Kai kurie žmonės vengia profilaktinių sveikatos patikrinimų dėl laiko trūkumo ar baltų chalatų baimės. Tačiau kai kuriuos sveikatos patikrinimus galima atlikti ir patiems savo namuose. Šie metodai padės išsiaiškinti, ar su jūsų sveikata viskas gerai, ar vis dėlto reikėtų atrasti laiko apsilankymui pas gydytoją.

 

sveikata

8 paprasti sveikatos patikrinimai, kuriuos galite atlikti namie:

 
  • Endokrininė sistema. Vienas iš pagrindinių sveikatos rodiklių yra liemens apimtis. Pasiimkite matavimo juostelę ir pamatuokite apimtį 1 cm virš bambos. Jeigu viskas normalu, apimtis moterims turėtų būti ne platesnė nei 86 cm, o vyrams – 102 cm. Žmonės, kurių liemens apimtis platesnė, turi dvigubai didesnę riziką susirgti II tipo diabetu. 2008 metais Japonijoje net buvo nuspręsta priimti įstatymą, įpareigojantį žmones su dideliais pilvais lankyti specialius užsiėmimus, kad numestų svorio.
 
  • Smegenys. Reikės balto popieriaus lapo, pieštuko ir draugo pagalbos. Nupieškite laikrodį ir paprašykite kito asmens, kad pasakytų laiką valandomis ir minutėmis. Pavyzdžiui, 10 val. 10 min. Tada nupieškite rodykles, kurios rodytų tą laiką. Testui atlikti smegenims reikia apdoroti daug informacijos. Smegenų dalys, kurios atsakingos už rankų judesius, erdvinį ir vizualinį suvokimą, pradeda intensyviau dirbti, todėl žmogaus nesugebėjimas nupiešti laikrodžio ir rodyklių gali būti ankstyvieji demencijos simptomai.
 
  • Stuburas. Reikės dviejų svarstyklių. Atsistoti viena koja ant vienų svarstyklių, kita koja – ant kitų. Svorio pasiskirstymas turėtų būti vienodas. Jeigu skaičiai labai skiriasi, tai gali reikšti, kad klubų kaulai, stuburas ar galvos padėtis nėra taisyklingi. Reikėtų apsilankyti pas gydytoją ir atlikti išsamesnius tyrimus.
 
  • Kvėpavimo takų sistema. Metodas vadinamas Štangės testu. Reikės chronometro jam atlikti. Atsistoti ir 30 sekundžių pasitikrinti savo širdies ritmą. Tada atsisėsti ir 3 kartus giliai įkvėpti neiškvepiant. Po to sulaikyti kvėpavimą taip ilgai, kaip galite ir skaičiuoti laiką. Po to, kai iškvėpsite, pasitikrinkite savo pulsą vėl. Rezultatai: 1) jeigu negalite sulaikyti kvėpavimą ilgiau nei 40 sekundžių, tai reiškia, kad jūsų kvėpavimo sistema neveikia visiškai gerai. Vidutinis rezultatas turėtų būti 40 – 49 sekundžių. Jeigu galite sulaikyti kvėpavimą daugiau nei 50 sekundžių, tai reiškia, kad jūsų kvėpavimo sistemos veikla yra puiki. 2) Apskaičiuokite savo širdies ritmą. Pulsas 30 sekundžių prieš testą ir 30 sekundžių po jo turėtų būti vienodas. Jeigu jis padidėjęs, tai gali rodyti, kad širdies ir kraujagyslių sistemai reikia daugiau deguonies.
 
  • Kaulai. Pažvelkite į savo nagus – jie gali daug pasakyti apie jūsų sveikatą. Jeigu nagai pradėjo banguotis, lūžinėti, atsirado baltų dėmelių – tai ne tik kosmetinė problema. Tai gali reikšti, kad organizmas negauna su maistu pakankamai B grupės vitaminų ir geležies, yra padidėjusi osteoporozės rizika.
 
  • Regėjimas. Žiūrėkite į lango rėmą 30 sekundžių ir po to užmerkite akis. Atmerkite kairę akį, užmerkite, atmerkite dešinę akį. Jeigu vaizdas viena akimi atrodo neryškus ir linijos nebėra paralelios viena kitai, tai gali būti ženklas, įspėjantis apie geltonosios dėmės degeneraciją arba net gresiantį aklumą. Taip pat galima atlikti testą automobilių stovėjimo aikštelėje. Nueikite nuo automobilio maždaug 20 metrų ir pabandykite perskaityti jo numerius. Jeigu negalite to padaryti, laikas apsilankyti pas akių gydytoją.
 
  • Klausa. Pabandykite išgirsti, ką kalba žmonės, esantys už 5 – 8 metrų. Jeigu negalite nieko suprasti, laikas apsilankyti pas gydytoją. Tačiau šis metodas netinka žmonių perpildytose vietose. Pavyzdžiui, kavinėje, kurioje groja triukšminga muzika, bus sunku išgirsti net arti esantį žmogų, nes silpnesnius garsus užmaskuoja stipresni. Be to, yra daug angliškų programėlių, kurios gali padėti patiems pasitikrinti klausą.
 
  • Kepenys. Apžiūrėkite visą kūną veidrodyje. Ar matote riebalų sluoksnį virš liemens? Tai visceraliniai riebalai, dengiantys kepenis ir neleidžiantys joms normaliai funkcionuoti. Pageltę akių baltymai, riebalų guzeliai ypač ant akių vokų ir apnašos ant liežuvio rodo, kad kažkas negerai su kepenimis.