Spalį lietuviai tradiciškai skuba tvarkyti artimųjų kapus, kad atėjus Vėlinėms galėtų jaukiai išreikšti pagarbą iškeliavusiesiems ir ramiai prisiminti uždegdami žvakes. Jų ant vieno kapo įprastai dega ne viena. Ir tai, pasak aplinkosaugininkų, gali tapti rimta problema.

 

Woman,Is,Putting,Candle,Lantern,At,Grave,In,Cemetery.,GriefPrekybininkų skaičiavimu, besiruošiantys Vėlinėms įsigyja vidutiniškai po 10 žvakių. Jose esantis vaškas sudega per 8–32 val., tačiau lieka riebalais užterštas stiklas, plastikas ir metalas. Visos šio atliekos per metus sudarytų 40 kupinų šiukšliavežių. Kasmet žmonės kapinių žvakių perka vis daugiau. Per metus jų pardavimas vidutiniškai padidėja net 12 %. Prekybininkai pastebi, kad tarp dažniausiai įsigyjamų – keičiami įdėklai. Tik štai pirkėjai sako, kad dažniau galvoja apie tradicijas nei ekologiją. Visgi netgi keičiant vidinę kapų žvakės dalį susidaro gausybė perdirbti netinkamų atliekų.

 

Tradicija per Vėlines ant kapų degti žvakes Lietuvoje išplito praėjusiame šimtmetyje, tuomet ir pradėjo sparčiai pildytis prie kapinaičių pastatyti atliekų konteineriai. Tvarkant kapus svarbu prisiminti, kad prie kapinių statomi konteineriai skirti dviejų tipų atliekoms: žaliosioms ir mišrioms. Vaškuotas plastikas ir stiklas netinka perdirbti, bet turi atsidurti mišrių atliekų konteineriuose. Tai svarbu padaryti, nes žaliųjų atliekų konteinerių turinys išvežamas į kompostavimo aikštelę. Ten augalai pūdomi ir virsta naudingu dirvožemiu. Tačiau jei primaišyta išmestų dirbtinių puokščių, sudegusių žvakių plastiko, stiklo, tokios atliekos kompostuoti netinkamos. Todėl svarbu ne tik mažinti plastiko ir stiklo turinčių produktų kiekius, bet ir tinkamai atsikratyti – nemesti į augalams ar jų dalims skirtus konteinerius.

 

Kai kuriose kapinėse ar šalia jų yra plastiko ir stiklo atliekų rūšiavimo konteineriai. Juose turėtų atsidurti vašku nesuterštas plastikas (vazos, vazonėliai, tvirtinimo detalės) ir stiklas. Štai dirbtinių puokščių juostas galima mesti į tekstilei skirtus konteinerius. Svarbiausia – tinkamai įvertinti, kurias atliekas galima (ne)rūšiuoti ir nepatingėti išardyti puošybos elementų: pašalinti vielas, metalinius dangtelius nuo žvakių ir plastiko detales nuo vainikų, atskirti kaspinėlius, juostas.

 

Svarbu! Dirbtinės gėlės, puokštėms naudojamos kempinės, plastikiniai krepšelių karkasai perdirbti netinka – juos reikia išmesti į mišrių atliekų konteinerius, o geriausia – visai nenaudoti. Gražiausias pasirinkimas mirusiųjų atminimui pagerbti – gyvos gėlės ar jų kompozicijos ir viena ar dvi žvakės su daugkartinio naudojimo stikliniais gaubtais.

 

Autorius Eglė Stratkauskaitė