Nuolatos viską užmirštate? Dažniausiai priežasties, kodėl tai nutinka nereikia ieškoti toli. Geriausia, kad tai gana nesunkiai įveikiama problema. Štai 8 priežastys, dėl ko pradeda šlubuoti atmintis ir kaip tai įveikti.

 

8 priežastys, kodėl pradeda šlubuoti atmintis ir kaip tai įveikti:

 

"atmintis"

  • Miego trūkumas. Aštrų protą ir gerą atmintį padeda išsaugoti pakankamas miegas naktį. Nieko nuostabaus, kad žmogus skundžiasi atminties sutrikimais, jei miega vos porą valandų per parą. Atminties sutrikimai dėl nemigos – gana dažna problema. 2015 metais žurnale „Sleep“ buvo publikuotas tyrimas, kuris parodė, kad tie asmenys, kurie naktį miegojo iki 4 valandų, turėjo daugiau atminties problemų negu tie, kurie miegojo rekomenduojamas 8 valandas.
 
  • Nuolatinis nerimo jausmas. Nuolat nerimaujant apie šį bei tą ir bandant išmokti naujų dalykų, nerimas pradeda kliudyti įsiminti naują informaciją. Dėl šios priežasties jau po akimirkos galite nebeprisiminti, ką sakė kolega ar artimas žmogus. Tiesiog jūsų mintys yra nukreiptos į kitus dalykus. Stiprų nerimą reikia gydyti. Tada vėl galėsite klausytis, sukoncentruoti dėmesį ir viską prisiminsite. Gali padėti dienotvarkės pokyčiai, maisto papildų vartojimas arba natūralūs nerimo mažinimo metodai (gilus kvėpavimas, savimasažas, tonizuojantys gėrimai, meditacija, maldos ir pan.).
 
  • Sėdėjimas visą dieną. Per dieną rekomenduojama aktyviai judėti 150 minučių – tai gali padėti pagerinti miego kokybę. Šiandien daug žmonių dirba sėdimą darbą. Jeigu dieną nesate aktyvūs, gerai nemiegosite naktį ir tai atsilieps jūsų pažintinėms funkcijoms.
 
  • Tam tikrų vaistų vartojimas. Kai prasideda sezoninės alergijos, daug žmonių vartojo antihistamininius preparatus. Ne visi žino, kad jie blokuoja neuromediatorius smegenyse, kurie atsakingi už atmintį.  Kai kurie žmonėms patinka alergiją slopinantys vaistai, nes sukelia mieguistumą ir padeda geriau išsimiegoti naktį, tačiau reikėtų nepamiršti to, kad jie gali pabloginti atmintį. Kita vaistų grupė, kuri daro neigiamą poveikį atminčiai – antidepresantai. Antidepresantų vartojamas siejamas su atminties susilpnėjimu ir praradimu. Jeigu vartojate šiuos vaistus ir pastebite šalutinį poveikį, pasitarkite su gydytoju. Galbūt nuspręsite pereiti prie kitų vaistų, kurie turės mažiau šalutinių poveikių.
 
  • Menopauzė. Estrogenas apsaugo kognityvinę funkciją, tačiau, prasidėjus menopauzei, šių hormonų lygis pradeda mažėti. Kai kurios moterys tai apibūdina kaip „smegenų rūką“. Ročesterio universiteto duomenimis, tai nutinka dviem trečdaliams moterų. Prasidėjus menopauzei, taip pat pradeda kamuoti karščio bangos ir gausus prakaitavimas naktimis. Pasikeitus hormonams, suprastėja miego kokybė ir atsiranda užmaršumas.
 
  • Per didelis informacijos kiekis. Socialiniai tinklai. Elektroninis paštas. Interneto naujienos. Žinutės telefonu. Jei žmogaus dėmesį nuolat kažkas blaško, nenuostabu, kad jam sunku sutelkti dėmesį ir atsiminti svarbius faktus. Mūsų smegenys gali talpinti didžiulį kiekį informacijos, tačiau nereikėtų stengtis jų per daug apkrauti, nes atmintis pradės šlubuoti. Galima nesunkiai atsiminti 2 – 3 ar net 4 – 5 dalykus, tačiau nerekomenduojama versti detaliai savęs atsiminti 10 dalykų, nes tiesiog smegenys nėra pajėgios viską atsiminti.
 
  • Nesaikingas alkoholio vartojimas. Kuo vyresnis žmogus, tuo jo organizmas prasčiau toleruoja alkoholį. Apgirsti galima ir nuo labai nedidelio kiekio svaigiųjų gėrimų (pavyzdžiui, antros vyno taurės), o tai gali pakenkti miego kokybei ir atminčiai. Jei pastebėjote, kad dažnai vartojate alkoholinius gėrimus, paanalizuokite tokio savo elgesio priežastis (pavyzdžiui, gal netenkina darbas, santykiai ar pan.).
 
  • Natūralūs organizmo senėjimo procesai. Nieko nuostabaus, jei nebegalite prisiminti pirkinių sąrašo kaip tada, kai buvote dvidešimties. Deja, tai visiškai normalu. Taip pat normalu ir tai, kad nebegalite atsiminti visų detalių, kurias pasakojo kitas žmogus. Arba pamesti raktus, bet po to juos vėl atrasti. Sunerimti reikėtų tik tada, jei atminties sutrikimai pradeda kenkti kasdieniame gyvenime. Pavyzdžiui, jei pamirštate, ką liepė jūsų viršininkas ir dėlto laiku nepadarote darbų. Arba pradeda prireikti daugiau laiko tiems patiems dalykams atlikti. Arba jūs nuolat pametate telefoną ir dėlto vėluojate į visus susitikimus. Jeigu atmintis pradeda kelti nerimą ir tai pastebi partneris, draugai, bendradarbiai, reikėtų nevengti ir ieškoti profesionalios pagalbos. Greičiausiai reikės profilaktiškai pasitikrinti pas neurologą.