Niekas kitas neturi tokių akių kaip jūs, nes kiekvieno žmogaus akies rainelė, kaip ir piršto atspaudai, yra unikali. Tačiau, jeigu pasisekė gimti dangaus mėlynumo akimis, esate dar ypatingesnis žmogus ir taip yra dėl kelių priežasčių.

 

akys

8 priežastys, kodėl mėlynakiai tokie ypatingi:

 
  • Mėlynos akys iš tikrųjų nėra mėlynos. Nėra tokio dalyko kaip mėlynas akių pigmentas. Dažniausiai visų rasių žmonės rudą akių spalvą gauna iš melanino – pigmento, kuris yra atsakingas už odos spalvą. Mėlyna spalva yra šviesos atspindėjimo rezultatas. Tuo pačiu principus dangus arba vandenynas mums atrodo mėlyni.
 
  • Jos gali keisti spalvą. Mėlynos akys keičia spalvą, priklausomai nuo šviesos. Savo spalvą jos gauna iš šviesos, kuri patenka į rainelę ir atsispindi. Taip pat galima šiek tiek pakeisti akių atspalvį, padaryti jį ryškesnį ar švelnesnį, makiažo priemonėmis.
 
  • Visi mėlynakiai turi bendrą protėvį. Danijos Kopenhagos universiteto mokslininkų komanda nustatė, kad žmonės su mėlynomis akimis gali būti susiję. Prieš 6 – 10 tūkst. metų visi planetos gyventojai turėjo rudas akis, tačiau tam tikru metu genas, kontroliuojantis melanino kiekį, mutavo. Ši mutacija apribojo gaminamo melanino kiekį, todėl, mažiau gaudamos melanino, akys tapo šviesesnės, mėlynos. Visi mėlynakiai paveldėjo šį genetinį junginį toje pačioje savo DNR dalyje.
 
  • Mėlyna akių spalva pasauliniu mastu yra labai reta. Dauguma Žemės gyventojų turi rudas akis, tik 8 – 10 % žmonių pasiseka gimti mėlynomis akimis. Pasaulio atlaso duomenimis, dauguma mėlynakių gyvena Europoje. Suomija laikoma šalimi, kurioje daugiausia žmonių, turinčių mėlynas akis.
 
  • Vaikų, kurie gimsta būdami mėlynakiai, akių spalva ilgainiui pasikeičia. Neįmanoma tiksliai pasakyti, kokia bus vaiko akių spalva, kai jis užaugs. Naujagimių rainelėje apskritai nėra melanino. Atsižvelgiant į tai, akys jiems paaugus gali likti mėlynos, pilkos, žalios arba rudos.
 
  • Mėlynos akys yra jautresnės šviesai. Jeigu turite šviesias akis, turite būti ypač atsargūs, saugodamiesi nuo saulės. Oftalmologai mano, kad žmonės su mėlynomis rainelėmis yra jautresni šviesai. Kadangi mėlynose akyse nėra pakankamai šviesą sugeriančio pigmento, pro rainelę gali prasiskverbti daugiau šviesos, o tai gali pakenkti akims.
 
  • Žmonės, kurių akys mėlynos, lengviau toleruoja skausmą. Žmonėms, turintiems šviesias akis, pasisekė: jų skausmo slenkstis yra didesnis. Mokslininkė iš JAV Pitsburgo universiteto apklausė 58 moteris ir nustatė, kad moterys su mėlynomis arba žaliomis akimis patyrė mažiau skausmo ir lengviau ištvėrė sąrėmius. Mokslininkai mano, kad genai, susiję su melaninu, taip pat lemia jautrumą skausmui.
 
  • Mėlynakiai turi didesnį polinkį į alkoholizmą. Nauji tyrimai rodo, kad mėlynų akių savininkai yra labiau linkę į priklausomybę nuo alkoholio, palyginus su tais, kurių akys tamsesnės.  Tai, ko gero, vienas didžiausių trūkumų, kalbant apie buvimą mėlynakiais, kuriuo jie nesididžiuoja…
 

O kokios spalvos yra jūsų akys? Ar kada nors svajojote jų spalvą pakeisti? Galbūt netgi nešiojate spalvą keičiančius kontaktinius lęšius?