7 sveiki maisto produktai, kurie gali pakenkti
2016-08-22 16:01„Viskas su saiku“, – tai tikriausiai pagrindinė sveikos mitybos taisyklė. Tačiau kartais būna taip sunku pasakyti: „Ačiū, ne“ dalykams, kuriuos taip mėgstame. Mūsų genuose yra užkoduotas noras valgyti daug, sočiai ir saldžiai, jei tik yra galimybė. Šis noras mūsų protėviams padėdavo išgyventi, nes nežinia, kada vėl pavyks pagauti kitą laimikį. Tačiau šiuolaikiniams žmonėms reikėtų pakeisti tokį mąstymą ir niekada nepamiršti saiko, net jei ant stalo vilioja patys mėgstamiausi patiekalai. Saiko reikėtų nepamiršti ir renkantis sveiką maistą. Kartais net sveikiausias maistas gali padaryti daugiau žalos, negu duoti naudos. Kaip sakoma, net ir gerų dalykų gali būti per daug.
7 sveiki maisto produktai, kurie gali pakenkti:
- Bertoletijų (braziliški riešutai). Riešutai yra puikus baltymų, skaidulų ir sveikų riebalų rūgščių šaltinis. Tačiau bertoletijose yra daug mikroelemento seleno. Selenas atlieka svarbų vaidmenį organizme. Vos viename bertoletijos riešute yra dviguba rekomenduojama dienos norma. 6 – 8 riešutai patenkina kasdienį seleno poreikį net 777 %. Deja, dideliais kiekiais selenas gali būti toksiškas. Perdozavus gali pradėti slinkti plaukai, lūžinėti nagai, varginti dermatitas, neurologiniai sutrikimai ar net mirtis.
- Špinatai. Tamsiai žalios spalvos lapinės daržovės yra tikras gamtos stebuklas! Nepaisant to, jomis nereikėtų piktnaudžiauti, jei nenorite, kad atsirastų inkstų akmenų. Špinatai neatsiejami nuo geros sveikatos, tačiau juose, burokėliuose bei paprastuosiuose runkeliuose gausu oksalo rūgšties. Patys oksalatai nėra blogi, tačiau inkstams reikia daug laiko ir pastangų, kad juos išfiltruotų, todėl jie gali kauptis inkstuose ir ilgainiui sudaryti skausmingus akmenis.
- Konservuotas tunas. Jokia paslaptis, kad tunuose yra švino, tačiau pirkdami konservuotą tuną apie tai dažniausiai nesusimąstome. Beveik visose jūros gėrybėse yra daugiau ar mažiau toksinų: per didelis jų kiekis gali pažeisti smegenis ir sutrikdyti nervų sistemos veiklą. Ypač pavojinga perdozuoti kūdikiams ir vaikams, tačiau net suaugusieji rizikuoja patirti sveikatos sutrikimų (gali sutrikti smulkiosios motorikos koordinacija, kalba, miego kokybė, gebėjimas vaikščioti, gali pasikeisti pojūčiai). Konservuotame tune švino gali būti gana daug. Nėščioms moterims jo valgyti nerekomenduojama.
- Raudona mėsa. Valgant per daug raudonos mėsos organizme gali atsirasti geležies perteklius. Šiandien nemažai žmonių kenčia nuo geležies trūkumo, tačiau vartojant geležies papildus ir valgant daug geležies turtingų maisto produktų, galima šio mineralo perdozuoti. Geležies perteklius yra dar pavojingesnis negu trūkumas. Simptomai: galvos svaigimas, nuovargis, galvos skausmas, svorio kritimas, vėmimas, pykinimas, dusulys ir papilkėjusi oda. Ilgainiui geležies perteklius gali pažeisti kepenis, sukelti artritą ir širdies ligas.
- Rudieji ryžiai. Nemažai sveika mityba besidominčių žmonių jau pakeitė įprastus ryžius į ruduosius, nes jų maistinė vertė didesnė. Pasirodo, ruduosiuose ryžiuose yra arseno – tai gerai žinomas karcinogenas, kurį ryžiai sugeria iš pesticidų ir paukščių mėšlo. Mitybos specialistai rekomenduoja rinktis ruduosius „Basmati“ ryžius iš Kalifornijos, Indijos ar Pakistano, nes juose yra trečdaliu mažiau arseno negu auginamuose kituose regionuose ryžiuose. Per savaitę nereikėtų suvartoti daugiau nei 2 porcijas tokių ryžių. Kitais kartais galima ryžius keisti bolivinėmis balandomis, perlinėmis kruopomis ar soromis.
- Jūros dumbliai. Nuo 1920 metų į druską pradėta dėti jodo. Šio mineralo reikia normaliai skydliaukės funkcijai ir skydliaukės hormonų išsiskyrimui. Pasaulyje nuo skydliaukės sutrikimų kenčia apie 2 milijardai žmonių. Jodo vartojimas gali padėti išvengti intelektinių ir vystymosi sutrikimų. Jodo perteklius gali pakenkti, jei žmogus jau turi skydliaukės sutrikimų, pavyzdžiui, yra padidėję mazgeliai, hipertirozė ar autoimuninė skydliaukės liga. Per daug jodo gali pabloginti hipertiroze sergančių asmenų būklę. Natūralaus jodo daugiausiai yra jūros ir rusvuosiuose dumbliuose.
- Vanduo. Gerti per daug vandens taip pat nereikėtų. Apie tai, koks pavojus kyla, jei nebus vartojama pakankamai vandens, kalbama daug, tačiau apie tai, kad vandens perteklius taip pat gali sukelti sveikatos sutrikimų, beveik nekalbama iš viso. Vandens ir kitų gaiviųjų gėrimų perdozavimas sportininkams gali sukelti hiponatremiją. Kai organizme yra per daug vandens, palyginus su jo druskų lygiu, druskų lygis kraujyje nukrinta per žemai ir tai gali sukelti daug sveikatos negalavimų. Rekomenduojama labiau klausytis savo kūno ir gerti, pajutus troškulį. Tai padės išvengti ne tik dehidratacijos, bet ir vandens pertekliaus organizme.