Katarakta prasideda tada, kai sudrumstėja akies lęšiukas, sumažėja jo skaidrumas. Sergantieji retkarčiais aplink šviesos šaltinį mato šviesos ratilus, blogai mato prieblandoje, liejasi vaizdas, gresia net apakti. Katarakta dažniau serga vyresnio amžiaus žmonės, bet, kaip ir visur, pasitaiko išimčių.

 

akys

JAV statistika skelbia, kad šioje valstybėje katarakta serga 24 milijonai vyresnių nei 40 metų žmonių, o po 80 metų – net 50 % visų pagyvenusių asmenų suserga šia pavojinga, bet išgydoma akių liga. Šiandien vienintelis tikrai efektyvus būdas išgydyti kataraktą – tai atlikti operaciją, per kurią pašalinamas sudrumstėjęs akies lęšiukas ir pakeičiamas nauju, dirbtiniu.

 

Kiekviena operacija – tai intervencija į kūną, kuri turi riziką. Todėl būtina imtis prevencinių priemonių, kad būtų užkirstas kelias šiai ligai ir išsaugotas normalus regėjimas.

 

6 ženklai, kad vystosi katarakta:

 
  • Akių spalvos blukimas. Gelsvą ar rusvą akių spalvą gali suteikti baltymų sankaupos, kurios lemia akių lęšiuko drumstėjimą.
 
  • Jautrumas šviesai. Padidėjęs jautrumas automobilių žibintų šviesoms, saulės šviesai ir dirbtiniam apšvietimui namie – vienas pirmųjų kataraktos simptomų.
 
  • Neryškus matymas. Paprastai prasideda nedidelėje akių dalyje, o paskui progresuoja ir apima visą akies lęšiuką.
 
  • Dažnai tenka keisti akinių ir kontaktinių lęšių receptą. Jeigu reguliariai prireikia keisti akinių ar kontaktinių lęšių receptą – tai gali būti ženklas, kad vystosi katarakta.
 
  • Blogas regėjimas naktį. Kadangi sergant katarakta blogai matoma prieblandoje, tai gali būti vienas iš įspėjamųjų simptomų.
 
  • Išblukusios arba pageltusios spalvos. Dėl baltymų sankaupų ant lęšiuko gali pasikeisti spalvų suvokimas.
 

8 patarimai, kaip išvengti kataraktos:

 
  • Pradėti vartoti multivitaminus. Kasdienis multivitaminų vartojimas siejamas su mažesne kataraktos rizika. Yra mokslinių tyrimų, kurie pademonstravo, kad rizika susirgti tam tikrųjų tipų katarakta, tuomet sumažėja net 36 %.
 
  • Papildyti mitybą mėlynėms ir vitaminu E. Tyrimai rodo, kad mėlynių ir vitamino E derinys gali sustabdyti kataraktos progresavimą 96 %. Rekomenduojama 4 mėnesius vartoti po 180 mg mėlynių ekstrakto ir 100 mg vitamino E per dieną.
 
  • Vartoti vitaminą A ir C. Šie vitaminai yra antioksidantai, padedantys sumažinti laisvųjų radikalų pažaidą akims. Tai labai svarbu, nes laisvieji radikalai gali sukelti kataraktą. Optimalus antioksidantų lygis akims yra 5000 IU vitamino A (1,5 mg) ir 2500 mg vitamino C per dieną.
 
  • Nepamiršti liuteino ir zeaksantino. Tyrimai rodo, kad žmonės vartojantys šias medžiagas, riziką susirgti katarakta sumažina dvigubai negu tie, kurie nevartoja. Galima ne tik gerti maisto papildus, bet ir papildyti mitybą šių antioksidantų turinčiais produktais. Jų, pavyzdžiui, yra špinatuose ir lapiniuose kopūstuose.
 
  • Nešioti saulės akinius. Akių gydytojai rekomenduoja nešioti saulės akinius, norint išvengti kataraktos. Tačiau nors svarbu saugoti akis nuo ultravioletinių spindulių, bet saulės šviesa taip pat ir aprūpina akis naudingomis medžiagomis ir padeda išsaugoti gerą regėjimą. Nešioti saulės akinius tada, kai saulė labai intensyvi arba, kai tenka daug laiko praleisti lauke. Atkreipti dėmesį, kad šviesa atsispindinti nuo sniego arba vandens gali pažeisti akies lęšiuką. Kitais atvejais leisti akims sugerti saulės šviesą.
 
  • Reguliuoti cukraus kiekį kraujyje. Aukštas cukraus lygis kraujyje ir diabetas didina kataraktos išsivystymo riziką. Todėl reikia stebėti cukraus lygį kraujyje, mažinti angliavandenių ir cukraus suvartojimą, būti fiziškai aktyvesniems.
 
  • Mesti rūkyti. Rūkymas yra tiesiogiai susijęs su kataraktos išsivystymu. Gera žinia, kad metus rūkyti akių būklė netrukus atsistato.
 
  • Pailsinti akis. Norint išvengti kataraktos ir išsaugoti gerą regėjimą, reikia kas dieną skirti laiko savo akių būklės gerinimui. Reikėtų nepamiršti pailsinti akis, daryti reguliarias pertraukėles, per kurias pažiūrėti į tolį, į raminančią sodrią žalią spalvą arba atlikti keletą nesudėtingų pratimų akims.