Spalvingas ruduo balkone ir terasoje
2024-09-12 08:53Nors prasideda kalendorinis ruduo, tačiau orai vis dar lepina saule ir šiluma. Tad suskubti uždaryti lauko sezono tikrai neverta. Balkonai ir terasos gali tapti puikiomis erdvėmis pasidžiaugti auksiniu rudeniu. Tiesa, teks įdėti pastangų, kad čia įkurdinti augalai džiugintų žiedais ir spalvomis.
Estetikos standartas – viržiai ir erikos
Žydinčius augalus sodinti galima net prasidėjus rudeniui. Tik svarbu pasirinkti atsparius šalčiui ir nereiklius saulės šviesai. Jeigu terasa arba balkonas atviri, dar vertėtų įvertinti ir tai, ar augalas pakantus drėgmei. Rudeninių augalų pasirinkimas – platus. Tačiau šiuo puikiu metų laiku reikėtų rinktis kuo spalvingesnius. Mat tuomet jie nuostabiai derės su lauke vyraujančia spalvų palete, o atsiveriantis vaizdas bus harmoningesnis. Be to, sodrios spalvos rudenį savotiškai sušildo, o tai vėstant orams itin aktualu. Sodinimui balkone bene geriausiai tinka viržiai – rudeninės estetikos standartas. Taip pat šie augalai pakantūs besikeičiančioms oro sąlygoms ir nereiklūs. Pakanka tik kartkartėmis nuskabyti nudžiūvusias šakeles ar surinkti nubyrėjusius žiedelius. Viržiai žydi rugpjūtį–spalį, vėlyvosios veislės – ir lapkritį. Auginami rūgščioje dirvoje ar specialiai paruoštame substrate, kurio pH 4,5–5,5.
Tolimos viržių giminaitės erikos irgi gali papuošti balkonus ir terasas. Jų žiedeliai atrodo kaip miniatiūrinės tulpės. Ryškios, gražios, spalva nekinta net keičiantis oro sąlygoms. Erikos mėgsta saulėtą vietą (bet auga ir lengvame pavėsyje), purią, drėgnoką, humusingą, švelniai rūgščią dirvą ar specialiai paruoštą substratą, pusiau sumaišius aukštapelkių durpes su puriu kompostu, kurio pH 6–6,5. Tinkamai pasodintos puikiai atlaiko lietų. Nužydėjusias erikas tuoj pat nugenėti, nukerpant žiedynus prieš atžėlimą. Jaunų augalų nužydėjusių žiedynų keletą metų po pasodinimo patartina nenukirpti, kad sustiprėtų. Nugenėjus paprastai atželia, jei nepažeistos šaknys.
Rudens karalienės – chrizantemos
Nužydėjus vasaros gėlėms, jų vietą gali užimti žydinčios chrizantemos. Rudeniški deriniai su kitais augalais spinduliuoja ypatingą grožį. Sukūrus meniškas kompozicijas induose, erdves pavyks išlaikyti patrauklias iki pat žiemos pradžios. Dviejų ar trijų augalų pakanka norint pageidaujamomis spalvomis pagražinti balkoną ar terasą, laiptus ar aikštelę prie namo durų. Chrizantemomis galima papuošti ir kitas sodo vietas – pastatyti kelis indus su žydinčiais augalais prie pavėsinės arba vartelių. Jos puikiai sugyvena su kitais augalais, tad į vieną vazoną galima pasodinti astrų, erikų, viržių ir net dekoratyvinių kopūstų. Jeigu chrizantemų vazonėlis įsigytas parduotuvėje ir norisi persodinti į didesnį indą su kitais augalais, derėtų naudoti kompostinę žemę, durpių ir perpuvusio mėšlo mišinį. Vazoninės chrizantemos, kaip ir augančios gėlyne, nemėgsta perlaistymo – užmirkus žemei pradeda pūti šaknys. Puošiantys balkonus ir terasas chrizantemomis dažnai abejoja, ar verta daugiametes laikyti per žiemą. Patyrę gėlininkai pataria nesivarginti ir kasmet tiesiog įsigyti naujų krūmelių. Nors daugiametės chrizantemos nebijo lietuviškos žiemos, prasidėjus šalnoms jas teks laikyti rūsyje ir nuolat prižiūrėti, kad žiemojant vazonėliuose žemė neperdžiūtų. Kovą per žiemą laikytas chrizantemas prireiks atgaivinti ir laikyti vėsioje, bet šviesioje vietoje. Tokios sąlygos yra tikrai ne visuose namuose, juolab butuose. Greta chrizantemų kompozicijų gražiai atrodo ir sėkmingai auga smilgos. Nuostabiai atrodo net apšerkšnijusios, tad balkoną ir terasą puoš iki pat vasario. Norintys jaukumo iki pat didžiųjų šalnų balkone ar terasoje gali įkurdinti vijoklinių augalų – vynvyčių, raganių ar paprastųjų gebenių.
Dailios kompozicijos
Rudeninėmis uogomis terasą ar balkoną papuoš žemaūgiai žaliuojantys augalai, pavyzdžiui, kaulenis. Lietuvoje puikiai tarpsta skėstašakis Damerio kaulenis. Tik prieš įsigyjant verta pasidomėti, ar konkrečios veislės augalą žiemai reikia pridengti. Žiemoti terasoje ar balkone gali Fortūnos verpstė (vijoklinis ožekšnis), išaugantis 0,3–0,5 m aukščio, bei žemasis ožekšnis, išaugantis iki 0,5 m. Tai dideliems šalčiams atsparūs augalai. Paprastasis buksmedis irgi neaukštas, gerai žiemoja lauke. Ilgai žaliuoti balkone ar terasoje gali kiškiagrikiai, skirtingos avižuolių rūšys. Visi jie žiemoja nepridengti. Prie tokių žemaūgių krūmelių puikiai dera sodo ir daržo gėrybės. Greta vazonų galima suguldyti moliūgų ir didelių cukinijų stora odele. Oranžiniai moliūgai dekoratyvūs tiek forma, tiek spalva. Be to, jie terasą ar balkoną gali puošti iki pat šalnų ar kol kils noras panaudoti šią daržovę gaminant. Norint sukurti subtilesnes arba kaip tik drąsias rudens kompozicijas, moliūgus galima nudažyti pilka, juoda, auksine ar bet kuria balkone ar terasoje derančia spalva. Dekoro elementu gali tapti bet kurie rudens vaisiai ir daržovės – pintinė obuolių, svarainių vaza.
Mėgstamas rudeniško dekoro elementas – vainikai. Juk kiekvienas metų laikas dovanoja vis kitų, unikalių medžiagų vainikų gamybai. Rudeniniam vainikui priemonių pasirinkti galima tiesiog išėjus pasivaikščioti į sodą ar mišką. Puošnų vainiką lengva pagaminti iš ryškiaspalvių klevo lapų. Ne mažiau efektinga dekoracija iš raudonomis uogomis apsunkusių šermukšnio šakelių. Svarbu nepamiršti apšvietimo. Mat ilgėjant vakarams leisti laiką terasoje ar balkone bus maloniau šviečiant nedideliems žibintams ar žvakėms stikliniuose induose.
Naudingi patarimai
- Vėstant orams verta prisiminti tekstilę, kuri ne tik puošia, bet ir šildo. Giedrą rudens dieną nepatingėkite ir į balkoną ar terasą vėl susineškite pagalvėlių ir pledų.
- Nors rudeniniams augalams beveik nereikia priežiūros, svarbu laiku nuskinti parudavusius žiedus. Taip augalas turės daugiau energijos krauti naujus.
- Rudenį itin svarbu stebėti, ar vazonuose neužsilaiko vanduo. Jeigu lauke nuolat lyja, galima įsigyti specialių įdėklų ir dėti į vazonų dugną – sugeria vandenį ir apsaugo nuo puvimo.
- Visi augalai geriausiai žydi, jeigu atsukti į pietų, pietryčių ar rytų pusę – ten, kur daugiausia saulės šviesos. Jei balkonas ar terasa visgi yra šiaurinėje pusėje, rekomenduojama rinktis daugiau lapų turinčias gebenes, įvairių rūšių spygliuočius.
- Kuriant rudenines kompozicijas, augalus galima sodinti glausčiau, mat auga gerokai lėčiau nei vasarą.
- Rudeninį balkoną gali papuošti ne tik populiariausios gėlės, bet ir retesni augalai: šliaužiančioji šilingė, kiparisinė santolina, karpažolė, šliaužiančioji vaisgina, pilkšvalapė žilė, taip pat šilokai. Terasai puikiai tinka kvapiosios cimbžiedos ir žemaūgiai jurginai.
- Norint augalais džiaugtis ir šaltymečiu, derėtų pasisodinti įvairių viksvų, smilgų, hortenzijų. Šie augalai yra natūralistiniai, pusiau laukiniai, dekoratyvūs ir žiemą, ir vasarą.
- Tokie augalai kaip kraujalakės, gojiniai šalavijai, astrancijos, astilbės vėlyvą rudenį po šalnų sudžiūva ir puošia aplinką.
Autorius Eglė Stratkauskaitė