Pabėgimas nuo šalčio. Geriausios kelionių kryptys
2024-01-24 09:16Skelbiama, kad Lietuvos kelionių sektoriui atsigauti po pandemijos ribojimų prireikė beveik ketverių metų. Tai nereiškia, kad tautiečiai nekeliavo. Visgi susiformavo kitokie kelionių įpročiai ir, prognozuojama, kad būtent šių metų žiemą tai taps akivaizdu. Tikroji statistika paaiškės tik vasarą, kai bus gauti ir susisteminti duomenys, tačiau jau dabar žinoma, jog COVID-19 ir geopolitinė įtampa lietuvius paskatino rinktis artimesnes kryptis. 2018 m. šiuo laikotarpiu dominavo itin egzotiškos kelionės. O šįmet populiariausiomis kryptimis turėtų tapti netolimos, tačiau maloniu klimatu pasižyminčios šalys. Tad kur dabar iš tiesų verta nukeliauti?
Spalvingasis Marakešas (Marokas)
Apie atostogas Afrikoje susimąstantiems žmonėms prieš akis pirmiausia iškyla Egipto piramidės ir daugelio jau ne kartą aplankyti kurortai. Visgi artimoji Afrika gerokai spalvingesnė, nei tik vienas turistų pamėgtas kraštelis. Įprasta manyti, kad kone visos Šiaurės Afrikos šalys vienodos, tačiau taip tikrai nėra. Tai suvokti, patirti ir paragauti galima būtent Maroke. Marokas – ne tik geografiškai, bet ir istoriškai Europai artimiausia Afrikos valstybė. Kadaise marokiečiai save pakrikštijo Tolimaisiais Vakarais. Džiugu, kad savo pravardę ši šali ne itin pateisino. Marokas nepasižymi europietiška kultūra, tad keliautojai čia gali džiaugtis saugia ir priimtina egzotika. Beje, gerokai menkiau turistų skoniui pritaikyta nei Egipto kurortuose, tačiau tikrai įdomesne. Pirmą kartą aplankyti Maroką rekomenduojama būtent sausį–vasarį. Šiaurinis Marokas klimatu primena Europos pietus, jį dengia drėgnokas Atlaso kalnynas. Tad oras čia malonus ir itin tinkamas tiems, kas sunkiai išgyvena didelę kaitrą. Turistų susidomėjimas nuosaikios egzotikos Maroku sparčiai auga. Itin daug lankytojų sulaukia sostinė Marakešas. Būtent todėl kelionių organizatoriai ragina čia apsilankyti žiemą, nes pavyksta aplenkti minias ir maloniau atrasti autentiškus turgus, pasigėrėti kalnais ir pakrantėmis nesistumdant alkūnėmis su kitais keliautojais.
Taip pat sausį-vasarį galima apsilankyti krokodilų parke, susipažinti su arganų auginimo istorija, apsilankyti berberų kaimuose ir pasimėgauti saule autentiškose riadose. Riada (išvertus iš arabų kalbos reiškia sodas) – tradicinis marokietiškas namas, kurio centre – įstabiomis mozaikomis ir žaliuojančiais augalais puoštas kiemas. Daugelis autentiškų andalūzietiškos stilistikos pastatų Marakeše paversti puikiais viešbučiais. Keliautojai tikina, kad Marakešas žiemą yra tikra šventė pojūčiams. Akis malonina fotoaparato blykstės verta architektūra, autentišką klajoklių gyvenimą menantys kultūriniai akcentai ir prancūziškos stilistikos Marakešo naujamiestis. Tačiau labiausiai lepinami šioje šalyje būna skonio receptoriai. Marokiečių virtuvė gana sunki. Naudojama daug mėsos, bulvių, kuskuso. Tad tokiais patiekalais geriau mėgautis, kai temperatūra ne itin aukšta. Tiesiog privaloma paragauti tradiciniuose molio induose ruošiamų troškinių, „Msmen“ blynų, ant atviros ugnies gamintos ėrienos ir puikiu desertu galinčiu tapti avokadų sulčių su įvairiausiais priedais. Valgyti saugu nedidelėse gatvės užeigose. Tiek maistas, tiek pramogos Marakeše žiemos antroje pusėje draugiškos piniginei. Visgi netrukus tai turėtų pasikeisti. Mat į šalį masiškai plūstant naujų patirčių išsiilgusiems turistams, kainos neišvengiamai kils.
Apsipirkimo bei degustacijų fiesta Porto mieste (Portugalija)
Portugalijoje saulė šviečia 300 dienų per metus. Tad tikimybė, kad per visas atostogas pasitaikys viena ar dvi apsiniaukusios dienos tikrai menka. Ypač puikiajame Porto mieste, įsikūrusiame ant Atlanto vandenyno kranto, prie Duero žiočių. Šis gana nedidelis ir senovine architektūra alsuojantis miestas keliautojų laukia ištisus metus, visgi žiemos mėnesiais turistų srautai gerokai mažesni, nors orai būna švelnūs. Vasariška šiluma nelepina, bet galima pasidžiaugti pavasariška temperatūra. Dienomis termometro stulpelis pakyla iki 17–19 ºC, tačiau naktys ir vakarai vėsūs – apie 5 ºC šilumos. Vietiniai tokiu oru susisiaučia į pūkines striukes ir paltus, nors atvykėliai iš Šiaurės šalių pasijunta lyg būtų prasidėjęs pavasaris. Pagulinėti Porto paplūdimyje sausį ar vasarį tikrai nepavyks, bet galima pasimėgauti kitokia pramoga – apsipirkimu. Portugalija nėra pigi šalis. Kainos panašios kaip ir Lietuvoje, tačiau sausį ir pačioje vasario pradžioje čia vyksta išpardavimai. Portugalijos parduotuvės stebina spalvų ir asortimento gausa. Moterys drąsiai šią šalį gali pavadinti batų rojumi. Porto pagrindinis prekybos rajonas išsidėstęs palei didžiausią senamiesčio gatvę. Parduotuvių čia tiek daug, kad norint jose pasižvalgyti prireiks viso pusdienio. Praalkus užsukti kvies nedidelės kavinės, bistro ir puikūs restoranai.
Visi žino, ką reikia valgyti, kai lankomasi mieste prie jūros – vos prieš kelias valandas iš vėsių Atlanto vandenų ištrauktą žuvį ir kitas gėrybes. Sausis bei vasaris – idealus laikas mėgautis austrėmis. O Porto mieste jos didelės, mėsingos ir tokios šviežios, kad net saldžios. Portugalija išskirtinė tuo, kad prie jos krantų auga „giliosios“, arba japoninės austrės. Natūraliai jos aptinkamos tik Ramiajame vandenyne, tačiau dėl vieno sudužusio laivo krovinio šios išskirtinės rūšies austrės dabar klesti prie Porto krantų. Žiema – austrių sezono pikas, todėl būna gerokai pigesnės nei pavasarį, t. y. už prieinamą kainą pavyks prisikirsti tiek, kiek tik skrandis leis bei širdis geis. Yra ir dar vienas gardumynas, dėl kurio verta į Porto atvykti bent 3–5 dienoms. Tai nuostabus, stiprus ir saldus vietinis vynas portveinas. Portveino sostine šis miestas laikomas neatsitiktinai – vienu iš Portugalijos simbolių tapęs portveinas gaminamas tik viename Duero upės slėnio regione. XVII a. iš šių kraštų vyną gabenę britai, baimindamiesi, jog dėl ilgos kelionės vynas surūgs, į jį įpylė brendžio. Taip gimė tradicinis portugalų alkoholinis gėrimas, garsinantis šalį visame pasaulyje. Viena tradicinių pramogų Porto mieste ekskursijos ir degustacijos, kurias rezervuoti žiemą lengviausia ir pigiausia.
Prabangiai tingios atostogos Abu Dabyje (JAE)
Nors sakoma, kad žiemą įspūdingiausios atostogos būna slidinėjant kalnuose, tačiau tikrai ne visi moka ir mėgsta ištisą dieną stovėti ant slidžių. Iš tiesų žiemos atostogų metu daugelio keliautojų tikslas yra pabėgti nuo įprastos šiam sezonui tamsos, šalčio ir pasimėgauti šiluma bei saule. O tai galima padaryti ne tik Ispanijai ar Portugalijai priklausančiose salose, bet ir prieš kelerius metus turistų traukos centru tapusius Jungtinius Arabų Emyratus. Populiariausias miestas – Dubajus, su įspūdingais dangoraižiais, žadą atimančiais prekybos centrais ir prabangiais viešbučiais. Visgi visi auksaspalvėje dykumoje iškilę modernūs miestai atrodo it nuostabus miražas. Ypač turtingiausias iš emyratų – Abu Dabis. Čia net 80 % populiacijos sudaro imigrantai. Tad Abu Dabis iš tiesų kosmopolitiškas ir atviras. Žinoma, vakarietiška laisvė galioja tik turistams skirtose zonose, tačiau ir to pakanka. Juolab kad iš Abu Dabio galima leistis į nuostabią ekskursiją dykumoje arba patogiai persikelti į šiam emyratui priklausančias salas. Geriausias laikas keliauti į JAE yra lapkritis–balandis, kai temperatūra svyruoja apie 24–30 ºC dieną ir 13 ºC naktį. Tuomet galima lepintis puikiai įrengtuose ir turistams idealiai pritaikytuose paplūdimiuose, gulinėti prie viešbučių baseinų ir džiaugtis arabiška prabanga.
Abu Dabis – puiki vieta atostogauti su šeima. Atostogoms su vaikais daugelis viešbučių čia puikiai pritaikyti. O personalas mažiesiems itin pakantus. Arabiškoje kultūroje vaikai mylimi, lepinami ir atidžiai prižiūrimi. Taip pat bus nesunku atrasti pramogų, kurios pradžiugins ne tik suaugusiuosius, bet ir mažuosius. Būtent čia įkurtas vienas didžiausių pramogų parkų pasaulyje „Ferrari World“. Teminis parkas įkurtas po stogu, jame veikia daugiau kaip 20 atrakcionų. Čia galima pasivažinėti greičiausiu pasaulyje traukinuku. Norintiems pasigėrėti menu ir vertybėmis, Abu Dabyje įkurtas išskirtinis muziejus, vadinamas Abu Dabio Luvru. Šis muziejus prestižiniu vardu galės naudotis 30 metų ir per tą laiką lankytojams galės parodyti kone milijoną skirtingų meno vertybių, pasiskolintų iš turtingiausių Prancūzijos muziejų. Abu Dabyje viskas nauja, blizga, gražu ir idealiai pritaikyta turistams. Tiesa, kainos čia aukštesnės, visgi daugelis kelionių organizuojamos „viskas įskaičiuota“ principu, tad keliautojai didelio šoko nepatiria ir gali kone savaitę mėgautis nuostabia, šilta bei nuolat stebinančia kitokio pasaulio iliuzija.
Autorius Eglė Stratkauskaitė