8 ligos, kurios užklumpa lyg audra iš giedro dangaus
2016-04-12 15:07Kol rimtai nesusergame, manome, kad esame sveiki. Norint būti sveikiems, reikia įdėti pastangų, bet daugelis iš mūsų to nedaro, kol padėtis netampa kritiška. Gera savijauta – tai ne tas pats, kas tiesiog nesirgti jokiomis lėtinėmis ligomis. Manote, kad jei nesergate, tai privalote jaustis gerai? Ar nepamirštate, kad kai kurioms ligoms išsivystyti gali prireikti metų ar net dešimtmečių (pavyzdžiui, širdies ligoms, diabetui, vėžiui ar Alzheimeriui)? Lėtinių ligų sėklos pasėjamos ankstyvame amžiuje, kartais netgi vaikystėje. Mūsų genai, kūno svoris, mitybos įpročiai ir fizinis pasirengimas lemia, kaip mes jaučiamės ir ar ateityje didės lėtinių ligų atsiradimo tikimybė. Ar mūsų kūne yra tyliųjų žudikų, tylių uždegimo šaltinių, kurie vieną dieną iškils į paviršių su tokia galinga jėga, kad mes apstulbę iš netikėtumo galėsime tik mąstyti: „O juk viskas buvo gerai… Dar vakar jaučiausi puikiai“.
8 tylieji žudikai:
- Hipertenzija arba aukštas kraujo spaudimas yra tylusis žudikas, nes gali būti mirtina liga ir neturi aiškių, ankstyvų simptomų. Hipertenzija yra labai pavojinga tuo, kad labai apkrauna širdį ir gali sukelti komplikacijų, pavyzdžiui, hipertenzinę širdies ligą. Hipertenzija taip pat gali pažeisti inkstus. Ji veikia tyliai, be jokių akivaizdžių simptomų, išskyrus tai, kad itin pakyla kraujo spaudimas. Labai svarbu nuolat stebėti savo spaudimą ir reguliariai tikrintis sveikatą.
- Padidėjęs cholesterolio kiekis yra antras tylusis žudikas, nes yra vienas svarbiausių širdies ligų rizikos veiksnių. Aukštas cholesterolio lygis yra „tylus“, nes paprastai nesukelia jokių žymių, pastebimų simptomų. Komplikacijų ir ūmių pablogėjimų galima išvengti, reguliariai tikrinantis sveikatą.
- Diabetas taip pat laikomas vienu iš tyliųjų žudikų, ypač dėlto, kad padidėja širdies ligų atsiradimo rizika. Ši liga dažnai nebūna laiku diagnozuojama, nes simptomai gali būti labai silpni ir subtilūs. Diabetas nenužudo greitai, tačiau aukštas cukraus lygis kraujyje palaipsniui žaloja organizmo kraujagysles ir gali praeiti ne vieneri metai, kol galiausiai jis bus diagnozuotas. Diabetas taip pat yra susijęs su kitais tyliaisiais žudikais: hipertenzija ir padidėjusiu cholesterolio kiekiu.
- Osteoporozė nėra plačiai pagarsėjusi, kaip liga, nuo kurios mirštama. Tačiau ji kelia labai didelę riziką pagyvenusiems žmonėms, ypač moterims, kurios nukritusios gali patirti klubų ir šlaunikaulių lūžių. Jaunesnės ir vidutinio amžiaus moterys turėtų reguliariai tikrintis kaulų tankį ultragarsu, kad išvengtų osteoporozės.
- Obstrukcinė miego apnėja. Ar nemiga gali nužudyti? Skamba absurdiškai, tačiau neretai ji būna miego apnėjos simptomas. Sergant miego apnėja tam tikrą laiką gali sustoti žmogaus kvėpavimas. Labai dažnai didelę įtaką tam turi didelis antsvoris. Miego apnėja neretai siejama su nediagnozuota hipertenzija.
- Širdies ligos yra pagrindinė mirčių pasaulyje priežastis. JAV jos nužudo daugiau žmonių negu vėžys. Širdies ligos išsivysto palaipsniui. Rizikos faktoriai: aukštas kraujo spaudimas, padidėjęs cholesterolis, nutukimas ir diabetas. Svarbu įvertinti savo rizikos faktorius ir reguliariai tikrintis sveikatą. Širdies ligos ir priepuoliais paprastai neatsiranda netikėtai. Ligos vystosi pamažu, ypač didelę įtaką daro aterosklerozė.
- Krūties vėžys – tai viena iš ligų, kurios neretai diagnozuojamos per vėlai. Nediagnozuotas krūties vėžys yra tylusis žudikas, nes skausmas atsiranda tik vėlesnėse stadijose. Kai kuriems žmonėms sunku patikėti, kad vėžys gali nesukelti jokio skausmo. Dažniausiai krūties vėžį padeda nustatyti gumbelis krūtyse, tačiau ne visada jie pastebimi anksti.
- Plaučių vėžys – dar viena liga, kuri neretai nustatoma ne laiku. Nediagnozuotas plaučių vėžys yra tylusis žudikas, nes pasireiškę simptomai dažnai klaidingai priskiriami kitoms ligoms ir sveikatos sutrikimams.
- Mezotelioma – tai gana retas susirgimas, kai vėžys atsiranda ląstelių membranose. Ji dažniausiai laikoma tam tikra plaučių vėžio forma, tačiau iš tikrųjų pažeidžia organų membranas aplink plaučius (kartais ir kitas vietas). Mezotelioma gali būti tylusis žudikas, nes gali būti ilgai nediagnozuojama.
- Gaubtinės žarnos vėžys taip pat dažniausiai diagnozuojamas per vėlai. Skausmas paprastai pasireiškia tik vėlesnėse stadijose, o ankstyvose gali nebūti jokių simptomų. Per vėlai ši liga diagnozuojama ir dėl labai nemalonių bei skausmingų tyrimų, kuriuos ne visi pacientai gali iškęsti, net jeigu juos paskyrė gydytojas. Vėlyva diagnozė lemia prastesnius gydymo rezultatus.
- Tiesiosios žarnos vėžys. Skausmas taip pat paprastai pasireiškia tik vėlyvose vėžio stadijose. Iš pradžių jis būna besimptomis. Be to, dėl skausmingų tyrimų vengiama atlikti reguliarius patikrinimus, net jei juos nurodo atlikti gydytojas. Todėl nenuostabu, kad ši liga retai diagnozuojama ankstyvoje stadijoje.