Vieni rečiau, kiti dažniau prabunda nuo sapnų, kuriuose tvyro beprotiškai stipri įtampa ir keista, gal net siaubo atmosfera. Tokie sapnai gali palikti ryškų pėdsaką jūsų sieloje. Kai kurie sapnus miela ir malonu prisiminti (pavyzdžiui, susapnavus savo pirmąją simpatiją mokyklos suole), o košmarai gali sukelti nemalonius jausmus, siaubą ir šleikštulį, kurių gali ilgai nepavykti atsikratyti. Tačiau kodėl vienos naktys būna labiau varginančios nei kitos? Laikas išsiaiškinti!

 

7 realios praktiškos priežastys, dėl kurių kyla košmarai:

 

"košmarai"

  • Valgėte aštraus maisto prieš miegą. Likus kelioms valandoms iki miego gal būtų geriau susilaikyti nuo aštrių, egzotiškų, meksikiečių, tajų ar kitų Tolimosios Azijos kraštų virtuvės patiekalų. Osteopatinės medicinos daktaras, sertifikuotas miego medicinos specialistas, knygos „Sleep Soundly Every Night, Feel Fantastic Every Day“ Robertas S. Rosenbergas sako, kad aštrus maistas „suaktyvina metabolizmą ir pakelia kūno temperatūrą, todėl gali suaktyvėti ir smegenų veikla, ypač per REM miego fazę (joje atsiranda sapnai)“.
 
  • Vartojate melatonino maisto papildus. Kai ilgą laiką neišeina gerai ir saldžiai išsimiegoti, neretai pradedami vartoti melatonino papildai, kurie padeda greičiau užmigti ir gerai išsimiegoti visą naktį. Melatoninas pailgina REM miego fazę, todėl sapnai gali tapti intensyvesni, nes kūnas bando susigrąžinti prarastą laiką arba miegą. Iki šiol nėra vieningos nuomonės, kiek melatonino reikėtų vartoti suaugusiam žmogui, todėl prieš pradedant rekomenduojama pasitarti su gydytoju ir atkreipti dėmesį į tai, kad per didelės melatonino dozės gali sukelti nerimą arba dirglumą.
 
  • Žiūrėjote televizorių prieš miegą. Televizoriaus žiūrėjimas prieš miegą gali sukelti labai keistus sapnus, kai užmigsite. Mūsų sapnai ateina iš pasąmonės, todėl jei prieš miegą žiūrėsite televizorių ar net skaitysite knygą, kurioje bus stiprus emocinis dirgiklis asmeniškai jums, jūsų protas gali į jį dar labiau susikoncentruoti ir padaryti taip, kad jis atsidurtų sapne. Kokia išvada? Jokių siaubo istorijų prieš miegą, geriau jau koks nors filmas su seksualiuoju amerikiečių aktoriumi Channingu Tatumu ar garsieji „50 pilkų atspalvių“…
 
  • Neseniai nustojote vartoti vaistus. Daugelis antidepresantų ir psichostimuliatorių yra žinomi, kaip slopinantys sapnų fazę miego metu. Todėl nustojus vartoti tokius vaistus jūsų užslopinti sapnai gali grįžti su dar neregėta jėga. Gali būti, kad tada žmogus patirs daugiau ir ilgesnes REM miego fazes negu kada nors gyvenimo turėjo. Tai gali sukelti sapnų antplūdį miego metu, kai kurie iš tų sapnų neišvengiamai bus ryškūs ir itin tikroviški košmarai. Keisti ir beprotiški sapnai taip pat gali pradėti lankyti, staiga metus gerti arba rūkyti marihuaną.
 
  • Kenčiate nuo miego apnėjos. Miego apnėja blokuoja kvėpavimo takus miegant, todėl deguonies trūkumas gali paskatinti ryškių, keistų ir trikdančių sapnų matymą. Jeigu jaučiatės labai pavargę ir išsekę net po 8 valandų nakties miego, o jūsų antroji pusė skundžiasi, kad reguliariai knarkiant, reikėtų pasikonsultuoti su miego specialistu.
 
  • Prastai miegojote praėjusią naktį. Jei trūksta miego, gali būti, kad kitą naktį REM fazė bus aktyvesnė nei įprastai. Tai reiškia, kad tuomet aplankys ryškesni ir intensyvesni sapnai.
 
  • Jaučiate nuolatinį stresą. Stresas ir nerimas, patiriamas visą dieną, gali taip pat turėti įtakos jūsų sapnams. Tai gali būti jūsų smegenų būdas susidoroti su neigiamomis emocijomis. REM miego fazėje įvyksta daugiausia emocinių pasikeitimų. Taigi, net baisiausi košmarai turi kažkokią gilesnę prasmę, o nėra pasąmonės bandymas jus išgąsdinti.