Kodėl norime nuolat pirkti kažką nauja ir kaip su tuo susidoroti?
2021-11-26 08:45Yra dvi pagrindinės priežastys, kodėl žmonės išleidžia daugiau pinigų nei reikia – jie nori jaustis geriau, artėdami prie malonumo, ir toldami nuo skausmo. Pirkdami naują suknelę ar ką nors brangesnio, pavyzdžiui, naują išmanųjį telefoną, pramogaujame ir atitraukiame dėmesį nuo bet kokių problemų, su kuriomis gali tekti susidurti. Ir nors giliai širdyje galime žinoti, kad mums nereikia naujų dalykų, kartais gali būti neįmanoma atsispirti spaudimui pirkti. Tad kokios priežastys slypi po nepaaiškinamu noru pirkti vis daugiau ir kaip pakeisti savo požiūrį į apsipirkimą?
5 priežastys, kodėl norime nuolat pirkti kažką nauja:
- Tikitės padaryti įspūdį kitiems žmonėms. Kai patenkinami visi pagrindiniai mūsų poreikiai, vartojimas iš esmės keičiasi. Tada žmonės pradeda norėti pademonstruoti savo turtus ir svarbą likusiam pasauliui, pirkdami vis daugiau daiktų, kurių jiems iš tikrųjų nereikia. Ką daryti? Atminkite, kad jaustis gerai yra svarbiau negu gerai atrodyti. Būkime atviri, dar vienas megztinis nepadės pagerinti mūsų savijautos. Už tuos pačius pinigus galima dieną pasilepinti SPA centre ir grįžti namo pailsėjus, atsipalaidavus ir pasiruošus įveikti visus laukiančius iššūkius.
- Pavydite žmonėms, kurie turi daugiau. Mėgstame save lyginti su kitais. Dėl to perkame daiktus tik todėl, kad juos turi ir mūsų draugai, o ne todėl, kad mums jų iš tikrųjų reikia. Be to, esame labiau savanaudiški, nei norime pripažinti. Mes siekiame tapti svarbesni ir sustiprinti savo pozicijas, pirkdami daugiau daiktų nei kiti. Ką daryti? Laimė slypi smulkmenose. Didelis pirkinys nebūtinai atneš laimės. Tai gali sukelti jaudulį, tačiau jis greitai išnyks. Kur kas prasmingiau paruošti paprastą vakarienę savo draugams ir artimiesiems. Įrodyta, kad tik dėl prasmingų santykių mes išliekame.
- Tampate rinkodaros auka. Yra daugybė gudrybių, kuriomis galima priversti nusipirkti ir apie daugumą jūs nežinote, bet patikėkite – įmonės tai puikiai supranta. Pardavėjai sugeba įtikinti pirkti net tuos pirkėjus, kurie nežinojo, kad turi problemą, kurią galima išspręsti, perkant naują produktą. Viena dažnai naudojama gudrybė – suteikti vartotojui galimybę išbandyti produktą. Akimirka, kad jis fiziškai laiko tą naują produktą, gali sukelti psichologinės nuosavybės jausmą, todėl žmonės labiau linkę pirkti. Ką daryti? Prieš eidami apsipirkti, pagalvokite, ko jums reikia. Žmonės yra linkę daugiau pirkti būdami parduotuvėje nei internetu, nes parduotuvėje juos labiau veikia noras pirkti impulsyviai. Norėdami, kad jums taip nenutiktų, eikite į parduotuvę su pirkinių sąrašu ir pirkite tik tai, kas jame pažymėta.
- Jaučiatės taip, lyg nevaldote savo gyvenimo. Tikime, kad turėdami materialų turtą, jausimės saugiau. Tai pasakytina apie pagrindinius mūsų poreikius, pavyzdžiui, stogą virš galvos ar drabužius, tačiau mes linkę manyti, kad turėdami perteklių turėsime dar daugiau saugumo. Nors trumpam tai gali suteikti saugumo jausmą, jis yra mažiau stabilus nei norime tikėti. Ką daryti? Išmokite gyventi su tiek, kiek turite. Skatinkite save kovoti su noru turėti daugiau, nei galite suvartoti. Prieš pirkdami tiesiog paklauskite savęs – kodėl aš perku?
- Nuobodžiaujate. Dažniausia priežastis, kodėl perkame daiktus, yra paprasta – nuobodulys. Kai neturime ką veikti, kai neturime tikslo, mes tiesiog gauname ką nors naujo, kas paįvairins mūsų dieną ir tikime, kad padarys laimingus. Ką daryti? Ko jums tikrai reikia, tai pasilepinti naujomis patirtimis. Tikslingai gyventi – tai naudoti savo pinigus ir laiką svarbiems dalykams, kurie padės kurti geresnę ateitį jums ir aplinkiniams žmonėms. Taigi, užuot mėgavęsi trumpu jauduliu ir apsipirkę, užsiregistruokite savanoriškam darbui arba išeikite tyrinėti pasaulį.