Kaip kontraceptinės tabletės veikia moters seksualumą?
2024-04-17 08:47Pasaulinės statistikos duomenimis, apie 65 % vaisingo amžiaus moterų naudoja kokią nors kontraceptinę priemonę. Maždaug 80 mln. dailiosios lyties atstovių renkasi kontraceptines tabletes. Dažnai jos ne tik padeda išvengti neplanuoto nėštumo, bet ir sprendžia tam tikras sveikatos problemas. Deja, viskas turi savo kainą: kai kurios moterys skundžiasi, kad kontraceptinės tabletės neigiamai veikia seksualinį gyvenimą.
Koks poveikis?
Dažniausiai vartojamos sudėtinės kontraceptinės tabletės, kuriose yra estrogeno ir progestino. Tai itin efektyvi apsaugos nuo neplanuoto nėštumo priemonė, kurios veiksmingumas siekia 91–99,7 %. Kontraceptinių tablečių veikimo principas pagrįstas tuo, kad stabdo ovuliacijos procesą ir sutirština gimdos kaklelio gleives, todėl apvaisinimo tikimybė smarkiai sumažėja. Dėl jose esančių hormonų vyksta gimdos gleivinės atrofija, todėl netgi apvaisintas kiaušinėlis negali sėkmingai implantuotis. Įprastai kontraceptinės tabletės vartojamos 28 dienų ciklu: 21 dieną kasdien geriama po tabletę, tada daroma 7 dienų pertrauka, kurios metu vyksta menstruacijos.
Nekombinuotos sudėties kontraceptinės tabletės, kurių sudėtyje yra tik vienas hormonas – progesteronas, dar vadinamos mini piliulėmis. Įprastai skiriamos tada, kai moteris negali vartoti sudėtinių kontraceptinių tablečių – žindo, rūko, serga hipertenzija. Tiesa, progesterono tabletes būtina vartoti itin tiksliai laiko atžvilgiu, neleistina didesnė nei 3 val. paklaida, antraip stipriai mažėja veiksmingumas. Šių kontraceptinių tablečių pakuotę paprastai sudaro 28 tabletės, jos geriamos be pertraukos.
Neginčijami privalumai
1960-aisiais JAV išrasta pirmoji kontraceptinė tabletė neabejotinai tapo vienu didžiausių seksualinės revoliucijos stimulų. Pagaliau moterys galėjo nesibaiminti dėl neplanuoto nėštumo, pajuto didžiulę laisvę mėgautis seksualiniu gyvenimu. Tai pats svarbiausias kontraceptinių tablečių privalumas.
Ne mažiau svarbu tai, kad kontraceptinės tabletės padeda sureguliuoti menstruacinį ciklą, lengvina PMS simptomus, lengvina ir trumpina menstruacijas. Tai vėlgi stipriai prisideda prie pagerėjusio lytiškumo, nes moteris per mėnesį patiria mažiau diskomforto. Dabar vis daugiau moterų renkasi gyventi be menstruacijų ir kontraceptines tabletes vartoja be pertraukų arba jas daro ne kiekvieną mėnesį, taip seksualiniame gyvenime atsiranda dar daugiau laisvės. Be to, kontraceptinės tabletės padeda kontroliuoti tam tikras sveikatos problemas, pvz., endometriozę. Dėl šios ligos lytiniai santykiai gali tapti skausmingi, kartais išvis neįmanomi, o kontraceptinės tabletės sušvelnina simptomus ar netgi juos panaikina ir leidžia mėgautis kokybišku gyvenimu.
Galimi trūkumai
Dalis moterų pastebi, kad pradėjus vartoti kontraceptines tabletes sumažėja jų libido (nors kaip kam poveikis būna priešingas!). Mokslininkai mano, kad taip gali būti dėl ovuliaciją stabdančių hormonų poveikio. Paprastai tariant: nėra ovuliacijos, nėra ir poreikio daugintis, mat pastoti neįmanoma. Taip veikia gamtos dėsniai, kuriam paklūsta moters organizmas. Libido gali mažinti ir tai, kad sudėtinėse kontraceptinėse tabletėse esantis estrogenas didina tam tikro baltymo, kuris suriša testosteroną, kiekį kepenyse. Mažiau laisvo testosterono kraujyje reiškia mažesnį seksualinį potraukį ir menkesnę tikimybę patirti orgazmą.
Kai kurios dailiosios lyties atstovės, vartodamos kontraceptines tabletes, patiria makšties sausumą, dėl kurio lytiniai santykiai tampa nemalonūs ar net skausmingi. Tai irgi stipriai mažina norą lytiškai santykiauti. Kitos jaučia padidėjusį krūtų jautrumą, todėl nemalonūs partnerio prisilietimai.
Galiausiai kontraceptinės tabletės gali neigiamai paveikti emocinę būseną: sukelti nuotaikų svyravimus, irzlumą, depresyvią būseną. Tai neabejotinai paveikia ir santykius bei seksualinį gyvenimą.
Ką daryti?
Jeigu kontraceptinių tablečių vartojimas neigiamai veikia seksualinį gyvenimą, paprasčiausias ir veiksmingiausias būdas tai spręsti – ieškoti tinkamesnio kontracepcijos metodo. Visgi apie penktadalis moterų kontraceptines tabletes vartoja ne vien dėl kontracepcijos, bet ir sveikatos problemoms spręsti. Vadinasi, nutraukti jų vartojimą net pajutus nepageidaujamą šalutinį poveikį nėra taip paprasta. Tokiu atveju rekomenduojama konsultuotis su gydytoju. Galbūt išbandyti kitas kontraceptines tabletes, kartais tai padeda. Kitais atvejais galima bandyti daryti trijų mėnesių pertrauką ir žiūrėti, kaip į tai reaguoja organizmas. Gali būti, kad paaiškės, jog dėl pakitusio seksualinio gyvenimo kaltos visai ne kontraceptinės tabletės. Kartais tiesiog patogu suversti visą kaltę joms, kai iš tiesų reikia spręsti tarpusavio su partneriu santykių problemas, keliauti pas porų psichologą ar sekso terapeutą, gal net gydyti gretutines ligas…
- Kontraceptines tabletes išrado amerikiečių biologas Gregory Pincus ir chemikas Carlas Djerassi.
- Pirminis kontraceptinių tablečių tikslas buvo gydyti menstruacinius sutrikimus: amenorėją, dismenorėją, nereguliarų menstruacinį ciklą ir kt. Tik vėliau atrastos ir kontraceptinės jų savybės.
- Įrodyta, kad kontraceptinių tablečių vartojimas mažina kiaušidžių cistų, gimdos vėžio ir gerybinių krūtų darinių riziką.
- Yra sukurtos ir vyrams skirtos kontraceptinės tabletės. Tačiau jos dar bandymų stadijoje ir su žmonėmis nenaudojamos. Skirtingai nei skirtos moterims, neturi hormonų. Jų veikimas nukreiptas į specifinį baltymą, kuris atsakingas už spermatozoidų judrumą.
Autorius Jūratė Survilė