžiu nesusidūrusiems žmonėms nepavyksta suprasti visų onkologinių pacientų iššūkių. Siekiant vidinės harmonijos labai padeda sąmoningumo praktikos, meditacija.

 

Daugelis pasveikusiųjų susiduria ne tik su asmeniniais psichologiniais iššūkiais, bet ir tais, kuriuos tenka patirti socialinėje erdvėje: grįžtant į darbą, atkuriant apleistus santykius ir kitaip integruojantis į visuomenę. Svarbu neskubėti, viską daryti savu tempu, atvirai aptariant su kitais žmonėmis, paaiškinant savo strategiją.

 

Autorius Jūratė Survilė