Nėštumas dažnai vadinamas stebuklingu laukimu. Taip ir yra, deja, džiugius pokyčius lydi nemažai išbandymų – tiek psichologinių, tiek fizinių. Vienas dažniausių nepageidaujamų nėštumo palydovų – hemorojus. Kaip sau padėti su juo susidūrus?

 

Susiduria kas trečia nėščiojiToilet,Paper,And,Blood.,Concept,Of,Hemorrhoid,Treatment.

 

Hemorojus nėra ta problema, apie kurią kalbama garsiai, todėl gali atrodyti, kad ji pasitaiko labai retai. Statistiškai su šiuo negalavimu susiduria 30–40 % besilaukiančių moterų, nors iš tiesų jų gali būti dar daugiau.

 

Hemorojus – tai aplink tiesiąją žarną ir išangę esančių kraujagyslių išsiplėtimai. Jis gali būti vidinis arba išorinis. Pirmuoju atveju iš išorės nėra matomas, gydytojas jį diagnozuoja atlikdamas rektoskopiją (tiesiosios žarnos tyrimą). Išorinis hemorojus aiškiai pastebimas, nes jo mazgai yra išorėje. Kai kada abiejų tipų hemorojus pasireiškia vienu metu.

 

Simptomai būna ne visuomet

 

Kai hemorojus vidinis, galima nė neįtarti jį esant. Kitais atvejais gali pasireikšti tokie simptomai:

 
  • Skausmas arba diskomfortas tuštinantis.
  • Niežulys, perštėjimas, deginimo pojūtis aplink išangę.
  • Intensyvus skausmas ties išange, tiesiojoje žarnoje.
  • Kraujas išmatose arba ant tualetinio popieriaus po tuštinimosi.

Išorinis hemorojus įprastai sukelia stipresnius simptomus nei vidinis.

 

Visais šiais atvejais rekomenduojama apsilankyti pas gydytoją. Tai svarbu ne tik paskiriant tinkamą gydymą, bet ir įsitikinant, ar dėl simptomų tikrai kaltas hemorojus, ar nėra sunkesnių ligų.

 

Kodėl užklumpa?

 

Susidurti su hemorojumi gali bet kas, tačiau nėščiosios patenka į didesnės rizikos grupę. Pirmiausia taip yra todėl, kad augantis vaisius didina spaudimą dubeniui, kartu ir rektalinėms venoms. Joms tenka atlaikyti didesnį nei įprastai krūvį. Kita dažna problema, su kuria susiduria besilaukiančios moterys, yra vidurių užkietėjimas. Sunkesnis tuštinimasis sukelia didesnį krūvį minėtoms kraujagyslėms ir gali išsivystyti hemorojus. Galiausiai reikšmingas kraujo kiekio padidėjimas laukiantis. Nėščios moters organizme cirkuliuoja daugiau kraujo, kad būtų aprūpintas ir augantis vaisius. Todėl kraujagyslėms tenka pakelti didesnį krūvį, o tai gali sąlygoti jų išvešėjimą ir pažeidimus.

 

Kaip gydyti?

 

Gydymas priklauso nuo hemorojaus tipo ir laipsnio, taip pat varginančių simptomų. Visgi pirmiausia žinotina, kad ši liga niekaip neveikia vaisiaus vystymosi ir jam nekenkia, nes besilaukiančios moterys dėl to labai nerimauja. Jeigu nėščioji simptomų nejaučia arba jie švelnūs, nevargina, pakaks gyvensenos įpročių korekcijos, siekiant išvengti vidurių užkietėjimo ir dar didesnio spaudimo dubens apačiai. Patartina valgyti daugiau skaidulų turinčio maisto, vartoti daugiau skysčių. Rekomenduojama ilgai nesėdėti ir nestovėti. Varginant išoriniam hemorojui sėdint po sėdmenis patartina pasikišti pagalvėlę – sumažins nepatogumą. Kai hemorojus sukelia didesnį diskomfortą, skiriama vartoti specialių vaistų – tepalų, žvakučių, geriamų medikamentų ir kt. Vaistinėse gausu tokių preparatų, dauguma parduodami be receptų, visgi prieš vartojimą svarbu konsultuotis su gydytoju ar vaistininku, ypač nėščioms moterims. Tokie vaistai ne tik slopina skausmą, diskomfortą, bet ir saugo nuo uždegimų. Jeigu hemorojų išprovokuoja vidurių užkietėjimas, pagelbės vidurius laisvinantys preparatai. Visgi šie turėtų būti paskirti gydytojo, savivaliauti nevalia, ypač laukiantis. Jeigu hemorojus sukelia stiprų skausmą, siūlomos atpalaiduojančios šiltos (bet ne karštos!) vonios, kompresai, galima išgerti paracetamolio (vienintelis saugus vaistas nuo skausmo nėštumo metu). Gera žinia, kad po gimdymo daugeliu atvejų hemorojus praeina savaime ar bent jau palengvėja.

 

Ar įmanoma išvengti?

 

Garantuotų priemonių, kurios padėtų išvengti hemorojaus, nėra, tačiau tam tikri patarimai padeda sumažinti riziką. Siekiant išvengti hemorojaus patartina valgyti kuo daugiau skaidulinio maisto, prireikus vartoti maisto papildus su skaidulomis. Tai padės išlaikyti tinkamą išmatų konsistenciją ir užkirsti kelią vidurių užkietėjimui. Itin svarbus deramas skysčių vartojimas. Įrodyta, kad hemorojaus riziką mažina reguliarus fizinis aktyvumas, tik svarbu vengti pernelyg intensyvaus krūvio. Taip pat derėtų vengti ilgo sėdėjimo ar stovėjimo. Svarbu neignoruoti noro tuštintis ir nedelsti jo patenkinti. Užsistovėjusios išmatos praranda drėgmę, kietėja, todėl tampa sunkiau jas pašalinti. Galiausiai būtina palaikyti normalų kūno svorį – net ir laukiantis nevalia priaugti per daug kilogramų, būtina atidžiai sekti kūno svorio pokyčius. Įprastai tą daro nėštumą prižiūrintis gydytojas.

 

Autorius Jūratė Survilė