Deguonies trūkumas gyvybiškai pavojingas!
2021-09-13 10:12Laikas, kurį žmogus galėtų ištverti be oro, priklauso nuo jo fizinės ir sveikatos būklės bei treniruotumo. Tačiau dauguma sveikų žmonių nekvėpavę ištveria vos kelias minutes. Akivaizdu, kad deguonis mums gyvybiškai svarbus. Tad kas nutinka, kai jo organizme nepakanka?
Svarbiausias gyvybės elementas
Deguonis – svarbiausias gyvybę Žemėje palaikantis elementas. Jis būtinas apie 90 % mūsų organizme vykstančių biocheminių ir metabolinių reakcijų. Deguonis aprūpina ląsteles energija ir pagrindinėmis statybinėmis medžiagomis, reikalingomis išgyventi. Ląstelėse jis jungiasi su kitais elementais ir taip sukuria gyvybei palaikyti būtinus junginius. Pavyzdžiui, deguoniui jungiantis su anglimi ir vandeniliu, susiformuoja energijos suteikiantys angliavandeniliai. Deguonis taip pat reikalingas naujų ląstelių formavimuisi, kurios kasdien pakeičia apie 700 mlrd. sunykusių senų ląstelių. Šis elementas yra svarbi imuninės sistemos dalis, nes naudojamas naikinant bakterijas. Be to, teikia energijos ląstelėms, kovojantiems su patogeniniais mikroorganizmais. Deguonis būtinas ir gerai kraujo bei medžiagų apykaitai, virškinimui, tuštinimuisi, stabiliai veikiančiai nervų sistemai ir kur kas daugiau. Jis būtinas kone viskam, kas vyksta mūsų kūne. Kai deguonies organizme nepakanka, mažėja biologinės energijos, kartu atsiranda įvairių nemalonių simptomų, galinčių baigtis sunkiomis ligomis ar net mirtimi.
Kas normalu, o kas nebe?
Organizmas įsisavina deguonį iš aplinkos su kiekvienu įkvėpimu. Jo aplinkoje yra apie 21 %, bet kylant aukščiau atmosfera retėja ir šio gyvybiškai svarbaus elemento mažėja. Štai pasiekus 3 km virš jūros lygio aukštį, deguonies ore jau tik apie du trečdalius tiek, kiek jūros lygyje. Visgi natūraliai žmogaus gyvenamojoje aplinkoje jo sočiai pakanka gyvybinėms funkcijos ir gerai savijautai palaikyti. Normaliai sveiko žmogaus arterinis kraujo įsotinimas deguonimi turėtų siekti 94–99 %. Sergant nesunkiomis kvėpavimo takų ligomis šis skaičius gali siekti 90 % ir daugiau. Žemesnis lygis yra pavojingas, būtina skubioji medicininė pagalba. Kai deguonis lygis kraujyje per žemas, gali išsivystyti hipoksemija, o vėliau ir hipoksija – deguonis badas organizmo audiniuose. Šios pavojingos būklės gali baigtis kepenų, smegenų ir kitų gyvybiškai svarbių organų pažeidimu ar net žūtimi. Ir dargi per trumpą laiką – vos kelias minutes!
Skirtingos rūšys
Pagal tai, kas sukelia hipoksiją, skiriamos kelios pagrindinės jos rūšys.
Egzogeninė. Atsiranda, kai deguonies stinga aplinkos ore, pvz., kylant aukštai į kalnus, ilgiau būnant uždaroje, prastai ventiliuojamoje aplinkoje, tarkime, giliame urve.
Kvėpavimo (respiracinė). Nulemta kvėpavimo sistemos veiklos sutrikimų. Jie gali būti susiję su kvėpavimo sistemos arba ją valdančios nervų sistemos pažeidimais. Į šią hipoksijos rūšį galima įtraukti sumažėjusį plaučių tūrį, plaučių uždegimą ar kitas sunkias kvėpavimo sistemos ligas.
Cirkuliacinė. Pasireiškia sutrikus vietinei arba bendrai kraujotakai.
Kraujo (heminė). Susidaro sergant anemija arba inaktyvavus hemoglobiną. Pirmuoju atveju kraujyje sumažėja deguonį pernešančio hemoglobino koncentracija. Antruoju pažeistos hemoglobino molekulės (pvz., dėl nuodingo smalkių poveikio) negeba normaliai pernešti deguonies, nors hemoglobino koncentracija išlieka normali.
Audinių (histotoksinė). Šiuo atveju kraujyje ir audiniuose deguonies pakanka, bet audiniai jo negeba panaudoti dėl deguoninės ATP sintezės pažeidimų. Jų gali atsirasti dėl įvairių priežasčių, pvz., B grupės vitaminų trūkumo, sutrikus skydliaukės hormonų pusiausvyrai, jonizuojančiosios radiacijos poveikio ir kt.
Kad ir kokia būtų hipoksijos kilmė, ji gali pažeisti kitas organizmo sistemas, net sukelti mirtį.
Įspėjantys simptomai
Deguonies trūkumo požymiai skirtingiems žmonėms ir skirtingais atvejais pasireiškia nevienodai. Būdingiausi yra šie:
- Odos spalvos pakitimai – nuo melsvo iki vyšninio atspalvio.
- Sutrikimas, orientacijos praradimas.
- Kosulys, švokštimas, dusulys, dažnas kvėpavimas.
- Padažnėjęs arba kaip tik sulėtėjęs širdies ritmas.
- Pagausėjęs prakaitavimas.
Pajutus tokius požymius būtina kviesti greitąją medicinos pagalbą. Kreiptis į gydytojus būtina ir tuomet, kai dažnai jaučiamas oro trūkumas, ypač net ilsintis. Taip pat tada, jeigu pabundate naktį pritrūkę oro, atrodo, kad springstate. Jeigu dažnai vargina dusulys, skausmas krūtinėje, nepaaiškinamas nuovargis, kosulys, širdies ritmo sutrikimai. Gydytojas atliks reikiamus profilaktinius sveikatos tyrimus, įvertins deguonies koncentraciją kraujyje ir prireikus skirs tinkamiausią gydymą.
Galima pagalba
Sumažėjus deguonies lygiui organizme svarbiausia – jį atkurti. Taigi nustačius, jog deguonies lygis kraujyje ar organizmo audiniuose pavojingai žemas, pacientui dažniausiai papildomai tiekiamas deguonis. Daugeliu atvejų to pakanka atkurti normalią koncentraciją. Jeigu to maža, gydytojas gali suleisti tam tikrų vaistų, skirti steroidinių preparatų, jeigu užklupo bakterinė infekcija, būtini antibiotikai. Apskritai svarbu išsiaiškinti deguonies badą sukėlusią priežastį ir ją pašalinti. Hipoksijos bei hipoksemijos prevencijai ne mažiau svarbi sveika gyvensena, ypač subalansuota mityba, reguliarus fizinis aktyvumas, rūkymo (įskaitant pasyvų) vengimas.
Sergant kai kuriomis ligomis (pvz., plaučių edema, plautine hipertenzija, širdies nepakankamumu ir kt.) prireikia ilgalaikės deguonies terapijos. Šiandien ji sėkmingai taikoma ne tik gydymo įstaigose, bet ir namuose. Tam naudojami kelių rūšių deguonį gaminantys aparatai, kurie išskiria deguonį iš aplinkos oro, jį filtruoja, koncentruoja ir tiekia pacientui per specialią kaukę arba nosies antdėklą. Tokią deguonies terapiją turi paskirti gydytojas. Atsižvelgiant į ligos stadiją, Valstybinė ligonių kasa ją kompensuoja.
Tam tikros rūšies deguonies terapija gali būti taikoma ir sveikiems žmonėms kaip prevencinė priemonė. Šiandien vis labiau populiarėja hiperbarinė deguonies terapija. Tai aukšto slėgio kameroje atliekama procedūra, kurios metu organizmas prisotinamas 6–8 kartus didesnio deguonies kiekio nei normaliomis sąlygomis. Įrodyta, kad tokia terapija suteikia energijos, mažina nuovargį, gerina miego kokybę, stiprina bendrą fizinę bei psichinę sveikatą, skatina organizmo apsivalymą nuo toksinų. Taip pat yra puiki reabilitacinė priemonė persirgus COVID-19 ar kitomis virusinėmis infekcijomis, gydant įvairias traumas, po operacijų, patyrus insultą, infarktą, smegenų traumas, net gelbsti onkologiniams ligoniams. Juntama nauda ne tik sveikatai, bet ir grožiui: sparčiau atsinaujina oda, didėja kolageno bei elastino sintezė, stiprėja plaukai, lengviau kontroliuoti kūno svorį.
- Žmonijos gyvavimo pradžioje deguonies lygis atmosferoje siekė 38–40 %, o šiandien miškingose vietose jis tesiekia apie 21 %, miestuose ir uždarose patalpos – 19–20 %.
- Rekomenduojama kvėpuoti tik per nosį, nes joje esantys plaukeliai valo ir filtruoja orą prieš jam patenkant į plaučius.
- Deguonies atsargų sukaupti neįmanoma. Jo organizme būna 2–2,5 l ir tiek pakanka vos kelioms minutėms.
- Deguonis yra labai reaktyvus elementas ir lengvai jungiasi su kitais, suformuodamas oksidus. Vieninteliai trys elementai, su kuriais jis nesijungia, yra helis, argonas ir neonas.
- Tai vienas labiausiai paplitusių elementų gamtoje. Jo yra ne tik ore ar vandenyje, bet ir uolienose, smėlyje, molyje.