„Mylėkite save. Atleiskite sau. Būkite ištikimi sau. Nuo to, kaip save vertinate patys, priklauso, kaip jus vertina kiti žmonės“, – sakė amerikiečių asmeninio ir profesionalaus elgesio specialistas Steve‘as Maraboli. Teoriškai visi žino, kad reikia mylėti save. Tačiau kiek žmonių tai daro iš tikrųjų? Daugelis tikriausiai turi tiek daug svarbių reikalų, kad laiko sau tiesiog nebelieka. Visame pasaulyje milijonai žmonių yra nepatenkinti savo kūnu. Jų nedžiugina atspindys veidrodyje. Žinodami, kad tokių kaip jie yra daugiau, jie gali jaustis ne tokie vieniši. Tačiau, jeigu nepasitenkinimas savo išvaizda kamuoja labai dažnai, kad net ima trukdyti asmeniniam ar profesiniam gyvenimui, metas kelti savivertę!

 

moteris

2010 metais Luisvilio universiteto tyrimas parodė, kad moterų požiūrį į savo kūną neigiamai veikia lyginimas su kitomis moterimis. Psichologai pataria tokioms moterims kuo mažiau save lyginti su kitomis dailiosios lyties atstovėmis. Kai kyla noras lyginti save su kokia nors kita moteriškos lyties būtybe, reikėtų nustoti tai daryti, minutėlę pamąstyti ir padėkoti savo kūnui, kad jis gali atlikti įvairius veiksmus, normaliai funkcionuoti. Kūnas nusipelno pagarbos ir dėmesio vien todėl, kad kiekvieną rytą atsikelia iš lovos ir atlieka įvairius veiksmus. Meilės sau galima pasimokyti iš vaikų, kurie neabejoja, kad kūnas reikalingas tam, kad, pavyzdžiui, galėtų žaisti futbolą, apkabinti draugą ar sušokti valsą.

 

Nemažai dailiosios lyties atstovių mėgsta su draugėmis plepėti apie savo kūno trūkumus. Tokios kalbos teikia laikiną paguodą, bet iš tikrųjų dar labiau paaštrina situaciją. Po tokių kalbų nuomonė apie nuosavą kūną dar labiau pablogėja, todėl tokių temų reikėtų vengti. Su draugais visada galima dalintis įspūdžiais apie darbą, vaikus, aktualius įvykius, pomėgius.

 

Šiek tiek keista, bet net ir suaugę žmonės neretai turi nerealių lūkesčių, kaip turėtų atrodyti jų kūnas. Jie lygina savo kūno linijas su modelių, žingsniuojančių podiumu. Jeigu garsenybės ir dailūs tos pačios lyties asmenys verčia susigūžti ir jaustis nejaukiai, reikėtų vengti tokių vaizdų. Juk nesunku perjungti kitą televizijos programą, kurioje netransliuojama reklama, kurioje žavi liekna blondinė skanauja pienišką šokoladą ir nestorėja, nepirkti mados žurnalų su perkarusių manekenių atvaizdais ir nežiūrėti mados pristatymų. Kai ypač lieknų moterų neįmanoma išvengti, mintyse reikėtų prisiminti statistiką, kad didžioji dalis lietuvių yra vidutinio sudėjimo, o antsvoris vargina beveik pusę Lietuvos gyventojų. Šiuo atveju būtina keisti požiūrį į kūną. Tam gali padėti senovinių paveikslų analizavimas. Galima pabandyti į kūną žvelgti menininko akimis, kur kiekviena linija, šešėlis, spalva paveikslą daro dar nuostabesnį.

 

Pastebėta, kad žmonės, neigiamai vertinantys savo kūną, pradeda sportuoti, nes yra įsitikinę, kad privalo tą daryti. Sportas neturi būti katorga, į kurią einama per prievartą. Jeigu taip yra, metas keisti sporto rūšį į tokią, kuri teiks didesnį malonumą. Numesti kilogramai yra nieko verti, jei jų kaina – laimės trūkumas. Teigiama, kad bene labiausiai skatina laimės hormonų išsiskyrimą pilvo šokiai.

 

Labai dažnai žmonės yra linkę sumenkinti komplimentus, kuriuos sako kiti. Tai didelė klaida. Išgirdus pagyrimą, reikėtų nuoširdžiai padėkoti ir pasistengti save pamatyti to, kuris giria, akimis.

 

Tikriausiai daugelis spintoje turi drabužių, kurie tarytum laukia geresnių laikų, kol jų savininkas numes keletą kilogramų. Šie drabužiai iš tiesų ne kelia motyvaciją, bet mažina savivertę ir verčia jaustis blogai. Spintoje turėtų būti tik idealiai tinkantys drabužiai, o netinkančius galima padovanoti kitiems.

 

2011 metais tarptautiniame valgymo sutrikimų žurnale buvo publikuotas tyrimas, kuris parodė, kad žmonės, kurie labai dažnai žvilgčiojo į savo atvaizdą veidrodyje, buvo mažiau patenkinti savo kūno linijomis nei tie, kurie to nedarė. Reikėtų rečiau žiūrėti ne tik į veidrodžius, bet ir į savo šešėlį, atspindžius vitrinose ir t. t. Pajutus, kad kyla pagunda pažiūrėti į save, reikėtų pabandyti nukreipti savo mintis į kitus dalykus. Per porą minučių išvaizda tikrai nepasikeis, todėl nėra jokio reikalo taip dažnai žvilgčioti į veidrodį.

 

Norint pradėti geriau vertinti save, reikia pradėti kreipti dėmesį į mitybą ir savo savijautą, bet ne į skaičius, kuriuos rodo svarstyklės. Svarbiausia laimingo žmogaus taisyklė, jis neturi nei jausti nuolatinio alkio, nei kankintis nuo emocinio valgymo priepuolių. Tai padaryti gali tik stiprus, aukštą savivertę turintis ir laimingas bei save mylintis asmuo.