Odos ligos. Kaip su jomis gyventi?
2022-02-17 08:06Odos ligų yra pačių įvairiausių. Kol vienos jų beveik nepastebimos, kitos gali sukelti itin nemalonių pojūčių. Kokios odos ligos pačios dažniausios ir kaip su jomis susigyventi bei gydyti?
Žvynelinė
Žvynelinė, dar vadinama psoriaze, – viena dažniausių autoimuninių odos ligų. Lyginant su vyrais, moterys kur kas labiau linkusios ja susirgti. Didžiausias sergamumas būdingas 15–30 m. žmonėms, kurie laikomi jautresni šiai ligai. Visgi žvynelinė gali paveikti bet kurio amžiaus žmones, ypač jei jų imuninė sistema nusilpusi ar pažeista. Įtakos šiai ligai išsivystyti turi ne tik imuninė sistema, bet ir aplinkos veiksniai, ypač tam tikri vaistai, lėtinis stresas, odos traumos ir genetika.
Žvynelinė – autoimuninis odos sutrikimas, kuriam būdingas niežulys, paraudusi, besisluoksniuojanti ir dėmėta oda. Kai T tipo baltieji kraujo kūneliai, kurie kovoja ir sergsti kūną nuo infekcijų, tampa hiperaktyvūs, jie sukelia nepageidaujamą imuninį atsaką. Tuomet ir vystosi žvynelinė. Šiai ligai būdingos šios rūšys: plokštelinė, lašelinė, pustilinė, raukšlių, eritroderminė. Bene dažniausiai susergama plokšteline žvyneline, kuri pažeidžia alkūnių bei galvos odą, apatinę nugaros dalį, delnus, kelius, padus. Nors ši odos liga nėra užkrečiama ir gali būti tiek lengvos, tiek sudėtingesnės formos, tinkamos priežiūros stoka neretai lemia kitas sunkias sveikatos problemas, įskaitant depresiją ir cukrinį diabetą. Šiuo metu tikrosios psoriazės priežastys kol kas nežinomos. Nacionalinio psoriazės fondo duomenimis, liga yra genetinio pobūdžio. Dėl genetinių mutacijų apsauginės T ląstelės pradeda atakuoti odos ląsteles – tai sukelia uždegimą, niežėjimą ir bėrimą. Žvynelinę gali sukelti ir pašaliniai veiksniai: buvimas šaltame ore, rūkymas, per didelis alkoholio vartojimas, odos sužalojimai, lėtinis stresas, tam tikri vaistai.
Kaip palengvinti ligos simptomus? Tai padaryti galima keičiant gyvenimo būdą ir kasdien taikant keletą naujų taisyklių. Vienas reikšmingesnių žingsnių gydant žvynelinę – odos drėkinimas masažuojant. Taip pagerėja kraujotaka ir odos tonusas. Augaliniai aliejai ir žolelės, pvz., alavijas, – geros ir saugios priemonės odai drėkinti. Patariama vengti karšto dušo, nes karštas vanduo pašalina natūralią odos drėgmę. Rekomenduojama praustis po vėsesniu. Taip pat rūpintis namų aplinka – jei vyrauja sausas oras, įsigyti oro drėkintuvą. Vengti dirbtinių kvėpiklių, nes muilas, kvepalai, dezodorantai ir kiti kosmetikos gaminiai turi cheminių medžiagų, įskaitant parabenų ir alkoholio, kurie gali dirginti odą. Šie produktai taip pat gali sausinti odą ir sukelti psoriazę. Vietoj kvepalų ir dezodorantų verčiau rinktis natūralius muilus ir eterinius aliejus.
Odos grybelis
Tai viena labiausiai paplitusių odos ligų, dermatologų dažniausiai gydoma vasarą. Ją sukelia Malassezia rūšies odos grybeliai, kurie natūraliai aptinkami maždaug 98 % žmonių organizmuose. Taigi iš tikrųjų tai normali mūsų odos mikrobinės floros dalis. Malassezia grybeliai paprastai būna gerybiniai, tačiau tam tikromis sąlygomis gali išsivystyti į agresyvesnę formą ir nekontroliuojamai išaugti į kojos grybelį. Šie grybeliai yra oportunistiniai – sukelia infekcijas tik tuo atveju, jei oda yra patogi terpė jiems augti arba žmogaus imuninė sistema nusilpusi. Grybeliai mėgsta šiltas, drėgnas vietas, todėl ypač auga vasarą, kai tvyro karštis, oda intensyviau prakaituoja, dėvimi mažai orui pralaidūs drabužiai.
Labiausiai odos grybelio pažeidžiamos tos kūno vietos, kur kaupiasi prakaitas ir oda išskiria daugiau riebalų, pvz., nugara, krūtinė, kakta, kaklas. Dažniausiai tai pasitaiko paaugliams ir jaunuoliams dėl hormoninių pokyčių ar riebesnės odos. Vienas nepatogumų, kurį gali sukelti odos grybelis, – jo matomumas. Mat grybelio pažeistose vietose atsiranda pigmentinių dėmelių, kurių išryškėja net minimaliai įdegusioje odoje. Paprastai jos būna baltos, tačiau pasitaiko atvejų, kai oda pasidengia raudonomis, rožinėmis, rudomis dėmėmis. Negydant grybelio jos didėja ir išplinta.
Kaip palengvinti ligos simptomus? Odos grybelio gydymas gali trukti mėnesius ar net metus. Dažniausiai liga pati savaime praeina šaltuoju metų sezonu, kai tvyro šaltas ir sausas oras. Tačiau šiltymečiu šis negalavimas gali rimtai erzinti. Būdų grybelio simptomams ir plitimui sumažinti tikrai yra. Sukurta specialių tablečių, šampūnų, kremų. Viena veiksmingiausių priemonių – ketokonazolo pagrindu pagamintas šampūnas. Gydymas tabletėmis taip pat rekomenduojamas, nes išgėrus vaistų, jų veiksmingumas siekia 99 %. Tačiau dėl šalutinio poveikio, tokio kaip pykinimas ir karščiavimas, daugelis žmonių mieliau naudoja šampūnus ar kremus.
Egzema
Tai viena labiausiai paplitusių odos ligų pasaulyje. Egzema tėra bendrinis ligos pavadinimas, nurodantis odos ligų ar būklių, dėl kurių atsiranda raudonų ir niežtinčių dėmelių bei uždegimo židinių, grupę. Tarp daugybės šios būklės rūšių dažniausias kontaktinis ir atopinis dermatitas, diskoidinė egzema ir kt. Dėl būklės sudėtingumo, kuri gali būti lengva, vidutinio sunkumo ar sunki, egzemos gydymas taip pat skiriasi. Dažniausiai ši liga diagnozuojama kūdikiams ir vaikams, todėl labai tikėtina, kad su amžiumi trauksis ir ilgainiui išnyks. Tačiau išimtiniais atvejais egzema gali vystytis ir suaugusiems asmenims. Deja, visuomenėje sklando gandas, kad egzema – užkrečiamoji odos liga. Tai nėra tiesa. Paprastai taip klaidingai manoma apie matomas odos ligas. Tačiau egzema negalima užsikrėsti pabendravus su sergančiu žmogumi. Ši liga paprastai užklumpa dėl paveldėtų genų ir aplinkos veiksnių įtakos odai. Būtent todėl bet koks alergenas gali sutrikdyti imuninės sistemos veiklą ir sukelti egzemą.
Dažniausiai ligą lydi šie simptomai: odos niežėjimas, sausėjimas, taip pat žaizdelės, dėmės, pleiskanos. Paprastai egzemą sukelia išsausėjusi ir jautri oda; imuninės sistemos disfunkcija; netinkamos aplinkos sąlygos; odą paveikianti genų kaita; maistinė alergija, grožio ir skalbimo priemonės ar kiti cheminiai alergenai; lėtinis stresas; aplinkos temperatūros pokyčiai.
Kaip palengvinti ligos simptomus? Deja, egzema yra neišgydoma, siekiama tik sumažinti ligos simptomus ir užkirsti kelią jų paūmėjimui ar tolesniam plitimui. Kai kuriems ligoniams egzema pranyksta savaime, tačiau daugelis serga visą likusį gyvenimą. Pagal paciento amžių, simptomus ir bendrą sveikatos būklę gydymą skiria gydytojai. Tačiau daug kas priklauso ir nuo pačių ligonių. Pats svarbiausias indėlis – tinkama odos priežiūra. Patariama išbandyti drungnas vonias, nusiprausus odai leisti nudžiūti savaime arba nusausinti švelniai tapšnojant rankšluosčiu, po maudynių teptis drėkinamuoju kremu, kad oda gautų daugiau drėgmės, dėvėti medvilninius minkštus drabužius, vengti greitų temperatūros pokyčių ir veiklos, dėl kurios gausiai prakaituojama, namuose naudoti oro drėkintuvą, trumpai kirpti nagus, kad būtų išvengta odos įbrėžimų.
- Oda sudaro apie 15 % žmogaus kūno svorio.
- Ji atsinaujina kas 28 dienas.
- Žmogaus odoje yra bent penki skirtingi receptorių tipai, reaguojantys į skausmą ir lytėjimą.
- Kai kurie odos esantys nervai sujungti su raumenimis ir siunčia signalus į nugaros smegenis, kad pavyktų greičiau reaguoti į šilumą, skausmą ir kt.