9 įdomūs faktai apie ankstukus
2021-11-17 09:38Neišnešioti naujagimiai į šį pasaulį ateina anksčiau nei kiti, todėl yra meiliai vadinami ankstukais. Gimti per anksti – tai reiškia daugybę iššūkių ir sunkumų, su kuriais tenka susidurti mamai ir vaikui. Lapkričio 17 dieną minima pasaulinė neišnešiotų naujagimių diena, todėl tai puiki proga sužinoti, kas būdinga tokiems kūdikiams ir kokių ypatingų poreikių jie turi.
9 įdomūs faktai apie ankstukus:
- Kūdikiai, gimę iki 37 savaičių, laikomi neišnešiotais. Normaliu atveju nėštumas trunka apie 40 savaičių. Kuo anksčiau gimsta kūdikis, tuo didesnė trumpalaikių ir ilgalaikių sveikatos komplikacijų rizika.
- Apie 10 % kūdikių gimsta neišnešioti. 2018 m. Jungtinėse Amerikos Valstijose 1 iš 10 kūdikių gimė neišnešiotas. Juodaodės moterys dažniau gimdo per anksti nei kitų rasių atstovės.
- Prieslaikinio gimdymo priežastis yra neaiški. Nors yra tam tikrų rizikos veiksnių, dėl kurių priešlaikinio gimdymo rizika didesnė, dažnai priežasties nustatyti tiesiog nepavyksta. Specialistai paprasčiausiai nežino, kodėl sveikos moterys, neturinčios jokių žinomų sveikatos problemų, kartais gimdo anksčiau laiko.
- Dauguma neišnešiotų naujagimių gydomi naujagimių intensyviosios terapijos skyrių. Jei pagimdėte per anksti, jūsų mažylis greičiausiai bus paguldytas į naujagimių intensyviosios terapijos skyrių. Jais visą parą rūpinsis sveikatos priežiūros specialistai, apmokyti padėti mažiausiems pacientams prisitaikyti prie gyvenimo už gimdos ribų.
- Odos prie odos kontaktas naudingas naujagimiams. Kengūros metodas – tai, kai kūdikį laikote prie nuogos krūtinės. Odos kontaktas padeda mažyliui atsipalaiduoti ir lengviau kvėpuoti. Tai veiksmingas būdas stabilizuoti mažo svorio neišnešiotų naujagimių būklę ir gali padėti jūsų kūdikiui greičiau palikti intensyviosios terapijos skyrių. Prisiglaudimo galia – išties didelė.
- Neišnešioti naujagimiai dažniau susiduria su iššūkiais. Neišnešioti kūdikiai neišbūna visų reikalingų savaičių gimdoje, o tai gali turėti įtakos jų vystymuisi. Jiems gresia didesnė rizika patirti kvėpavimo sunkumų, maitinimosi problemų, gali vėluoti raida, turėti regos ir klausos problemų.
- Priešlaikinis gimdymas yra pagrindinė mažų vaikų mirties priežastis. Kuo vėliau gimsta neišnešiotas kūdikis, tuo didesnė tikimybė, kad jis išgyvens ir gyvens normalų gyvenimą. Dauguma kūdikių gimusių po 26 savaičių išgyvena, o gimusiems po 32 savaičių yra mažesnė tikimybė, kad dėl neišnešiotumo jie turės ilgalaikių sveikatos problemų.
- Mažyčiai kūdikiai gali užaugti ir nuveikti didžiulius dalykus. Neišnešioti kūdikiai susiduria su sunkumais, tačiau jie gali nuveikti kur kas daugiau nei tik pasivyti bendraamžius. Garsūs buvę neišnešioti kūdikiai: Albertas Einšteinas, Markas Tvenas, Pablas Pikaso, Izaokas Niutonas ir Stevie Wonderis.
- Tinkama mityba gali padėti pasivyti augimą. Motinos piene yra daug maistinių medžiagų, svarbių kūdikio raidai. Jei negalite nusitraukti pieno arba jūsų mažyliui reikia papildomos mitybos, kreipkitės į gydytoją dėl papildomo maitinimo specialiai neišnešiotiems kūdikiams skirtais mišiniais.
Nesvarbu, ar kūdikis gimsta per anksti, ar laiku, užtikrinti, kad jis augtų sveikas ir laimingas, yra pagrindinis motinos prioritetas. Net jei tikėtina, kad gimdymas bus laiku, pravartu žinoti faktų apie ankstukus ir kai kuriuos unikalius iššūkius, su kuriais susiduria neišnešioti naujagimiai.