Kaip manote, kuo tapsite ateityje? Į kokį universitetą stoti būtų geriausia? Reikėtų kai ką žinoti, kad po poros metų nereikėtų keisti profesijos? Oksfordo universiteto tyrimas parodė, kad 45 % darbo vietų išnyks per ateinančius 10 metų dėl visiškos arba dalinės automatikos. Kokių darbuotojų nebereikės?

 

profesijos

9 profesijos, kurias ateityje gali pakeisti technologijos:

 
  • Vairuotojai. Jei jūsų darbas yra vairuoti bet kokio tipo mašinas, automobilius ar kitas transporto priemones, galite greitai prarasti darbą. Taksi, autobusai, sunkvežimiai ir kiti pavežėjai yra ant visiškos automatikos ribos. Visai neseniai mokslininkai sukūrė robotą, galintį vairuoti automobilį. Kitas žingsnis – patobulinti autopiloto funkcją automobiliuose.
 
  • Ūkininkai. Anksčiau daug žmonių dirbo žemės ūkyje, dabar tai keičiasi. Žinoma, tradicinė žemdirbystė vis dar bus praktikuojama neišsivysčiusiose pasaulio šalyse, tačiau pasauliniu lygiu jau dabar daug kas yra automatizuota. Anksčiau, norint išarti, apsėti žemės lauką ir nuimti derlių, reikėjo žmogaus darbo. Dabar laukus apsėja bepiločiai orlaiviai, sėklos yra atsparios piktžolėms, o pasėliai nuimami su specialia įranga.
 
  • Laikraščių leidėjai ir redaktoriai. Laikraščių nebereikia, tradicinė žiniasklaida persikelia į internetą. Informacija tapo nemokama ir labai daug leidėjų išlieka paklausūs vien dėl savo prekės ženklo.
 
  • Kasininkai. Šie žmonės darbo neteks greičiau, nei galvoja. Jau dabar yra savitarnos kasų, bet tai toli gražu ne viskas. Prekybos centrų technologijos vis labiau tobulėja. „Amazon Go” atidarė keletą parduotuvių, kuriose tiesiog einate, į krepšelį dedate produktus ir suma automatiškai nuskaitoma nuo jūsų kreditinės kortelės. Kasos robotai galės dirbti visą parą, nerodydami jokių emocijų ir nuovargio ženklų.
 
  • Kelionių pardavimo agentai. Kada paskutinį kartą lankėtės kelionių agentūroje, norėdami užsisakyti skrydį? Technologijų plėtra turizmo srityje gali turėti įtakos tokios profesijos kaip kelionių agentai egzistavimui. Kam gaišti savo laiką ir leisti pinigus, užsisakant viešbutį ar lėktuvo bilietą per agentūrą, jeigu tai galima padaryti per 5 min. keliais mygtukų paspaudimais?
 
  • Gamybos darbininkai. Prasidėjus pramonės revoliucijai, visi laukuose dirbantys žmonės ėjo dirbti į gamyklas ir mašinas. Paskui buvo pradėtos gaminti mašinos, kurios automatizuoja darbuotojų darbą. Pavyzdžiui, anksčiau duonos gamyboje dalyvavo apie 1000 žmonių, dabar tą patį daro apie 40.
 
  • Skambučių centro dispečeriai ir operatoriai. Anksčiau dispečeris, norėdamas pradėti pokalbį, rankiniu būdu prijungdavo jus prie kitos linijos. Stebina, kad šioje srityje vis dar dirba gana daug žmonių. Dispečeriai dirba su ugniagesiais, lėktuvais, policija ir greitosios pagalbos automobiliais. Tačiau jau yra technologijų, kurios šioje profesijoje yra daug pranašesnės nei žmonės.
 
  • Karo lakūnai ir kareiviai. Karinės technologijos vis labiau tobulėja. Praėjo laikai, kai karai buvo sprendžiami pagal tai, kas turi daugiausiai karių, šiandien tai technologinis žaidimas. Mūšyje nebėra žmonių, laikančių ietis ir jojančių žirgais, nes tai būtų nebeveiksminga. Dronai gali kur kas tiksliau pataikyti į taikinį, neprarandant lakūno gyvybės.
 
  • Statybininkai. Žmonių daugėja, o technologijos gerėja. Tobulėjant technologijoms, matome, kad statybininkai eina tuo pačiu keliu kaip ir ūkininkai. Šiandien 3D technologijos leidžia pastatyti namą per 24 val. ir tai nereikia daug žmonių. Taigi, netrukus statybininkų profesija taps praeitimi.