Pasaulinės statistikos duomenimis, su šlapimo nelaikymo problema susiduria apie 423 mln. žmonių. Realūs skaičiai gali būti kur kas didesni, nes dauguma gėdijasi apie tai kalbėti ir nesikreipia pagalbos. Šlapimo nelaikymą gali sukelti įvairios priežastys, o kai kuriais atvejais savijauta pagerės išbandžius augalines priemones.

 

Įvairios priežastysFemale,Doctor,Holding,Virtual,Bladder,And,Kidneys,In,Hand.,Handrawn

 

Šlapimo nelaikymas – situacija, kai nevalingai išteka didesnis ar mažesnis šlapimo kiekis. Tai vyksta reguliariai, ne vieną kartą. Su šia problema susiduria daugybė žmonių, ypač vyresniame amžiuje. Moterys nuo šlapimo nelaikymo kenčia 50 % dažniau nei vyrai. Priežasčių, kaip ir šlapimo nelaikymo tipų, yra ne viena. Išskiriami tokie šlapimo nelaikymo tipai:

 

Įtampos. Atsiranda, kai šlapimo pūslė patiria staigų spaudimą, pvz., čiaudint, kosėjant, juokiantis, sportuojant, keliant kažką sunkaus ir kt. Tai dažniausias šlapimo nelaikymo tipas tarp moterų.

 

Ūminis. Noras šlapintis kyla staigiai ir pasireiškia stipriai, jo nepavyksta sukontroliuoti. Tai nutinka visiškai netikėtai – naktį miegant arba išgirdus tekantį vandenį.

 

Funkcinis. Šlapimas nesulaikomas dėl fizinių arba psichinių sutrikimų, pvz., Alzheimerio ligos, sunkaus artrito – žmogus tiesiog dėl apsunkusio judrumo nespėja nueiti iki tualeto.

 

Mišrus. Kelių skirtingų tipų šlapimo nelaikymas, dažniausiai pasitaiko įtampos kartu su ūminiu.

 

Pereinamasis. Laikinas šlapimo nelaikymas, nulemtas tam tikros traumos ar ligos, pvz., sergant šlapimo pūslės uždegimu. Ligą išgydžius simptomai visiškai išnyksta. Taip pat laikiną šlapimo nelaikymą gali sukelti vartojami vaistai, pvz., diuretikai.

 

Skirtinga pagalba

 

Vienais atvejais šlapimo nelaikymą galima visiškai išgydyti, kitais – bent jau pagerinti paciento būklę. Viskas priklauso nuo jį sukėlusios priežasties ir problemos laipsnio. Deja, žmonės vengia kreiptis pagalbos – vidutiniškai praeina pusseptintų metų, kol nueina pas gydytoją. Gydymas labai įvairus: kartais pakanka gyvensenos korekcijos (mitybos pokyčių, specialios mankštos, žalingų įpročių vengimo ir kt.), natūralių augalinių maisto papildų, kitais atvejais prireikia vaistų, specialių mechaninių priemonių (pvz., žiedinis pesaras) ar net chirurginio gydymo.

 

Esant ūminiam šlapimo nelaikymui, dažnai daug naudos gali duoti natūralūs augaliniai preparatai. Jie slopina pernelyg aktyvią šlapimo pūslę, mažina jos jautrumą, taip pat gelbsti esant šlapimo pūslės uždegimui, kuris irgi gali sukelti pereinamąjį šlapimo nelaikymą. Kai kurie augalai padeda palaikyti šlapimo pūslės funkciją, raumenų ir jungiamųjų audinių tvirtumą bei elastingumą, slopina uždegimus. Lengvais šlapimo nelaikymo atvejais gali pakakti vien augalinės terapijos, o turint sudėtingesnių problemų tai puiki natūrali pagalbinė gydymo priemonė.

 

Naudingiausi augalai

 

Moliūgų sėklų ekstraktas. Įrodyta, kad itin naudingas esant ūminiam šlapimo nelaikymui. Ypač vyrams, kuriems šią problemą sukelia padidėjusi prostata. Moliūgų sėklų ekstraktas rekomenduojamas ir tiems, kuriems dėl noro šlapintis tenka dažnai keltis naktimis. Maža to, ši augalinė priemonė stiprina dubens dugno raumenų audinius, kurių nusilpimas – dažna šlapimo nelaikymo priežastis, ypač tarp moterų. Dėl didelio kiekio nesočiųjų riebalų rūgščių, baltymų, vitaminų ir mineralinių medžiagų moliūgų sėklų ekstraktas teigiamai veikia inkstų ir šlapimo takų funkcijas.

 

Dirvinių asiūklių žolės ekstraktas. Liaudies medicinoje dažnai naudojamas šlapimo ir lytinių organų sistemai stiprinti. Šio augalo veikliosios medžiagos slopina šlapimo takų ir šlapimo pūslės uždegimus, gerina dubens srities kraujotaką, stiprina raumenis, jungiamuosius audinius. Tiesa, asiūklių nepatartina vartoti ilgiau kaip 6 savaites be pertraukos. Iš jų galima ruošti nuovirus, antpilus, netgi gerti šviežias sultis (po šaukštą kelis kartus per dieną).

 

Spanguolės. Vertinamos dėl daugelio vertingų savybių, bet labiausiai žinomos dėl teigiamo poveikio šlapimo sistemai. Dažnai pasitelkiamos gydant šlapimo takų uždegimą, kuris gali tapti laikino (pereinamojo) šlapimo nelaikymo priežastimi. Spanguolių veikliosios medžiagos (proantocianidinai) neleidžia daugintis bakterijoms. Naujausi tyrimai rodo, kad šios uogos veiksmingai nugali net tas bakterijas, kurios atsparios antibiotikams. Tinka tiek susirgus, tiek profilaktiškai. Naudinga vartoti šviežias spanguoles, gerti jų sultis. Visgi, norint gauti reikiamą veikliųjų medžiagų kiekį, šio produkto tektų suvartoti išties nemažai. Todėl paprasčiau rinktis specialius preparatus su natūraliomis spanguolėmis.

 

Apynių spurgų ekstraktas. Jų vaistinės savybės atrastos dar akmens amžiuje. Naudingas visas augalas, bet labiausiai – spurgai. Įrodyta, kad jų ekstraktas turi antibakterinį ir priešgrybelinį poveikį, veikia kaip stiprus antioksidantas. Taip pat juose esančios medžiagos veikia kaip fitoestrogenai, ne tik naudojami pakaitinėje hormonų terapijoje, bet ir stiprinantys šlapimo sistemos funkcijas, sprendžiantys su šlapimo nelaikymu susijusias problemas.

 

Miltinių meškauogių lapų ekstraktas. Naudojamas kaip diuretikas, antiseptinė priemonė. Dar Amerikos indėnai šį augalą pasitelkdavo šlapimo pūslės uždegimui gydyti. Taip pat meškauogių lapų ekstrakte yra veikliųjų medžiagų, kurios gerina inkstų funkciją. Meškauogių lapuose yra didelė arbutino koncentracija. Jį šlapime esančios bakterijos paverčia hidrochinonu – antimikrobine ir stipria bakterijas naikinančia molekule. Tai padeda gydyti cistitą, lengvina su juo susijusius simptomus: dažną ir nevalingą šlapinimąsi, skausmą, deginimą šlapinantis ir kt.

 

Kaip vartoti?

 

Augalų terapija nelaikant šlapimo gali būti taikoma paprasčiausiai geriant tam skirtų augalų arbatas bei jų mišinius. Taip pat vartojami užpilai, nuovirai. Svarbiausia mokėti tinkamai juos paruošti, žinoti reikiamą stiprumą, vartojimo dažnumą ir trukmę. Todėl geriausia pasitarti su gydytoju ar vaistininku. Vaistinėse galima rasti jau paruoštų žolelių arbatų, skirtų šlapimo sistemos funkcijoms stiprinti. Tai puikus ir saugus pasirinkimas tiems, kurie patys apie augalų terapiją išmano menkai.

 

Kitas paprastas ir saugus būdas pritaikyti augalų terapiją varginant šlapimo nelaikymui – tam skirtų maisto papildų vartojimas. Tai patogus, greitas ir veiksmingas metodas, nes viskas, ką reikia padaryti – kasdien išgerti nurodytą kapsulių kiekį. Maisto papilduose augalinių veikliųjų medžiagų koncentracija įprastai būna didesnė nei gautume gerdami žolelių arbatas, todėl ir poveikis intensyvesnis.

 

Autorius Jūratė Survilė