Viskas, ką reikia žinoti apie kontaktinius lęšius
2024-12-30 09:13Kontaktiniai lęšiai – efektyvi regėjimo korekcijos priemonė. Tačiau vis dar sklando įvairių mitų, kurie atbaido nuo jų įsigijimo. Su „Fielmann“ optometrijos vadove, optometrininke Reda Pincevičiene aiškinamės, kada verta akinius iškeisti į kontaktinius lęšius ir kaip juos saugiai nešioti.
Parinkti individualiai
Specialistė atkreipia dėmesį, kad savarankiškai, be specialisto konsultacijos, kontaktinių lęšių rinktis nerekomenduojama, nes kiekvieno žmogaus poreikiai individualūs. „Akių jautrumas ir sveikata, polinkis į akių sausumą, gyvenimo būdas, darbo pobūdis yra skirtingi. Tai, kas tinka vienam klientui, nebūtinai bus geriausias pasirinkimas kitam. Kontaktinių lęšių gamintojų ir rūšių itin daug, todėl nepasiklysti ir pasirinkti tinkamiausius padės optikoje dirbantys specialistai. Savarankiškai pasirinkus lęšius, be akių sveikatos patikros ir specialisto konsultacijos, juos nešiojant gali būti jaučiamas diskomfortas, nepasitenkinimas regos kokybe, taip pat kyla rizika pakenkti akių sveikatai, – pažymi optometrininkė. – Todėl prieš pradedant nešioti būtina kartu su specialistu išsirinkti tinkamiausius, o tiems, kurie jau nešioja ir nori išbandyti naują kontaktinių lęšių rūšį, patarčiau pasitarti su akių priežiūros specialistu.“
Lęšių rūšių daug
„Kontaktiniai lęšiai gaminami iš skirtingų medžiagų. Iš hidrogelio pagaminti kontaktiniai lęšiai bus plonesni, įsidėjus mažiau jaučiami akyse. Tačiau tokie lęšiai greičiau dehidratuoja, praranda vandenį ir nešiojant labiau jaučiamas akių sausumas. Silikono ir hidrogelio kontaktiniai lęšiai šiek tiek storesni, pirmą kartą įsidėjus labiau jaučiami, bet jie praleidžia daugiau deguonies ir mažiau dehidratuoja. Tad rekomenduojami žmonėms, kurių akys linkusios sausėti, arba dirba aplinkoje, kur yra akių sausumą didinančių veiksnių (kondicionieriai, ekranai, kompiuteriai ir t. t.). Dėl geresnio deguonies pralaidumo siūlomi tiems, kurie dėl veiklos ar darbo pobūdžio su kontaktiniais lęšiais praleidžia daug valandų per parą, – kalba R. Pincevičienė. – Gamintojai šiandien daug dėmesio skiria tam, kad užtikrintų geresnę akių sveikatą nešiojant kontaktinius lęšius: į pagrindinę lęšio medžiagą integruoja drėgmę palaikančių komponentų ir UV filtrus, kuria tokio dizaino lęšius, kad kuo geriau kompensuotų sudėtingas refrakcijos ydas, astigmatizmą ar senatvinę toliaregystę, siekia, kad lęšių nešiotojai turėtų daugiau komforto ir kokybiškai matytų.“
Skiriasi nešiojimo trukmė
Optometrininkė pasakoja, kad pagal nešiojimo trukmę kontaktiniai lęšiai yra vienadieniai arba keičiami gamintojų nurodytais terminais (kas mėnesį, kas dvi savaites ar pan.). „Kalbant apie akių sveikatą, vienadieniai kontaktiniai lęšiai sveikiausi akims, nes kaskart imama nauja pora. Kiekvieną dieną pradedame su sterilia lęšių pora, ant kurios nėra jokių apnašų. O apnašos, organizmo išskiriami baltymai, riebalai, naudojamos kosmetikos dalelės, kurių susikaupia ant kontaktinio lęšio, – vienas iš faktorių, sukeliančių akių sveikatos problemas. Nešiojant vienadienius lęšius, mažiausia uždegimų ir akių sveikatos komplikacijų rizika. Nereikia tirpalų, valymo, dezinfekcijos, – privalumus vardija specialistė. – Kalbant apie kas mėnesį keičiamus lęšius, juos reikia prižiūrėti, kad pavyktų bent iš dalies išvalyti tas apnašas ir nešvarumus, kurių susikaupė per dieną. Tam reikalingi tirpalai, laikymo talpyklos, valymo ir dezinfekcijos procedūros bei laikas, kurio dažniausiai visiems trūksta. Tačiau kai kuriais atvejais tai geriausias sprendimas, pavyzdžiui, jei žmogaus veikla tokia, kurios metu yra tikimybė užsnūsti (budėjimai, pamaininis darbas ir pan.). Visais atvejais specialistas rekomenduos tokią kontaktinių lęšių rūšį, kuri geriausiai atitinka kliento poreikius ir jo akių sveikatą.“
Kada nerekomenduojami?
„Dėl infekcijų pavojaus nevalia kontaktinių lęšių nešioti ten, kur daug drėgmės: pirtyse, duše, baseine ar atviruose vandens telkiniuose. Mat baseinų, ežerų ir kitų telkinių vandenyje yra daug mikroorganizmų, pirmuonių, kurie, patekę ant kontaktinio lęšio, ten įsikuria, dauginasi ir gali sukelti sunkių uždegimų, kyla pavojus net prarasti regą. Tad kontaktinių lęšių negalima plauti vandeniu ar jame laikyti. Dėl pirtyje ar saunoje esančio didelio karščio lęšiai gali dehidratuoti, taip padidindami akių sausumą ir infekcijų riziką. Jei žmogaus veikla susijusi su cheminių ar aerozolinių medžiagų naudojimu, drėgna ir šilta aplinka, rekomenduojame nešioti vienadienius kontaktinius lęšius, o baigus veiklą nedelsiant išsiimti ir išmesti“, – pabrėžia R. Pincevičienė.
Pasak specialistės, nešioti kontaktinius lęšius ar jų geriau atsisakyti, kokiu režimu nešioti, kad akys būtų sveikos, gali pasakyti tik akių priežiūros specialistas, įvertinęs paciento akių sveikatą, gretutines ligas, gyvenimo būdą ir regos būklę. „Bet kurio amžiaus pacientams svarbiausia sąlyga norint nešioti lęšius – akys turi būti sveikos. Jei akys paraudusios, skauda, jaučiamas svetimkūnio jausmas, deginimas ar kiti akių uždegimams būdingi požymiai, kontaktinių lęšių nešioti nevalia“, – pažymi optometrininkė.
Privalumai lyginant su akiniais
Jų pašnekovė įžvelgia nemažai. „Su lęšiais patogiau užsiimti aktyvia sportine veikla (futbolas, krepšinis, tenisas, dviračių sportas, bėgimas ir t. t.), kur reikalingas natūralus, be apribojimų matymo laukas, nes akiniai riboja matymo lauką. Be to, sportuojant gali nukristi ar sulūžti. Kontaktiniai lęšiai nerasoja lyjant ar kai šalta, tai ypač patogu tiems, kurie dažnai susiduria su aplinkos temperatūrų pokyčiais. Kontaktiniai lęšiai neiškreipia matomo vaizdo, o su akiniais vaizdas sumažinamas (turint trumparegystę) arba padidinamas (turint toliaregystę). Tai ypač aktualu esant didelėms dioptrijoms, nes kuo daugiau dioptrijų, tuo vaizdo iškraipymo efektai didesni ir labiau juntami. Iš profesinės pusės galiu pridurti, kad kai reikalinga skirtinga vienos ir kitos akies korekcija, ir tas skirtumas tarp abiejų akių dioptrijomis didelis – kontaktiniai lęšiai yra ta korekcijos priemonė, kurią pacientas tikrai toleruos, jausis gerai. O su akiniais bus sunki adaptacija“, – sako specialistė.
Griauname mitus
Neretai bijoma, kad kontaktinius lęšius sudėtinga naudoti, juos įsidėti ir išsiimti. „Įgusti greitai įsidėti ir išsiimti lęšius tikrai reikia laiko. Tačiau juk niekas negimsta mokėdamas, todėl truputis praktikos ir palaipsniui tai taps įprasta, ilgai netrunkančia rutina. Juk važiuoti dviračiu irgi mokėmės, – šypteli pašnekovė. – Mitas, kad su kontaktiniais lęšiais nepatogu, jie visą laiką jaučiami akyse: dėl šiuolaikinių technologijų kontaktiniai lęšiai yra ploni ir lengvai prisitvirtina prie akies, todėl, praėjus trumpam adaptacijos periodui, kontaktinių lęšių nešiotojai apskritai nejaučia, kad kas nors yra jų akyse. Dar vienas mitas – kad kontaktiniai lęšiai gali „pradingti“ akyje. Dėl akies sandaros kontaktinis lęšis negali už jos užlįsti, nes akį dengianti junginė susijungia su akių vokais, būtent taip apsisaugodama nuo galimo svetimkūnių patekimo. Jei atrodo, kad lęšis dingo, jis tikriausiai pasislėpė po voku. Tokiu atveju užtenka įsilašinti lęšiams skirtų akių lašų ir švelniai pamasažuoti užmerktą akį. Mitas, kad kontaktiniai lęšiai sukelia akių uždegimus. Patys lęšiai akims nekenkia, o problemų atsiranda dėl netinkamos priežiūros, mikrobų, besikaupiančių ant nešvarių kontaktinių lęšių. Problemų neiškyla, jei kontaktinius lęšius dėvime tik jiems skirtą laiką, nepernešiojame, laikomės higienos ir priežiūros taisyklių, profilaktiškai lankomės pas akių priežiūros specialistą. Na, o kalbant apie didelių kainų mitą – lęšiai vienai dienai gali kainuoti mažiau negu kavos puodelis.“
Tinkama priežiūra
Norint įsidėti ar išsiimti kontaktinius lęšius, pirmiausia reikia nusiplauti rankas, o tinkamas kontaktinių lęšių valymas gali pašalinti iki 90 % bakterijų. „Tam, kad kontaktiniai lęšiai būtų tinkamai išvalyti, vien skalauti ir laikyti tirpale nepakanka, reikia valyti ir mechaniškai: padėti lęšį ant delno, tuomet užlašinti ant jo kelis lašus skysčio, švelniai priglaudus piršto pagalvėle sukamaisiais judesiais patrinti lęšį apie 10 sek. Paskui praskalauti ir dėti į specialų laikymo konteinerį, pripildytą to paties (tik šviežio, nenaudoto) skysčio. Žinoma, nepamiršti paties konteinerio valymo ir dezinfekavimo – praskalauti šviežiu lęšių skysčiu ir leisti visiškai išdžiūti. Dažna klaida – praleidžiamas mechaninio valymo etapas ir iš akies išimtas lęšis iškart dedamas į konteinerį. Be to, kartais pamirštama konteineryje esantį tirpalą pakeisti švariu. Tokiais atvejais neužtikrinamas kokybiškas lęšių valymas ir didėja akių uždegimų rizika“, – pastebi R. Pincevičienė.
Nešiojant kontaktinius lęšius, visada reikia turėti ir akinius. Gydytojai nerekomenduojama su lęšiais būti karščiuojant, kosint, sloguojant, nes sergant kyla didesnė rizika infekcijai patekti ir į akis. Be to, jei akis paraudo, skauda, peršti, ašaroja, bijo šviesos ar pasireiškia kiti uždegimui būdingi požymiai, kontaktinius lęšius reikia nedelsiant išsiimti. Kol akis nepasveiks, jų nešioti negalima.
Dažniau tikrinti akis
„Nešiojant kontaktinius lęšius, akis profilaktiškai tikrinti rekomenduojame kas 6 mėnesius, net jei pacientas nejaučia, kad jo rega pablogėjo. Tokie profilaktiniai patikrinimai reikalingi norint įvertinti akių sveikatą, apnašų kaupimosi greitį ant kontaktinių lęšių, alergines reakcijas į tirpalą ar kontaktinių lęšių medžiagą, ar lęšiai nenuspaudžia ragenos ir pan. Kiekvienam pacientui papildomai individualiai gali būti rekomenduojami drėkinamieji lašai, ribotas kontaktinių lęšių nešiojimo laikas, skiriami tik vienadieniai kontaktiniai lęšiai ar dažnesni vizitai pas akių priežiūros specialistą. Visa tai priklauso nuo paciento akių ir bendros sveikatos. Daryti makiažą nešiojant kontaktinius lęšius galima, tik reikia prisiminti, kad pirmiausia įsidedame kontaktinius lęšius ir tik tada naudojame makiažo priemones. Vėliau pirmiausia išsiimame juos ir tik tuomet valome makiažą“, – sako optometrininkė.
Turi galiojimo ir naudojimo laiką
Ant kiekvienos lęšių pakuotės nurodomas galiojimo laikas, kuris parodo, ar lęšiai nepasenę ir nešiojant nesukels rizikos akių sveikatai. „Naudojimo laikas – tai laikas nuo sterilios pakuotės atidarymo iki tol, kol lęšius reikia keisti naujais. Kiek laiko kontaktinius lęšius galima nešioti atplėšus sterilią pakuotę, irgi nurodo gamintojas. Tai gali būti mėnuo ar dvi savaitės, o jei vienadieniai kontaktiniai lęšiai – 1 diena. Nevalia nešioti ilgiau, negu rekomendavo gamintojas, nes dėl sąveikos su oru, tirpalu, ašarų plėvele, organizmo išskiriamais baltymais ir riebalais, lęšio medžiaga po truputėlį sensta ir gali pakenkti akių sveikatai. Čia panašiai kaip su vaistais, juk nevartojame jų pasibaigus galiojimo laikui, nes gali pakenkti. Todėl nešiojantiems nevienadienius kontaktinius lęšius rekomenduoju telefone įsivesti priminimą, kada laikas keisti juos naujais. Tai padės užtikrinti akių sveikatą ir mėgautis maksimaliu kontaktinių lęšių teikiamu komfortu“, – pataria R. Pincevičienė.
Autorius Laima Samulė