Kiekvienas iš mūsų esame bent kartą girdėję vyresnės kartos žmones sakant: „Koks kvailas jaunimas šiais laikais, o mūsų laikais…”. Tiesą sakant, tokiems teiginiams nėra pagrindo. Priešingai, pagal mokslinius tyrimus, žmonija kasmet tampa vis protingesnė. Hipotezė, pavadinti Flynno efektu, sako, kad XX amžiuje žmonija padarė neįtikėtiną IQ šuolį, o dabar intelekto koeficientas ir toliau šiek tiek auga, ypač tarp moterų. Pasirodo, pakanka atkreipti dėmesį į keletą dalykų, kad sužinotumėte, ar žmogus yra protingas, ar kvailas. Be abejo, išimčių visada pasitaiko, tad būkite budrūs, darydami bet kokias išvadas!

 

protas

7 ženklai, išduodantys, ar žmogus protingas ar kvailas:

 
  • Nėštumas po 35-erių metų. Tai nebūtinai turi būti pirmasis vaikas. Svarbu, kad pats gimdymas būtų gan brandžiame amžiuje. Mokslininkai apklausė 830 vyresnių moterų, norėdami įvertinti jų pažintinius rodiklius, ir nustatė, kad tvirtą ryšį tarp vėlyvo nėštumo ir aukštesnio intelekto. Priežastys nėra aiškios. Gali būti, kad smegenų veiklą pagerina moteriškas hormonas estrogenas.
 
  • Mėnesinės prasidėjo ankstyvame amžiuje. Tas pats tyrimas parodė, kad moterys, kurioms mėnesinės prasidėjo iki 13 metų, turėjo geresnius kognityvinius gebėjimus. T. y. kuo ilgesnis reprodukcinis laikotarpis, tuo geriau smegenys dirbs senatvėje. Tyrėjai pastebėjo, kad ilgalaikis hormoninių kontraceptikų vartojimas taip pat turi teigiamą poveikį intelektui.
 
  • Kai kurie garsai siaubingai erzina. Jeigu susigūžiate, kai kas nors perbraukia delnais per stiklą ar putplastį arba, kai kažkas garsiai kramto maistą, galite būti protingesni nei dauguma. Toks jautrumas byloja apie padidėjusį smegenų plastiškumą, dėl kurio jose susiformavo specialūs nerviniai ryšiai tarp dirginančių garsų ir stiprios organizmo reakcijos į juos. Dėl šios savybės smegenys gali lengvai sukurti naujus takus, reikalingus gerai prisiminti ir tvarkyti informaciją.
 
  • Namai atokiau nuo greitkelių. Amerikiečių mokslininkai atliko keletą eksperimentų su laboratorinėmis pelėmis ir nustatė, kad kietosios dalelės ore šalia greitkelių daro neigiamą poveikį smegenims. Užterštas oras dažnai išprovokuoja uždegiminius procesus.
 
  • Mėgstamiausias šokis – salsa. Remiantis D. Britanijos Koventrio universitete atliktu tyrimu, salsa gali pagerinti smegenų funkciją. 27 šokėjų mėgėjų grupė turėjo atlikti pažintinius gebėjimus vertinančius testus po 30 minučių trukmės šokių pamokos. Nustatyta, kad šokis ypač gerai paveikė vizualinę darbinę atmintį: po pamokos žmonės 18 % geriau prisiminė ir atkartojo skaičius ant medinių kubelių.
 
  • Būti fiziškai aktyviam yra sunku. Moksliniai tyrimai, publikuoti leidinyje „Journal of Health Psychology”, patvirtino stereotipą, kad labiausiai dideliu intelektu pasižymi fiziškai neaktyvūs, silpni ir išbalę, moksliukai. Tačiau net ir jiems pravartu reguliariai daryti mankštą: tai padės išvengti kognityvinių gebėjimų suprastėjimo ateityje.
 
  • Vaiko mityboje turi būti daug žuvies. Mokslininkai iš Pensilvanijos universiteto nustatė, kad kiekvieną savaitę valgant žuvį vaiko intelekto koeficientas gali padidėti 4 balais, palyginti su bendraamžiais, kurie nevalgo jūros gėrybių. Jie stebėjo daugiau kaip 500 kinų 9 – 11 metų vaikų mitybą ir matavo jų intelektą  iki 12 metų.