Pažangiausias sprendimas vaikų trumparegystei suvaldyti – jau Lietuvoje!
2024-03-06 12:24Šiandien vaikų trumparegystės spartėjimas kelia didžiulį nerimą ne tik ją tyrinėjantiems mokslininkams, bet ir gydytojams oftalmologams. Naujausi tyrimai rodo, kad iki 2050 m. pusė pasaulio gyventojų, t. y. 5 mlrd. žmonių, bus trumparegiai, o beveik 1 mlrd. žmonių turės didelio laipsnio trumparegystę. Vaikų trumparegystė labai greitai pasiekia aukštą laipsnį, todėl kuo ankstesniame amžiuje nustatoma, tuo labiau progresuoja. Kaip visa tai suvaldyti, atsako „Fielmann“ specialistai.
Trumparegių vaikų akies obuolys būna pailgos formos arba jų ragena yra pernelyg iškilusi. Įprastai kūdikio vizitas pas gydytoją oftalmologą turėtų būti iki 1 metų, kai vaikas gali savarankiškai sėdėti ir fiksuoti žvilgsnį į rodomą žaislą. Norint suprasti, ar mažo vaiko rega nėra sutrikusi, reikėtų atkreipti dėmesį, ar jis pastebi ir noriai renka trupinius? Ar mato padangėje skrendantį paukštį, lėktuvą, ar žiūri tiesiai ir nežvairuoja? Ar daugmaž vienodo dydžio bei spalvos abiejų akių vyzdžiai? Ar nuolatos netrina akių net ir nenorėdamas miego? Ar mokyklinio amžiaus vaikas mato, kas užrašyta ant lentos, o galbūt susiduria su mokymosi sunkumais, skundžiasi dideliu nuovargiu ir galvos skausmais?
Įgimtą trumparegystę turi mažiau nei 1 % naujagimių, taigi, jeigu šią refrakcijos ydą turėjo tėvai, net šešiskart jos tikimybė padidėja ir vaikui. Apie 70 % iki 5 metų atsiradusių trumparegystės atvejų taip pat yra paveldėta, tačiau gerokai vėliau, neretai mokykliniame amžiuje, pasireiškusią trumparegystę dažniausiai sukelia išoriniai veiksniai.
Išmaniųjų ekranų įtaka trumparegystės atsiradimui
Nors mokslo pasaulyje yra įvairių nuomonių, kiek daug įtakos trumparegystės formavimuisi turi prie ekranų praleidžiamas laikas ar žiūrėjimo į juos intensyvumas, žinoma, kad miopijos vystymuisi įtakos turi didelis akims tenkantis krūvis, t. y. žiūrėjimas į kompiuterio ar telefono ekraną, skaitymas. Išmaniųjų ekranų draudimas – ne išeitis šiandieniame pasaulyje. Jau dabar trumparegystės intensyviam progresavimui lėtinti gydytojai oftalmologai naudoja atropino lašus, specialius minkštuosius kontaktinius lęšius ar ortokeratologiją. Svarbus ir nuolatinis tinkamų korekcinių akinių nešiojimas, tačiau akiniai iki šiol dažniausiai buvo skiriami tik trumparegystės korekcijai, bet ne jos progresavimui mažinti.
Įpročiai, padedantys lėtinti trumparegystę
Reguliari regos patikra. Jeigu vaiko rega gera, nėra nusiskundimų, patariama akis patikrinti sulaukus 3 ir 6 metų. Tačiau jeigu tėvams kyla abejonių dėl vaiko regos, į oftalmologus svarbu kreiptis kuo greičiau.
Laiko su išmaniaisiais ekranais ribojimas. Specialistai kūdikiams ir vaikams iki 2 m. ekranų naudoti nerekomenduoja, 2–5 m. vaikams laikas prie ekranų turėtų būti ribojamas ne daugiau kaip 1 val. per dieną. Priešmokyklinio amžiaus vaikams – ne daugiau kaip 2 val. per dieną.
Tinkamas žiūrėjimo atstumas. Nerekomenduojama kūdikiams kabinti žaislų labai arti akių, skaitant knygą privalu laikytis tinkamo 30–40 cm atstumo. Akims sunku fokusuoti, kai skaitome, naudojame ekranus gulėdami ar važiuodami automobiliu, ypač netinkamai apšviestoje patalpoje ar tamsoje.
Daugiau laiko gryname ore. Tyrimais įrodyta, kad kuo daugiau laiko vaikas praleidžia gryname ore, tuo labiau sumažėja trumparegystės atsiradimo rizika. Pakankamas deguonies kiekis besivystančioms akims itin svarbus.
Pažangiausias sprendimas – Stellest®
Trumparegystės kontrolei naudojami akinių lęšiai yra įgaubti – plonesni viduryje ir storesni kraštuose. Kuo vaiko dioptrija didesnė, tuo lęšis storesnis, todėl akinukai yra sunkūs ir neatrodo estetiškai. Stellest® lęšių technologija išsprendė visus šiuos nepatogumus pasitelkusi unikalią H.A.L.T (angl. Highly Aspherical Lenslet Target) konstrukciją. 1021 nematomas mikrolęšis sudaro 11 koncentrinių lęšyje išsidėsčiusių žiedų, kurie sukuria galingą signalą, lėtinantį trumparegystės progresavimą net iki 67 %.
Daug žadantys mokslinių tyrimų rezultatai
Ketverius metus Stellest® gamintojos „Essilor“ mokslinių tyrimų centre Kinijoje trunkantys tyrimai* parodė, kad vaikams, kurie ≥ 12 val. kasdien nepertraukiamai nešiojo Stellest® lęšius, trumparegystės progresavimas sumažėjo 67 %, o akies obuolio pailgėjimas sulėtėjo 60 %, palyginti su vaikais, nešiojančiais įprastus vieno židinio lęšius. Net 90 % jame dalyvavusių vaikų akys prie naujo dizaino prisitaikė per 3 dienas, o maksimalus 100 % adaptacinis laikotarpis užtruko ne ilgiau nei 7 dienas.
*Bao, J., Huang, Y., Li, X., Yang, A., Zhou, F., Wu, J., Wang, C., Li, Y., Lim, E.W., Spiegel, D.P., Drobe, B., Chen, H., 2022 m. trumparegystės kontrolė naudojant akinių lęšius su asferiniais mikrolęšiais, palyginti su vieno židinio akinių lęšiis: atsitiktinių imčių klinikinis tyrimas. JAMA Ophthalmol. 140(5), 472–478.
Ne tik maksimalus komfortas, bet ir saugumas
Stellest® gaminami iš specialios Airwear medžiagos, kurią NASA naudoja kurdama astronautų šalmų priekinius skydelius! Tai itin saugus ir patvarus plastikas, galintis atlaikyti net 150 m/sek. skriejančios kietos dalelės smūgį, t. y. susidūręs su kliūtimi lęšis įdumba, tačiau nesuskyla į aštrias dalis, galinčias sunkiai sužaloti akį. Visi lęšiai padengti specialia Crizal Kids UV danga, kuri šalina atspindžius 360 laipsnių kampu, t. y. tiek nuo išorinio, tiek nuo vidinio lęšių paviršiaus.
„Fielmann“ pataria
Vaikų rega keičiasi, todėl būtina kartą per metus apsilankyti pas oftalmologą, prižiūrintį Jūsų vaiko regos pokyčius ir priimantį tolesnius sprendimus. Su gydytojo išrašytu receptu mielai lauksime optikose. Leiskite vaikams patiems išsirinkti savo svajonių akinukus, o Jūs nuspręskite, kokio tipo akinių lęšiai geriausiai atitiks vaiko poreikius.
Šį straipsnį taip pat rasite naujausiame žurnalo „Mamai ir vaikui“ numeryje.