Šiuolaikinėje šeimoje vaidmenys sparčiai kinta. Pamažu žmonės atsisako pasenusio tradicinio santykių modelio, pagal kurį moteris tik verda, kepa, skalbia, rūpinasi ir auklėja vaikus, o vyrai tik uždirba pinigus ir pataiso sugedusius daiktus namie. Iš tikrųjų poros vaidmenimis ir pareigomis namie ir už jų ribų gali pasiskirstyti įvairiai.

 

santykiai

Besikeičiantys tradiciniai lyčių vaidmenys kelia šiokią tokią painiavą, nes atrodo, kad moteris ar vyras neturės tam tikrų reikalingų įgūdžių vienam ar kitam darbui atlikti. Tačiau dažniausiai tai tik stereotipas, kuris susiklostė per daugelį metų. Perskirstyti vaidmenis ir pareigas šeimoje labiausiai paskatino moterų emancipacija, kai moterys tapo aktyvesnės, ambicingesnės, labiau nepriklausomos, o vyrai pradėjo nebebijoti pasirodyti emocionalūs, pažeidžiami ir daugiau užsiimti namų ruoša negu bet kada anksčiau.

 

Moterys šiais laikais turi daugiau laisvės pasirinkti tarp šeimos ir karjeros, turi galimybę derinti šeimą ir karjerą. Šiandien moterys renkasi pačius įvairiausius šeimos modelius: konservatyvios, puoselėjančios tradiciją moterys net nesvarsto, kad (šeimai ar karjerai) teikti pirmenybę, nes šeima joms yra aukščiau visko. Yra nemažai moterų feminisčių, kurioms pirmenybė yra karjera. Daugiausiai, ko gero, yra moterų, kurios geba derinti ir šeimą, ir karjerą. Kartais net kyla klausimas, kaip gi jos viską spėja? Pasirinkimą neretai lemia tokie veiksniai kaip socialinis statusas, rasė, išsilavinimas, kultūrinės vertybės ir pan.

 

Šiandien visuomenė skatina moteris realizuoti save ne tik šeimoje, bet ir visuomenėje veikloje, daryti karjerą. Tuomet jos taps įdomesnės ir galės atnešti kažką naujo į šeimą. Moteris motyvuoja rinktis karjerą finansinė nepriklausomybė, noras įrodyti savo galimybes, noras būti atviresnėms ir geriau integruotis į modernią visuomenę, noras ne būti kontroliuojamom, o kontroliuoti pačioms.

 

Dauguma vyrų į moters karjeros darymą žvelgia kaip į konfliktų šaltinį, argumentuodami tuo, kad pradėjusi dirbti moteris ignoruoja šeimą, tinkamai nebesirūpina šeima. Juos gąsdina tai, kad jie gali greitai nebebūti šeimos galva. Jie nenori konkuruoti su moterimis profesinėje srityje ir joms nusileisti. Jeigu vyras labai tradicinio mąstymo, tai moteris, pradėjusi daryti karjerą, rizikuoja, kad santuoka gali žlugti ir šeima subyrėti.

 

Geriausia, kad tokių vyrų mūsų visuomenėje pamažu mažėja. Gali būti, kad ateityje nebebus griežto skirstymo į tai, ką turėtų daryti moterys ir ką turėtų daryti vyrai. Juk iš tikrųjų geriausia, kai kiekvienas užsiima tuo, ką sugeba geriausiai, dalijasi pareigomis ir rūpinasi, kad artimas žmogus nepervargtų vienas nudirbdamas visus darbus. Galbūt ateityje taip ir bus…

 

9 faktai, kad tradiciniai lyčių vaidmenys yra nenatūralūs:

 
  • Dar visai neseniai berniukiška spalva laikyta rožine, o mergaitiška – žydra. Dabar viskas atvirkščiai.
 
  • Aukštakulniai buvo sukurti vyrams avėti ir beveik šimtmetį tai buvo laikoma vyriškos mados atributu.
 
  • Dar visai neseniai istorijos požiūriu sekretoriais ir mokytojais dirbdavo išimtinai tik vyrai.
 
  • Nėriniai anksčiau laikyti atributu, tinkančiu aukštesnės klasės atstovams, nepriklausomai nuo to, ar juos renkasi vyras, ar moteris.
 
  • Net vyrai verkia, kai yra nuoširdūs.
 
  • Sporto komandų palaikymo šokėjai iš pradžių buvo vien vyrai, nes manyta, kad moterys tam netinka, todėl kad turi per mažai raumenų.
 
  • Visuomenėje gerbiami vyrai nešioja ilgus plaukus.
 
  • Tiek vyrai, tiek moterys gali labai mylėti vaikus. Tik vyrams tėvystės instinktas paprastai prabunda vėliau negu moterims.
 
  • Alų gaminti pradėjo moterys – rašoma originaliuose senovės Egipto dokumentuose.