9 patarimai, kaip prisiversti rimtai žiūrėti į mokslus
2022-09-01 08:52Atėjo rugsėjo 1-oji ir pažadai, kad šiemet pavyks mokytis geriau. Tačiau tam, kad pažymiai būtų puikūs, vien gerų norų neužtenka, reikia ir rimtai žiūrėti į mokslus. Specialistai, norintiems sulaukti geresnių rezultatų, pataria mokytis tuo pačiu metu, suskirstyti užduotis į mažus žingsnelius ir apdovanoti save už atliktą darbą.
Motyvuoti save
1) Sudaryti priežasčių, kodėl mokotės sąrašą. Surašykite jas ant popieriaus lapo ir laikykite matomoje namų vietoje. Kai norėsite praleisti pamokas, dar kartą jį paskaitykite. Taip priminsite sau, ko siekiate. Pavyzdžiui, norite įstoti į universitetą, gauti stipendiją ar pakeisti darbą. Užsirašykite kuo daugiau priežasčių, mažų ir didelių. Kartais galite būti visiškai nemotyvuotas ir tai visiškai normalu. Tomis dienomis reikės šiek tiek disciplinos ir šis sąrašas jums padės.
2) Visur rasti ką nors įdomaus. Apsvarstykite, kaip tiriama medžiaga susijusi su jūsų gyvenimu. Pavyzdžiui, jums nuobodu skaityti knygą, kuri buvo paskirta per literatūros pamoką – pabandykite rasti ką nors bendro su veikėjais. Nenorite mokytis biologijos – įsivaizduokite, kiek daug sužinote apie save ir gyvas būtybes. Žinoma, ne visi dalykai gali būti vienodai įdomūs. Tačiau pabandykite suprasti, kaip galite pritaikyti tai, ką išmokote, savo gyvenime. Tai padės nepraleisti pamokų.
3) Nusistatyti laikmatį. Užsiėmimams skirti 30 – 50 min., tada padaryti trumpą pertrauką. Kai ji baigsis, grįžkite prie mokslų. Arba išbandykite Pomodoro intervalų techniką: nusistatykite laikmatį 25 min. ir padėkite mokytis. Pasigirdus pyptelėjimui, pailsėkite 5 min. ir tada dirbkite dar 25 min. Pakartoję keturis intervalus, padarykite ilgesnę pertrauką. Pamokos pabaigai nusistatykite atskirą laikmatį. Pavyzdžiui, jei pradedate nuo pietų, užbaikite vakariene. Jei vėluojate bent 30 min. prieš miegą, kad suspėtumėte atsipalaiduoti.
Suplanuoti savo užsiėmimus
4) Pradėti mokytis kiekvieną dieną tuo pačiu metu, kad tai taptų įpročiu. Jei esate ryto žmogus, pabandykite keltis anksti ryte ir pasimokyti. Jei pelėda – vakare skirkite kelias valandas mokymuisi. Jei norite viską atlikti iš karto, kad vėliau galėtumėte pailsėti, atlikite namų darbus, vos grįžę namo. Kalendoriuje pasižymėkite pasirinktą laiką, kad nekiltų pagundos jį užimti kažkuo kitu.
5) Suplanuoti pasiruošimą egzaminui. Kai tik sužinosite atsiskaitymo ar kontrolinio datą, pasižymėkite ją kalendoriuje. Prieš kelias dienas ar savaitę nustatykite priminimą, kad pradėtumėte ruoštis. Skirkite sau pakankamai laiko viskam išmokti ir viską pakartoti.
6) Suskirstyti medžiagą dalimis. Kai mums reikia įsisavinti didelį kiekį informacijos, jaučiamės priblokšti ir nežinome, nuo ko pradėti. Norėdami to išvengti, suskaidykite dideles užduotis į mažesnes. Ant popieriaus užrašykite kiekvieną žingsnį ir palaipsniui atlikti juos po vieną, o šalia atliktų pažymėti varnelę. Taip matysite savo pažangą ir jausitės, kad situaciją valdote.
Pašalinti trikdžius
7) Prieš pamoką suvalgykite ką nors sveiko ar išgerkite vandens. Alkis ir troškulys gali labai atitraukti dėmesį nuo protinių užsiėmimų, todėl pašalinkite šiuos trukdžius iš anksto. Nevalgykite saldumynų: jie tik greičiau sukels alkio jausmą. Valgykite sveikus užkandžius, tokius kaip daržovės, vaisiai, riešutai, sūris, jogurtas ar humusas. Jei norite gėrimo su kofeinu, apsiribokite vienu ar dviem puodeliais arba viena skardine gazuoto gėrimo, kad per daug nesujaudintumėte nervų sistemos.
8) Padidinti davo dėmesį fizine veikla. 10 – 15 min. mankštindamiesi ar vaikščiodami atsikratysite streso ir padidinsite endorfinų kiekį savo organizme. Po to bus lengviau susikaupti ir įsiminti naują informaciją. Jūs netgi galite pabandyti derinti treniruotes ir studijas. Pasiimkite savo užrašus į sporto salę ir skaitykite juos treniruodamiesi ant bėgimo takelio. Ir smegenys, ir kūnas padėkos.
9) Rasti vietą, kur niekas jūsų neblaškytų. Jei namuose nuolat pereinate prie kitų dalykų, ieškokite naujos mokymosi vietos. Pavyzdžiui, bibliotekoje ar kavinėje. Jei egzaminams ruošiatės su draugais, bet jie neleidžia susikaupti, susitarkite dėl bendrų mokymosi taisyklių. Idealiu atveju neturėtų būti jokių blaškančių klausos ar regos dirgiklių. Taip pat po ranka turėkite švarų popieriaus lapą. Kai į galvą ateina mintys apie ne su mokslais susijusius dalykus, užsirašykite juos ir grįžkite prie užduotis.