Miško valymas, tvarkymas, kirtimas – nuodėmė ar būtinybė
2022-03-26 08:50Atėjus pavasariui labai dažnai girdime sunerimusių gyventojų nuogąstavimų dėl vykstančių miško valymų bei kirtimų. Televizijos laidos „Miško balsas“ vedėjas Giedrius Bučas inicijuoja diskusiją apie tai, kada mišką reikia kirsti, kada atsodinti, o kada tik valyti. Garsus žygeivis kelia atvirą klausimą, kaip miškus valyti, kad jie nesusentų ir kaip, valant miškus, išsaugoti jų bioįvairovę bei nepakenkti gamtai.
„Viską sąlygoja pats miškas. Net jeigu turite nuosavą ąžuolyną, jūs negalite jo iškirsti ir pasigaminti grindis. Miške viską reikia daryti pagal taisykles. Miškų savininkai turi parengtus miškotvarkos projektus, kurie rengiami 10-15 metų. Remiantis jais, veikla vykdoma epizodiškai. Pavyzdžiui, iškirtus mišką, yra prievolė jį atsodinti. Po 10 metų jau turėsite jaunuolyną. Miškui reikalinga priežiūra maždaug kas penkerius metus: vienose vietose ugdyti mišką, kitose atsodinti, dar kitose – valyti. Šeimininkas turi pastoviai stebėti, kas jo miške vyksta. Daug didesnė nauda iš miško yra tuomet, kai juo rūpiniesi. Neprižiūrėtame miške gaisro tikimybė yra daug didesnė, nei praretintame ir sutvarkytame. Ne veltui yra patvirtintos elgesio miškuose taisyklės“,- sako „Foros“ miškų valdymo ekspertas Vaclovas Sakalauskas.
Jeigu turite miško ir norite likti jo savininku, bet nusprendėte dalį miško parduoti, jums reikėtų kreiptis į miškotvarkos specialistus. UAB „Foros“ specialistai gali ne tik patarti kas kiek metų galima kirsti mišką, bet gali ir paskaičiuoti, kokią finansinę naudą gaus šeimininkas, pardavęs savo miško dalį. „Pagrindinė sąmoningų miškų savininkų motyvacija turėtų būti prižiūrėti mišką ir palikti jį ateinančioms kartoms“, – sako „Foros“ bedraįkūrėjas Tadas Palaima.
Medžių kirtimai vyksta ne tik miškuose. Pasirodo kiekvieną pavasarį miestų parkai yra labai atsakingai tvarkomi. Laidos vedėjas Giedrius Bučas keliauja į Vilniaus Jomantų parką, kur šiuo metu jau prasidėjo sanitariniai kirtimai. „Žmonės parkuose vaikšto takais, sportuoja, grožisi gamta. Vyriausybinės organizacijos privalo užtikrinti žmonių saugumą miestų parkuose. Jeigu medis turi žaizdų, puvinių, manoma, kad yra labai didelė tikimybė, jog medis nuvirs. Taip pat, jeigu medis yra nudžiūvęs ir auga šalia tako, jis taip pat kelia grėsmę praeiviams. Jeigu nudžiūvusios eglės auga parko gilumoje, mes jų nekertame, nes negyva mediena yra labai svarbi parko bioįvairovei. Iš tiesų, miesto miškininkystė yra labai sudėtinga, nes turime derinti ir biologinę įvairovę, ir gamtos apsaugą, ir žmonių poreikius, – sako miškininkas Raimundas Ereminas.
Jau šį šeštadienį 17 val. kviečiame įsijungti „Lietuvos ryto“ televizijos laidą „Miško balsas“, kurios metu sužinosite ne tik apie miškotvarką, bet ir susipažinsite su miško gėlių portretais, kuriuos fotografuoja garsi drabužių dizainerė Ieva Ševekovaitė.
Laidos rengėjų nuotr.