Per Vėlines prisimename mirusiuosius, susitinkame su artimaisiais, lankome kapines. Patariame, ką daryti, kai tokioje situacijoje atsiduria vaikas, kokie turėtų būti pokalbiai sunkiomis temomis, tokiomis kaip mirtis, kapai, laidotuvės, kad vaikas neišsigąstų, o suprastų šios šventės mintį.

 

velines

Visų Šventųjų ir Vėlinių dienomis, laikydamiesi senų lietuviškų tradicijų, lankome savo artimųjų kapus. Puoselėdami savo artimųjų prisiminimo ritualus, galite pažadinti savo vaiko norą elgtis panašiai ir ateityje. Patariame, kaip paruošti vaiką Visų Šventųjų dienai ir Vėlinėms ir kaip su juo pasikalbėti sunkiomis temomis.

 

Kaip paruošti vaiką Vėlinėms?

 

Atsižvelgdami į savo tikėjimą, papasakokite vaikui apie lapkričio 1-ąją. Jei esate tikintis, galite paaiškinti savo vaikui, kad katalikų bažnyčioje Visų Šventųjų diena yra skirta visų krikščionių, pasiekusių išganymą ir esančių danguje, garbei. Savo mažyliui galite paaiškinti, kad žmonės po mirties turi pereiti į specialią vietą, kuri ruošiasi susitikti su Dievu, o mūsų maldų dėka jie greičiau priartės prie Dievo.

 

Jeigu esate netikintis, galite paaiškinti, kad lapkričio 1-oji yra puiki proga dar kartą prisiminti savo mirusiusius artimuosius. Tai laikas, kai juos prisimename intensyviau. Kapų lankymas ir žvakių uždegimas yra mūsų prisiminimo apie juos simbolis.

 

Nepamirškite, kad nereikėtų būti nesąžiningiems, kalbant su vaikais, ir nepatetikti jiems klaidingų atsakymų. Jei nesugebate paaiškinti vaikui visko, ko jis klausia – pripažinkite, kad to nežinote ir pasiūlykite ieškoti atsakymo kartu.

 

Verta vaikams paskaityti eilėraščių apie Vėlines, pavyzdžiui, Salomėjos Nėries „Vėlinės”.

 

Pokalbiai sunkiomis temomis

 

Tėvai dažnai nežino, kaip turėtų atrodyti pokalbiai su vaikais sunkiomis temomis. Kalbant apie mirtį – geriausia sekti vaiko užduodamus klausimus. Tačiau verta prisiminti apie vaikų jautrumą ir vaizduotę. Kelių metų vaikai dar nesugeba suvokti mirties reiškinio, taip pat nesugeba suprasti ir priimti jos negrįžtamumo. Jie gali nerimauti, kad vieną dieną mama mirs, kad jie patys mirs.

 

Į vaikų klausimus reikia atsakyti pagal jų amžių. Mažieji turėtų žinoti, kad mes pirmiausiai gimstame, esame vaikai, paskui užaugame, pasenstame ir tada mirštame. Tačiau mes neturime vaikams pateikti detalių, kurių jie dar neklausia ar nesupranta. Jei esate religinga šeima – galite paaiškinti savo vaikui, kad po mirties siela pereina į kitą, laimingesnį pasaulį, kuris egzistuos amžinai. Jei nesate tikintis – galite pasakyti savo mažyliui, kad po mirties mes amžiams liekame savo artimųjų širdyse ir atmintyje.

 

Kaip pagalbinė priemonė gali būti naudojamos tinkamos vaikiškos knygelės.

 

Ar reikėtų su vaiku eiti į kapines?

 

Nebijokite, kad kapų lankymas jūsų vaikui bus liūdna patirtis. Į kapines verta eiti su visa šeima. Mažylį tikrai sužavės vaizdas kapinėse, kuriose mirga žvakių liepsnelės, o kapai nubarstyti chrizantemomis. Lankantis kapinėse verta prisiminti išėjusius žmones, pasakyti, kas buvo mylimas ir kas patiko žmogui, kurio kapą lankote. Leiskite vaikui išrinkti gėles ar vainiką, ant kapo išdėliokite kryžių iš kaštonų – tada mažylis jausis svarbus ir lapkričio šventė jam taps artima.

 

Lankantis kapinėse, galima aplankyti ir partizanų, Lietuvos karių ar kitų Tėvynei tarnavusių asmenų kapus. Tai bus patriotizmo pamoka vaikui.

 

Atminkite, kad nesvarbu, kiek kapų aplankysite kartu, kokias žvakes perkate. Svarbiausia – išsaugoti artimųjų atminimą ir kartu su šeima praleisti laiką.