Stebuklinga garsų galia
2023-06-23 09:17Šiuolaikinis žmogus nuolat apsuptas įvairių garsų, kuriuos skleidžia išmanieji ir buities prietaisai, eismas, darbo įrankiai, statybos ir kt. Skirtingi garsai savijautą ir sveikatą veikia nevienodai. Sužinokime, kokiais garsais save apsupti, kad būtume harmoningi, sveiki ir laimingi.
Kaip mus veikia garsai?
Visi garsai yra vibracijos, tam tikros bangos, kurios pasiekusios ausį paverčiamos elektriniais impulsais, siunčiamais smegenims. Smegenyse šie impulsai interpretuojami kaip tam tikras garsas. Skirtingi garsai turi nevienodą poveikį. Tikriausiai daugeliui girdėtas eksperimentas, kurio metu mokslininkai fiksavo, kaip skirtingi muzikos žanrai veikia vandens kristalus? Įjungus sunkųjį metalą ar kitą agresyvesnę muziką vandens kristalas tapdavo chaotiškas, negražus, o dėl klasikinės muzikos susiformuodavo tobulas, simetriškas, dailus vaizdas. Ne paslaptis, kad mūsų organizmą net 70 % sudaro vandens molekulės, būtent todėl garsams esame itin jautrūs ir turėtume atidžiau rinktis, koks bus mūsų namų muzikinis fonas.
Harmonijai ir ramybei
Namai – vieta, kurioje šeima susirenka po dienos darbų ir rūpesčių, todėl svarbu, kad joje vyrautų ramybė ir harmonija. Didžiausias harmonijos priešas – iš skirtingų namų erdvių sklindantys vis kiti garsai. Pavyzdžiui, viename kambaryje groja roko muzika, virtuvėje ūžia virtuvinis kombainas, sukasi skalbyklė, kitame kambaryje skambinama pianinu, trečiame girdisi televizorius ir t. t. Tokioje kakofonijoje sunku kokybiškai leisti laiką, ilsėtis. Jei kažkas groja instrumentu, kita muzika turėtų būti išjungta. Jei šeimos nariai mėgsta skirtingus stilius ir muzikos nori klausytis vienu metu, tai reikėtų daryti su ausinėmis.
Namų energiją ir gyventojus harmonizuoja mantrų, giesmių, klasikinė, instrumentinė, gongų muzika. Jei jaučiate, kad namiškiai darosi irzlesni, prasideda pykčiai, rekomenduojama bent pusvalandžiui įjungti kurią nors išvardintų melodijų. Jų nereikia klausytis specialiai susikaupus – garsų galia yra pasklisti po visas namų kerteles ir paveikti žmogų, jam nededant jokių pastangų.
Darbinis fonas
Vokietijoje atliktas tyrimas parodė, kad mėgstamos melodijos ne tik mažina streso hormono kortizolio išsiskyrimą, bet ir didina dėmesio koncentraciją. Būtent todėl muzika gali būti puikus įrankis produktyvumui darbe didinti. Tiesa, tinka ne visa muzika. Pasak tyrimą vykdžiusių mokslininkų, susikaupti ir dirbti nepadeda itin tranki muzika (rokas, metalas, šokių ir kt.), ją klausantis dėmesys krypsta į ritmą, balso tembrą, todėl susitelkti į užduotis sekasi prasčiau. Dirbant bei mokantis rekomenduojama klausytis ramesnės, geriau tik instrumentinės muzikos, kad dėmesio neblaškytų dainų tekstai. Jei renkatės radiją, geriau tinka ta stotis, kuri transliuoja vien muziką, ir negirdėti laidų vedėjų kalbų, pokštų, kvietimų dalyvauti viktorinose. Verta žinoti, kad dirbti tyloje taip pat puikus pasirinkimas, bet pavargus pravartu pasidaryti 10–15 min. pertraukėlę ir jos metu pasiklausyti mėgstamos muzikos, kuri pakels nuotaiką ir sugrąžins energiją bei motyvaciją.
Atsargiai su trankia muzika
Namuose nepatartina klausytis trankios, garsios muzikos. Danijoje atliktas tyrimas parodė, kad vos 10 dB stipresni už leistiną normą (Lietuvoje gyvenamosiose patalpose ji yra nuo 45 iki 55 dB, atsižvelgiant į paros metą) garsai lemia net 12 % didesnę riziką susirgti širdies ir kraujagyslių ligomis. Taip yra todėl, kad triukšmas padidina kraujospūdį. Tranki, agresyvi muzika jautresnės psichikos žmonėms gali išprovokuoti panikos priepuolius, agresiją, nuotaikų kaitą. Raidos specialistai įspėja, kad per didelis arba nuolatinis triukšmas neigiamai veikia mažylių kalbos vystymąsi, motyvaciją, dėmesio koncentraciją. Todėl vaikas, augantis pernelyg triukšmingoje aplinkoje, gali atsilikti nuo bendraamžių.
Miego garsai
Specialistai pataria miegoti visiškoje tyloje, tačiau didmiesčiuose bei daugiabučiuose tai ne visuomet įmanoma. Jei užmigti ir išmiegoti visą naktį sekasi sunkiau, gali padėti gamtos garsai. Galima nusipirkti specialių įrašų arba įsijungti kelių valandų trukmės gamtos garsų kompiliacijas „Youtube“ platformoje. Tinkamiausias miško ar jūros ošimas, ramus paukštelių čiulbėjimas, kuriuos gali lydėti itin tyli, švelni instrumentinė muzika. Beje, atsargiai reikėtų elgtis su lietaus, krioklio ar kitais tekančio vandens garsais. Kai kuriems žmonėms tokie garsai paskatina norą šlapintis, todėl naktį prabusite priversti pasinaudoti tualetu.
Užmigti padeda ir lopšinės ar pasakos. Tačiau derėtų nustatyti, kad už valandos jos išsijungtų, kitaip nepavyks panirti į gilų miegą, nes viena smegenų dalis klausysis žodžių, bus dirginama vaizduotė, ryte pabusite nepailsėję.
Vėjo varpeliai
Iš medžio, metalo, stiklo ir kitų medžiagų pagaminti vėjo varpeliai ne tik skleidžia malonius garsus, bet ir neutralizuoja neigiamą energiją namuose. Taip pat jie laikomi teigiamos energijos laidininkais, priviliojančiais laimę ir sėkmę. Nuo seno juos kabindavo prie namų augančiuose medžiuose, virš durų slenksčio ir kitur, kur pučiant vėjui gali laisvai suptis ir skambėti. Pagal norimą poveikį, varpelius reikia kabinti skirtingose vietose.
Jei norite, kad namuose padaugėtų džiaugsmo, pozityvios energijos, būtų daugiau gerų emocijų ir santarvės, vėjo varpelį patartina kabinti prie šviestuvo svetainės centre. Tinka ir kito kambario, kuriame visa šeima leidžia daugiausia laiko, centras.
Siekiant profesinės sėkmės, vėjo varpelį iš 8 metalinių vamzdelių kabinti namų šiaurės vakaruose.
Prie įėjimo į namus pakabintas iš bambukų pagamintas vėjo varpelis išsklaidys neigiamą energiją, harmonizuos šeimos narių tarpusavio santykius.
Iš skambančių vamzdelių ir paukščių plunksnų pagamintas vėjo varpelis kabinamas prie lango, balkone, virš pagrindinių durų. Jis kuria lengvą atmosferą, gerina nuotaiką, išsklaido niūrias mintis, siunčia ramybę ir santarvę, apsaugo nuo košmarų.
Namų ir visų namiškių energiją nuo negatyvios įtakos saugo vėjo varpeliai su 5 vamzdeliais.
Vėjo varpelis kabinamas lange, kai pro jį matyti neigiamą energiją skleidžiančių objektų: antenų, pastatų kampų, balkonų, elektros laidų, šiukšlių konteinerių ir pan.
Vaikų kambaryje geriausia kabinti varpelį su 7 metaliniais vamzdeliais.
Vėjo varpelis iš 6 metalinių vamzdelių neša sėkmę, o medinis rytinėje namų dalyje traukia finansinę gerovę.
Jei stinga įkvėpimo ir motyvacijos dirbi, vėjo varpelį galima pasikabinti virš darbo stalo.
Tinka ne visur
Vėjo varpelio paskirtis – ne tik išjudinti, bet ir sulaikyti energiją. Pagrindinė jo užduotis – neleisti į namus patekti neigiamai energijai, bet lygiai taip pat jis gali sustabdyti tokios energijos tekėjimą iš namų. Kad taip nenutiktų, vėjo varpelį rekomenduojama kabinti tik toje namų vietoje, kur energija savaime gera – varpelis ją dar labiau sustiprins. Nepatariama kabinti prie durų biuruose, parduotuvėse vietoj paprasto varpelio, kurio skambesys praneša apie įeinančius ir išeinančius žmones. Manoma, kad tai gali pakenkti verslui, t. y. varpelis užrakina patalpos energiją, todėl sumažėja lankytojų srautas.
Vėjo varpelių skaičius turi būti proporcingas patalpos dydžiui: standartiniame bute pakanka vieno, dviejų aukštų butuose ar namuose gali tilindžiuoti du. Kitas tinkamas variantas – vieną vėjo varpelį kabinti patalpoje, kitą terasoje, balkone ar prie lauko durų iš lauko pusės. Per daug varpelių sukuria energetinį skersvėjį, todėl namuose neužsibūna teigiama energija.
Tylos terapija
Kad ir kokie malonūs garsai vyrautų namuose, kiekvienam žmogui naudinga pabūti visiškoje tyloje. Per dieną be pašalinių garsų reikėtų praleisti bent valandą, o per savaitę padovanoti sau gerą pusdienį ar net visą dieną nepertraukiamos tylos. Tai nereiškia, kad turi supti spengianti tyla. Geriausiai žmogus pailsi, atsipalaiduoja ir harmonizuojasi būdamas gamtoje bei klausydamas natūralių jos garsų. Taigi, raskite laiko pasivaikščioti mišku, pajūriu, prie vandens telkinio be ausinukų ir išmaniųjų prietaisų. Jei visiškai apleidusios jėgos, dingo aistra darbui, visi ir viskas erzina, galima išvykti į vis labiau populiarėjančias tylos stovyklas, kur nekalbant, nenaudojant išmaniųjų prietaisų atgaunamos fizinės ir dvasinės jėgos.
Dar viena tylos terapijos forma – atsigulti ir 15–30 min. klausytis savo širdies plakimo, paties, vaiko ar augintinio kvėpavimo. Tai nuramins, leis pailsėti protui ir vėl galėsite grįžti į įprastai triukšmingą gyvenimą.
- Klausos pojūtis priklauso nuo mažyčių plaukelių ausies viduje. Be jų žmogus nieko negirdėtų.
- Klausa visiškai susiformuoja 24–28 nėštumo savaitę.
- Skystis geriau negu oras perduoda garso bangas, todėl gimdoje garsai girdimi itin garsiai – 50–60 dB, o kartais net 80 dB.
- Ištirta, kad labiausiai vaisių gimdoje ramina klasikinė, pavyzdžiui, A. Vivaldžio ir V. A. Mocarto muzika.
- Fizinei ir psichinei sveikatai naudingas kasdienis pabuvimas visiškoje tyloje.
Autorius Laima Samulė